Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zápisník obyčejného dne: O smrti 37- letého pacienta, přístupu jeho lékaře, mém největším zážitku z Velehradu i stamilionech na Cyrila a Metoděje

Už dlouho jsem myslel na text, ve kterém jsem chtěl popsat jakýsi základní pocit z toho všeho, co se děje v naší zemi, ale bohužel jsem takový text nedokázal sepsat. Dnes jsem ale narazil na text, který se "zavrtal" do mé hlavy a možná osloví i vás. Napsal ho na webové stránky Aktualne.cz pan doktor Ladislav Kabelka, který je ředitelem vedoucím lékařem jednoho z hospicových domů na Moravě. Dovolil jsem si tento text okopírovat sem na stránky a zároveň dát na něj.
 
Pan doktor popisuje vlastní nedávnou zkušenost s rodinou sedmatřicetiletého muže, který zemřel u nich v hospici a přibližuje situaci před jeho hospitalizací i po jeho smrti. Ten text sem dávám především proto, že z něj cítím ohromnou lidskost, která nám mnohde tolik chybí a kterou tolik potřebujeme. Kéž by bylo co nejvíce lidí, kteří uslyší od někoho to, co uslyšel tento lékař od manželky onoho muže: „Děkuju, nikdy nezapomenu, co jste pro nás udělali."
 
Snad se na mě nebudete zlobit, když sem k tomuto textu přidám ještě jednu videoukázku. Je velmi kratičká, natočil jsem ji na Velehradě na začátku Koncertu lidí dobré vůle - věřte mi, že právě tento okamžik byl pro mě tím nejsilnějším zážitkem během velehradských oslav. Sedíme s dcerou v hledišti, ona má v ruce balonek, který - společně se stovkami dalších lidí - pouští k nebi ve chvíli, kdy bijí velehradské zvony a začíná hrát Hradišťan. Smyslem toho všeho je poselství o lidské pomoci, balonky mají totiž emblém jednoho dobročinného sdružení a zároveň slouží jako prostředník pro pomoc tomuto sdružení. 
 
Cítil jsem v té chvíli, jak mi přechází mráz po zádech a myslel jsem na všechna ta sdružení a lidi, které jsem před koncertem na Velehradě potkával. Pro mě bývá tento velehradský den opravdovým Dnem lidí dobré vůle, přehlídkou lidské solidarity, vstřícnosti a pomoci, výstavy, setkání, koncerty, kvůli tomu všemu jsem svou dceru vzal sebou a přál si, aby se alespoň něco z toho uložilo v jejím srdci pro příští časy. Tolik lidí v této zemi i jinde potřebuje pomoc a my místo toho spotřebováváme ohromné množství času, peněz, energie i lidské aktivity naprosto špatným směrem, nekonečným množstvím hádek, afér a snah, jak okrást co nejvíce druhého člověka i tuto zemi.  
 
Nevím, jestli všecka ta sláva kolem Velehradu a Cyrila s Metodějem bude mít nějaký dobrácký výsledek, nevím, jestli se někdy vrátí v něčem nehotmotném všechny ty utracené stamiliony na zvelebení Velehradu, a stejně tak nevím, jaký dopad budou mít stovky akcí a statisíce slov, které doprovázely ono půlkulaté výročí věrozvěstů. Možná Velehrad navštíví víc turistů, možná si přece jen někdo něco přečte o těch dvou chlapících, třeba některá ze zakázek zachránila pár pracovních míst a někomu zajistila slušnou exotickou dovolenou.
 
Není ale toto všechno málo? Potřebovali bychom proměnu či výsledky mnohem větší a hlubší, potřebovali bychom "nového" Cyrila či Metoděje, kteří by lidem přiblížil křesťanství v jeho nejzákladnější a nejlidštější podobě teď v 21. století, potřebovali bychom politiky, kteří by politiku změnili na skutečnou službu lidem a zároveň by občanům vrátili víru ve všechny ty ideály, kvůli kterým se člověk snaží žít. Je toho mnoho, co je třeba vykonat. Na začátku všeho je ale vždycky jedinec, člověk se svým každodenním chováním a rozhodováním.
 
Potřebujeme co nejvíce takových jedinců jako je pan doktor Kabelka. Snad jich v naší zemi není až tak málo. Snad jich bude stále víc - třeba i díky všemu tomu, co nám v tomto období připomínalo ono předobré poselství Cyrila a Metoděje. Zkuste si text Ladislava Kabelky přečíst, děkuju.    
 
RB 
 
 
 
RB 
 
 

MUDr. Ladislav Kabelka
ředitel a vedoucí lékař Domu léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě u Brna
  

 
 
 MUDr. Ladislav Kabelka Ph.D

Stěžovat si jak je všechno špatně - to je snadné. Nemám rád rozmazlenost. Tahle země je jedním z vůbec nejlepších míst na Zemi. Mohli bychom se mít ještě líp. Ale pak bychom museli přestat brečet nad sebou a začít něco dělat pro lidi, nebo pro ně aspoň brečet.

Dovolte mi příběh. Telefon - mladá žena, žádost o přijetí manžela v komatu do hospice. Složitý případ, cca 3 měsíce od kardiologického zákroku, při kterém arytmie, zástava srdeční, dlouhá resuscitace a významná ztráta mozkové činnosti, koma. 37 let. „Můžu žádost přinést osobně?" Jistěže ano. Dobrá příležitost ji poznat a snažit se získat důvěru, tak nutnou pro další podporu.

Další den, služba, 18 hod., přichází. Menší postavy, tichá, ale rozhodná, ne typ, co pláče při každém problému ze strachu nad sebou. „Nejhorší je, že můj 5-letý syn denně pláče, už od toho, jak se to stalo. Co mu mám říct? Můžu ho vzít sebou? V nemocnici se o tom nechtějí bavit, neporadí mi."

Oči jako by se propadly. Já myslím, že ho můžete sebou vzít, možná spíš musíte. Pomůžeme Vám. Místo bude po víkendu, když doplní nemocnice jasnou kategorizaci (nerozšiřovaná terapie) v dokumentaci, nebude problém s přijetím. Informaci telefonicky předávám primáři intenzivní péče v nemocnici.

Za dva dny telefonát manželky pacienta: „Oni ho přeložili 50 km daleko do LDN, prý nebudou nic doplňovat". Telefonuji do LDN, primář je skvělý: „Ano, pacient je do hospicové péče plně indikován z našeho pohledu, uděláme u nás neurologické konzilium a v pondělí Vám pacienta rádi přeložíme - manželku a rodinu to jistě podpoří". Blahopřeji pane primáři, takových lidí ve své profesi víc.

Pacient je u nás čtvrtý týden, stav se zhoršuje, syn byl s matkou jen jednou, pak zase odmítal přijít. Matka ale je klidnější, vidí, že manžel je zajištěný. Ví ale také, že může již zemřít každou hodinou. Ve čtvrtek ráno není stav pacienta dobrý, selhávání srdce, zjevně terminální plicní embolie, volám manželce. 11 hodin mně volá sestra, „manželka pacienta je na pokoji, prosím přijďte za ní". Vstupuji na pokoj, u lůžka stojí žena a vedle ní syn, hovoří na tátu, jako kdyby s nimi mluvil.

Podívám se na pacienta a na první pohled vím, že právě vydechnul naposledy. Jeden můj pohled na manželku a ví vše, rozpláče se. Syn stojí vedle a je bezradný. Já pár vteřin také. Pak ale pokleknu k němu: „Víš, je mi to moc líto, táta umřel ....".

Víc už říct nedokážu bez slz v očích a třese se mi i hlas. Vůbec nereaguje, oči strnulé, pak se tiskne k mámě, mám před očima své děti. Je tu i naše psycholožka, jen tiše stojíme, jsme blízko nich obou, abychom se mohli zachytit.

„ Co pro Vás můžeme udělat?" - „Nemůžu řídit, zkusím někoho z rodiny zavolat" - Nevolejte, jedu do Brna, vezmu Vás sebou autem, zítra si své vyzvednete. Souhlasí.

Po cestě několikrát zastavuji, chlapci je špatně, dusí se, pak má záchvat kašle. Máma je skvělá, ale zjevně vyčerpaná. Doma v bytě jsou rodiče její i manžela, 2 z nich vážně onkologicky nemocní. S manželem spláceli hypotéku na byt, ale ještě je na mateřské dovolené s mladší dcerou, jak to vše bude? Rodiče také nevěděli o úmrtí, vyjadřuji soustrast, vysvětluji potřebné, nemohu hned odejít a nechat je tam samotné. Po půl hodině se rozloučím - druhý den ráno zde budu v 8 hod. a vezmu manželku do hospice, vše vyřídíme.

Jedu domů, mám to jen asi 5 km, ale skoro nemůžu řídit. Mám myšlenky všude jinde, než tam. A moje prostřední dcera má ten den narozeniny, už jsem měl být 2 hodiny doma. Čekají na mně v kuchyni. Unaveně sednu ke stolu a rozpláču se. Poprvé za 16 let v medicíně, co jsem práci přinesl domů. „Tati co se ti stalo?"....Vše jim řeknu, dostanu pusu, je mi trochu líp. Ještě že je mám.

Druhý den ráno ji vyzvednu. Je statečná, moc nemluví, jen mi silně stiskne ruku, když se loučíme. „Děkuju, nikdy nezapomenu, co jste pro nás udělali". Víc říkat nemusí, je mi zas o trochu líp.

Za 3 měsíce přišel email: „díky, je to těžké, ale syn už je zase ve školce a už je to lepší". Díky Vám Jano, je mi trochu líp.

Takže: nemyslím, že je špatné občas brečet, ale potřeba je, aby to bylo pro lidi, pro něco. A vedle toho je třeba taky něco pro lidi dělat - abychom se mohli občas všichni od plic smát. Nezapomenu na kolegyni, praktickou lékařku, která mně zemřela v náručí při krvácení do plic u plicního nádoru. Vše věděla, znala další vývoj nemoci, měla skvělou rodinu, sama je podporovala. Týden před tím se chtěla nechat s 2 dcerami vyfotit na pokoji hospice, na lůžku. Nádherná fotka, nikdo by neřekl, jak vážně je nemocná. Tolik úsměvu a radosti, že můžou být spolu, tolik odvahy.

Někdy brečím nad lidmi kolem sebe, často pro lidi a někdy je to i vidět. Možná jsem nenapravitelný humanista, ale i přesto, že mi hrozí, že zas budu brečet, od umírajícího pacienta neuteču. Nelíbí se mi, jak si ten život ulehčujeme. Rozmazlenost. To je to, čím trpí tahle společnost a doba. Hledat snadná řešení. Za jakoukoliv cenu. Tohle mně ale nebaví, protože to jako životní strategie vůbec nefunguje. Jako žádné sobectví.

Ladislav Kabelka

TADY je text na původním místě na Aktualne.cz