Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zápisky všedního dne - ještě o téj rezignaci v Huku, další odkazy na Strážnici a Antonínek i pořad ČT o tom našem Dolňácku a Horňácku (doplňuji)

Přeji vám všem hezký začátek skutečného léta, nějak se mi zdá, že život se skutečně zpomalil, dovolenky začaly a rodiče přemýšlí, co se zlobivými dětmi, když učitelé a učitelky si od nich dali vytoužený dvouměsíční "oraz". Nejhezčí prázdninový obrázek jsem zatím viděl (ale bohužel nestačil vyfotit) mezi Hlukem a Dolním Němčím, cestář, který tady zastavoval vystresované řidiče kvůli frézování jedné poloviny silnice, potahoval z dýmky a vypadal tak nějak spokojeně jakoby dobře věděl, že všechen ten spěch vlastně nemá žádný hlubší smysl - stejně všeci skončíme stejně a definitivně.

 

 

Pokud nikam nespěcháte, pusťte si třeba záznam televizního pořadu o tom našem Dolňácku a Horňácku, v pondělí ho vysílala Česká televize a vy ho můžete vidět TADY.

 

 

Já jsem ještě myšlenkami částečně ve Strážnici, takže můžete očekávat, že sem pár videoukázek a fotek ještě dám, přidám také odkazy na jiné autory. Například TADY můžete vidět fotografie Barbory Hrbáčkové z Louky, která mimo jiné fotila ve Strážnici průvod a své kamarády, včetně muziky Romana Sokola - nebýt fotek, ani bych nevěděl, že ve Strážnici hráli. Jinak už zítra, ve čtvrtek, začíná folková Strážnice, program vypadá zajímavě, pozvánku s plakátem najdete na hlavní stránce mého webu. Přidávám ze Strážnice další videa, jsou TADY, mrkněte i na Tondu, ten jede jak drak - TADY

 

 

Pokud bych přešel do vážnějšího tónu, přiznám se, že mi ještě docela dost v hlavě leží rezignace místostarosty Hluku Davida Hájka. Psal jsem o této rezignaci tady na stránkách už dříve, v pondělí se David dostal dokonce na hlavní stránku našeho okresního týdeníku - kurýru, takže se může zdát, že vše už bylo řečeno. Co ještě připsat? Pro neznalé bych měl určitě vysvětlit, že místostarosta Hájek svou rezignaci vysvětlil tím, že se dopustil chyby, když doporučil zastupitelstvu prodej dvou městských pozemků, aniž by si ověřil, že tyto pozemky užívají dvě hlucké rodiny. 

Když jsem si v pondělí odpoledne s Davidem o celé situaci vykládal, upřímně řečeno, zdálo se mi, že by na radnici stejně skončil, i kdyby nebylo tohoto problému s pozemky - přošel by prostě později jiný problém. Jistě, pozemky byly poslední kapka, jak sám říká, zároveň mi ale popisoval, v čem všem ho práce na radnici až tak neuspokojuje a kolik lidí se na něj obrací s problémy Hluku až do večerních hodin kamkoliv přijde. Řekl bych, že je prostě jiný typ než ten radniční, úřední, který je schopný prosedět na úřadě celý život se všemi radostmi i kupou starostí, je daleko svobodomyslnější, podnikavější. 

Není proto ani divu, že se vrátí od úřední práce k rodinnému podnikání, což mu bude zřejmě lépe vyhovovat. Na druhé straně možná Hluk právě takového člověka na úřadě potřeboval, čas ukáže, jestli se najdou schopnější, kteří Hluk posunou dál - v této chvíli zůstává na většinu práce sám dlouholetý starosta Jan Šimčík, kterému možná oblíbené "fúkání" do trubky pořádně zhořkne. Zdálo se mě, že tato dvojka byla pro Hluk dobré řešení, David mi ale tvrdil, že pro Hluk bude rád nadále pracovat, zejména v kultuře, hody, Jízda králů atd. atd... Tož, uvidíme ...

 

 

(V těchto místech nad hluckou sportovní halou jsou ony dva pozemky, o kterých se tolik mluví) 

 

Když už jsme v Hluku, pojďme ještě k těm nešťastným dvěma pozemkům, třeba vás bude toto téma zajímat a třeba nad ním i popřemýšlíte. Moje otázka k nim by zněla takto: "Jak byste se zachovali, jestliže byste měli šanci získat cizí pozemky, které by někdo užíval, ale oficiálně by to byly městské pozemky? Chtěli byste je koupit, nebo byste před koupí hlasujícímu zastupitelstvu sdělili, že ty cizí pozemky někdo užívá, jako, aby to ještě předtím hlasováním zvážili?" Hlucký zájemce o tyto pozemky se rozhodl pozemky hned v sousedství koupit, čímž v nadsázce zlomil místostarostovi Hájkovi vaz a zároveň rozčílil starostu Šimčíka, který se ze své zlosti vymluvil do novin. Nový majitel těchto dvou pozemků je tak na veřejném pranýři, z čehož si sice nic moc dělat nemusí, protože pozemky získal, ale asi se mu dvakrát dobře po ulici i do kostela chodit nebude.

Ovšem, vážení, ruku na srdce? Kolik lidí by se zachovalo jinak než tento majitel? Kolik lidí by nesáhlo po takových dvou pozemcích, kolik lidí by dobrovolně nahlásilo, že pozemky někdo užívá? Jistě, já říkám, že bych takové pozemky, zejména pozemky souseda, jako v tomto případě, nekoupil, ale kdoví, udělal bych to i ve skutečnosti? Navíc, důležitá informace, ty pozemky byly podle papírů prostě obecní, patřily Hluku, rodiny je užívaly na základě ústní dohody, která údajně vznikla v 60. letech. Ano, ano, ano, férový postup by byl pozemky nekupovat a zajít raději za sousedem s otázkou, zda chce pozemky dál užívat, nebo mu nebude vadit jejich odprodej. Znovu ale opakuji - spoustu lidí tvrdí, jak by se v takovém případě zachovali férově, ale vsadím se, že by takto skoro nikdo nepostupoval.

Vždyť to vidíme všude kolem sebe, většina národa se rozčiluje, jak tam nahoře rozkrádají republiku, ale přitom mnozí se chovají úplně stejně, pouze rozkrádají menší díl, protože nedostali šanci ukrát díl větší. A ještě poslední věta: David svou chybu vidí především v tom, že se nešel na propírané a prodávané městské pozemky podívat, jinak by si všiml, že je někdo užívá a nesouhlasil by s jejich prodejem. Včera jsem se na ně podívat byl a řeknu vám, že celý prostor (mimochodem příjemně klidný a tichý) je tak zarostený, že jsem ani nedokázal rozpoznat jednotlivé pozemky. Dost bylo Huku :)

 

Postupně sem budu přidávat další část zápisků i další odkazy, jeden z nich přidávám hned - po Hlavní pouti na Antonínku následovala další pouť, tentokrát Pouť svatých Petra a Pavla. Antonínek tak patřil Františkánům, kteří se sjeli z celé republiky i z Anglie, veškeré podrobnosti, videa i fotky najdete TADY. Nevím, kolik lidí se podívá, takové odkazy potřebují soustředění a ztišení, což není zrovna "znak" dnešní doby ani dnů - mně se zdá, že každý si užívá léta, nebo tedy se alespoň všichni tváří, že si užívají :)   

 

Jinak se připravme na to, že naše Slovácko bude mít zřejmě ministra ve vládě, nabídku dostal starosta Kyjova Lukl (viz TADY). A podle toho, co jsem slyšel o jeho ctižádostivosti, tak dnes odpoledne na nabídku kývne - odpoledne totiž slíbil vyjádření. Celé toto sestavování vlády mi přijde komické, uvidíme, jak si v ní bude počínat kyjovský starosta, který má kamarádské vztahy s místopředsedou ČSSD a hejtmanem Jihomovského kraje Michalem Haškem. Zatím se mi zdá, že jsme vesměs na naše politiky ze Slovácka v Praze moc štěstí neměli. 

 

Když už jsem se zmínil o okrádání, každý den by šlo dát několik příkladů, kdy se někdo snaží někoho (tedy nás) obrat o peníze. Dávám jeden takový příklad obchodní, není sice přímo z obchodů, kde je spousta nekvalitního a předraženého zboží, ale dám příklad z folklorní Strážnice. Hrstka této turkyně, které jsem už trošku ujedl, stála 49 korun - pro mě je toto jeden z dalších hlavních držitelů folklorních ocenění ve Strážnici :) :) Jistě, nikdo nás nic nenutí kupovat, občas si ovšem něco koupíte a cenu se dozvíte až po zvážení - a tato kukuřice vážila hodně moc :)

 

RB 

 

TADY BUDOU ZÁPISKY ZE ČTVRTKU A POTOM PÁTKU :)