Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zápisky z dovolenkových dnů: o meruňkových žních, starých krojích i fotkách, frontách v Tescu i luxusnější restauraci v Hradišti... A odkaz na akce a koupaliště!

Uznávám, stránky mají "dovolenku" a jako takové by měly ležet někde pěkně u vody, přesto jsem si řekl, že sem pár novinek dám - třeba pro někoho z vás, kdo mi nevěřil, že tyto stránky budou až tak moc dovolenkovat :)

Říkám si, že na začátek by to chtělo nějakou letní fotku, co tak meruňky? Tyto meruňky vypadají móóóc pěkně, a pokud si myslíte, že jsem je vzal někde z googlu nebo nějaké reklamní kampaně, mýlíte se. Tak krásné meruňky měla moje ctěná tchyně v Boršicích, které se - ani nevím proč - přestali jmenovat Boršice u Buchlovic. Fotka nechť je důkazem toho, že letošní meruňky byly na Slovácku nádherné a úroda fantastická. Jejich sezona trvala prakticky od Cyrila a Metoděje až po tento víkend, kdy v rodinném sadu o nějakých šedesáti či více stromech, nezůstala jediná oranžová kulička.     

Pokud by vás zajímalo, na co lidé chtějí především meruňky, je to prosté - na slivovicu, na slivovicu, na slivovicu, na slivovicu - no a občas také na zavařování :) Většinou tedy volali chlapi (vyplývá ze slov pracovité tchyně) a rovnou řekli, že už se těší na slivovici, ale byly i ženy, které měly hned jasno: Pro starého, aby píl? V žádném případě?! Na zavařování! Ceny přitom nebyly vysoké, na zavařování kolem dvacky, na kvas pod deset korun. Samozřejmě, pokud jste nekupovali u silnice, kde byly i na Slovácku za 40 korun. No, a kolik stály v Čechách nebudem rozebírat - šedesát, sedmdesát korun nebylo výjimkou.

Nezbývá tedy nic jiného, než kromě tchyně oslavovat také to naše úrodné Slovácko. Ať žije! A ať skončí v pekle ti, kteří všelijakou úrodu na Slovácku sprostě kradou, často lidem, kteří na ní dřou a nic moc jiného nemají. Smažte se v pekle, hajzlíci zlodějští! A propo - víte o nějakém případu, kdy policie někoho takového chytla a třeba i zjistila, co to jsou vlastně za "lidé", kteří se dopouštějí takového darebáctví?

No, a když už jsme u krajiny, rád bych vám ukázal tento skvělý odkaz, který se zabývá proměnou české krajiny - moc doporučuju TADY 

 

Od darů přírody bych rád přešel k darům lidové kultury - ta je přinejmenším stejně přebohatá jako ona úroda přírodní! Každý byste mohli v místě, kde žijete, neustále objevovat nové a zajímavé věci, které s kulturou našich předků souvisí. Tady bych vám rád ukázal tuto fotku, která je zřejmě někdy z období 1910 až 1920. Je cenná tím, že jde o jednu z prvních fotek žen v Ostrožské Lhotě, na které je možné vidět původní kroje této dědiny.

Podobné fotky jsou stále vyhledávanější, protože umožňují například folkloristům na Slovácku poznávat skutečné, původní kroje, a podle nich pak šít nové, rekontruované. Čím více se podobají těm původním, tím lépe, protože tím více si uvědomujeme dřívější pestrost našeho rodného kraje - dnes je všechno stále více podobné, unifikované, jeden se chce podobat druhému, originálních věcí a lidí potkáváme stále méně, proto si přejme, aby se "folkloristé" ve svých tradicích neopičili po jiných místech a regionech, ale hledali a ukazovali prapůvodní krásu  svých pra pra rodičů. Mimochodem, fotku má ve svém archívu jeden z velmi zajímavých mužů Ostoržské Lhoty, který si ale nepřeje žádné publikování článků o sobě - mrzí mě to, ale chápu ho.  

Když už je řeč o archivních fotkách, rád bych udělal reklamu stránkám Robina Váverky z Ostrožské Nové Vsi, který takové fotky shromažďuje a dává na fb i své webové stránky. TADY jsou stránky, TADY fb. A ještě jeden odkaz - perfektní kroniku Hluku tvoří už dlouho paní Marie Plačková, TADY můžete vidět její užitečnou a velezajímavou práci.

 

Copak byste řekli, že je toto za fotku? Dovolte mi prostřednictvím této fotky sepnout ruce a zvolat k nebesům a firmě Tesco jednoduchou větu: "Tesco, Tesco, co se to s tebou děje, snažíš se dostat své zákazníky z obchodů ven, nebo sleduješ úplně jiný cíl, který jaksi není možné pochopit?!!"

Myslím, že mám na takové zvolání právo, protože v poslední době se mi stalo už dvakrát, že Tesco v Uherském Hradišti minimálně po desáté večer kašle na zákazníky. Kdybyste mi nevěřili, tady je důkaz v podobě fotky. Jdu k pokladně a tam stojí snad třicet lidí! Fungovala jedna jediná pokladna! Říkám si, náhoda, fotku ani nebudu dávat na web.

Jenže, jdu minulý týden a situace byla ještě horší. Pokladna (jako s ŽIVOU pokladní) nejela ani jedna, chumel lidí stál u čtyř "mrtných" pokladen - z nichž jedna nefungovala. Dovedete si to představit, lidi naštvaní, málokdo věděl, jak zboží namarkovat, personál pobledlý a snažící se pomoci, fronta větší než menší. Nakonec se stal "zázrak", který asi nebyl náhodný. Když se objevili dva policisté (šli pro sváču, nebojte, nezasahovali) a postavili se na konec fronty, najednou si jedna prodavačka sedla za kasu ("prosím, pojďte sem!" zvolala) a policisté se tak z konce dostali na první místo. Hurá, paní pokladní naštěstí vzala po nich i další zákazníky!

Netušíte, prosím, co tímto Tesco sleduje? Jestli mají lidé spoléhat na to, že se večerní fronty hnou až ve chvíli, kdy si policie zajde na svačinku, tak potom je lepší, aby na noc Tesco zavíralo. Stejně ten noční provoz moc vydělat nemůže, byť odhaduji, že všechny supermerkety šetří na lidech až do morku kosti. Co jsem slyšel, platy v supermarktech jsou katastrofální, ovšem je možné, že pokladnami bez pokladních míní Tesco šetřit ještě víc. Tipoval bych, že platy jsou tady nižší, než platy dělníků, kteří na stejném místě pracovali před nějakými dvaceti a více lety - to tady ovšem ještě stál TON, slavná značka, kdeže je jí v našem kraji konec, přijely buldozery a historie nábytkářské firmy během pár dnů skončila v zapomnění. Tož, teď tu máme Tesco, které zatím ještě má i nějaké ty živé zaměstnance. Ale radím vám - naučte se zacházet s pokladnami bez prodavaček a později večer tam raději ani nechoďte :)

 

Toto je zase úplně jiná historie, i když i u ní by bylo dost práce pro novináře, kteří mají čas zjišťovat další informace. La Brusla je nový podnik v nově opraveném zimním stadioně v Uherském Hradišti. Dávám sem dvě fotky, aby napsal dvě věci. První věc je ta, že před našima očima místní radnice pronajala na řadu let část zimního stadionu, aniž by zveřejnila podmínky tohoto pronájmu, včetně samotné smlouvy. V Hradišti je to běžná věc, zmiňuji ji tady ale proto, že bych rád novinářům i Hradišťákům sdělil, že takové tutlání informací není normální a měli by se proto ozvat. Jde o veřejnou stavbu, stejně jako o veřejné peníze, a to peníze ne zrovna malé, proto by radnice měla publikovat vždy všechny smlouvy i všechny finanční transakce. V dnešní době je to možná důležitější než jindy, třeba i proto, že hradišťská pokladna není v dobré kondici hledá každou korunu. Přinese ten pronájem Hradišti nějaké peníze? Kolik? Nebo nepřinese nic? Je to pronájem zadarmo? A na kolik let? A kolik stála rekonstrukce? Ví to Hradiště? A bude se podle toho, kolik stála rekonstrukce, odvíjet i cena pronájmu? Těch otázek by bylo hodně ...

Pokud jde o samotnou restauraci, která je rovněž v nájmu, byl jsem osobně zklamaný. Ne interiérem, ten je vkusný, restaurace má také parádní internetové stránky a člověka potěší, když se vás lidé z podniku zeptají, jak jste byl u nich spokojený s jídlem a pitím. To všechno je v pořádku a nad poměry většiny podniků našeho regionu. Co mi tedy "vadí"? Myslím si, že by této sportovní části Hradiště (je to opravdu krásně sportovní čtvrť tohoto města s hokejovým stadionem, koupalištěm, atletickou dráhou, fotbalovým stadionem, sportovní halou i školou) více slušela restaurace jiná, řekl bych, že taková, která je vstřícná ke sportovcům, k mládeži, k maminkám s dětmi, tedy restaurace více architektonicky otevřená, cenově přístupnější a s poněkud jinou nabídkou. V Hradišti letí poslední dobou spíše restaurace právě typu "alá" La Brusla, ale snad se najde nějaký podnikatel, který zkusí oslovit jiný typ hostů, než jsou svalnatí kluci z posiloven a jejich holky z kosmeťáků - v tomto zjednodušuji, tak se na mě kluci a holky nezlobte :)    

Nechci ale končit kriticky - radnice určitě zaslouží bod za to, že sehnala dotace a s pomocí nájemce (což je především pan Zámečník) tuto část hokejového komplexu společně opravili. Dřívější podoba byla skoro až ostudná. Jen ještě zveřejnit tu smlouvu a veškeré finanční otázky :)

Rád bych, kdyby tento můj příspěvek byl braný jako určitá výzva k mnohem větší diskusi o veřejném prostoru v Uherském Hradišti a jinde, naše města i vesnice se obrovsky mění, aniž by o tom byla nějaká veřejná debata, výměny názorů, polemiky. V tomto vidím obrovský prostor především pro novináře, ale nejen pro ně, někteří politici se snaží tak nějak tyto témata dostat na facebook, ale to má podobu spíše placené reklamy, sebepropagace, než něčeho hlubšího a podstatnějšího.  

 Nakonec dávám to, čím jsem měl začít. Tedy odkazem na řadu kulturních a sportovních akcí, z nichž některé najdete i v mých dřívějších příspěvcích a na "plakátovací" ploše tady na hlavní stránce webu.

TADY bych vás chtěl pozvat na hody v Hluku, program je opravdu hodně zajímavý a skoro každý si vybere. Hned v pátek večer bude hrát v Hluku Slovácké divadlo, pokud ale vím, toto představení je vyprodané. 

Dost lidí by mohlo přijít také na novou akci v Blatnici pod Svatým Antonínkem, kde poprvé budou mít hromadně otevřené sklepy večer a v noci. TADY je plakát, dlouho ho mám i na svém webu. 

Moc fandím také akci křesťanské mládeže, která připravila na sobotu velký festival v Javorníku - i ten dlouhodobě propaguji. Plakát je TADY

Spousta lidí bude pochopitelně dál na koupalištích, takže dávám i odkazy na koupáky: TADY je Uherské Hradiště, TADY Uherský Brod, TADY Veselí nad Moravou, TADY Hluk, TADY Pozlovice, TADY Kyjov, TADY Bojkovice.

A nakonec ještě pár různorodých odkazů:

- o víkendu skončil v našem regionu zajímavý festival Beseda u Bigbítu, který už dávno není nějakým "miniregionálním" festivalem, TADY vyšla podrobná "recenze" 

- pokud chcete vidět výbrnou fotografickou výstavu, doporučuji výstavu Michala Novotného v Praze, TADY je odkaz 

a něco pro rozptýlení - TADY najdete 25 videí, na které lidé nejvíc klikali v červenci ...