Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Výzva: Zachraňte strážnický festival! Co na takovou výzvu říkáte, potřebuje festival záchranu a mělo by na něm vystupovat více souborů ze Slovácka?

Nevím, jestli jste si už následující výzvy všimli, pokud máte ale blízko k folkloru, bude vás možná toto téma zajímat. Na internetu se totiž objevilo něco jako výzva, která má titulek: "Zachraňte Strážnický festival!" Výzvy jsem si všiml na facebooku (TADY), kde ji "olajkovalo" 152 lidí, zároveň existuje i web s tímto tématem - TADY.

Po pravdě řečeno, nemám na tuto věc nějaký vyhraněný názor, nikdy jsem nějak neprožíval to, jestli ve Strážnici vystupuje moc nebo málo souborů ze Slovácka, ale přesto si myslím, že jde o téma, které stojí za diskusi - proto se mu věnuji i tady na svých stránkách.

V příštích čtyřech dnech nebudu u počítače, ale v pondělí oslovím zástupce festivalu, zda by se nějakým způsobem k takové výzvě vyjádřili. Docela by mě jejich reakce zajímala. Možná by mohlo být souborů ze Slovácka více, na druhé straně třeba pro mě osobně  je pokaždé obohacující vidět soubory z Čech - navíc si myslím, že pro ně je vystoupení ve Strážnici obrovským povzbuzením. A v Čechách ho možná potřebují mnohem více než my tady, kde se folkloristé těší téměř kdekoliv velkému zájmu. Už vidím, jak to od souborů ze Slovácka schytám :)

Možná ještě jedna poznámka. Nemám čas nyní sčítat, kde a kdy byly vidět soubory ze Slovácka, ale například číslo 0 u Horňácka nesedí, viděl jsem pěkný program, ve kterém vystoupil například Sboreček žen z Lipova a horňácká zpěvačka Jiřinka Miklošková dokonce získala jednu z hlavních cen festivalu - faktem ovšem je, že sboreček i tato zpěvačka by si zasloužily větší prostor.

Zároveň nepochybuji, že souborů ze Slovácka, které by chtěly ve Strážnici vystupovat, je mnoho a mnohým také vadí, že se do Strážnice nedostanou. Sám jsem s některými lidmi z těchto souborů mluvil. Stejně jako jsem se osobně přesvědčil, že jakékoliv soubory (nejen z Česka) berou pozvánku do Strážnice jako ohromné štěstí a snaží se všemi možnými způsoby "sondovat" , jak by se k takové pozvánce dostaly. 

A poslední věta k výzvě: označení "antifolklorní" pro Hradišťan se mi nelíbí a nikdy bych ho osobně nepoužil. Jinak ale takovou výzvu svým způsobem vítám, třeba přinese užitečnou a zajímavou polemiku.

Pokud máte chuť, napište k tomuto tématu svůj názor, podepište jej a pošlete mi ho - ať bude jakýkoliv, dám ho sem na stránky pro další čtenáře. 

RB 

 

Tady už je samotná výzva, pod kterou je podepsaný Stanislav Škubal starší:

V dobách minulých byly folklórní soubory veřejností hodnoceny podle toho, kolikrát byly v zahraničí a kolikrát vystoupily ve Strážnici. Dnes už naštěstí není problém zajistit zájezd i do exotické destinace, nicméně účast ve Strážnici je i v současnosti pro každý soubor vyznamenáním.

Oblast východní Moravy je unikátní v mnoha směrech. Snad nikde na světě nenajdeme na tak malém prostoru tolik různých tanců, písní, zvykosloví, krojů, nářečí a na druhé straně tolik nadšených lidí a souborů, kteří toto bohatství nejen udržují, ale také aktivně rozvíjejí. Zdá se jako logické, že toto všechno se v plném lesku projeví také na nejvýznamnějším festivalu na Moravě.

Strážnický festival je výjimečný, mimo jiné, také počtem míst, kde účinkující vystupují, nicméně hlavní festivalové dění se odehrává na stadionech Bludník a Zahrada. Z tohoto pohledu je zajímavé, kolik slováckých a valašských souborů (nepočítám-li krátká vystoupení pěveckých skupin a cimbálových muzik) se na podiích objevilo.

Sečteme-li všechny folklorní soubory, které se představily v hlavních festivalových pořadech, pak je zastoupení jednotlivých regionů následující:

Strážnicko: 2× - krátce v úvodním programu a v pořadu „Naše světla"

Podluží:

Hanácké Slovácko: 1× - krátce v přestávce soutěže verbířů

Horňácko:

Kyjovsko:

Ostrožsko:

Uherskohradišťsko: 0× - pomineme-li antifolklórní Hradišťan

Uherskobrodsko:

Moravské Kopanice:

Luhačovské Zálesí:

celé Valašsko: 1× - krátce v pořadu „Naše světla"

 

Nedovedu si představit, že by na jiném srovnatelném festivalu pod hlavičkou CIOFF např. Dudácký festival ve Strakonicích nebo ve Východné na Slovensku vystoupil krátce místní soubor a jinak pouze soubory, jejichž domov je vzdálený minimálně 200 km.

Nejsem zaujatý proti českým ani zahraničním souborům, nicméně zastávám názor, že by jejich vystoupení mělo být pouze „třešničkou na dortu". Ostatně všichni návštěvníci letošního festivalu, s nimiž jsem hovořil, přijeli do Strážnice především za moravskou písničkou a tancem.

Snad se s nimi v budoucnosti nesetkám pouze u verbířů, ve Skanzenu, případně večer u Burčáků či u Martina Hrbáče.

Stanislav Škubal st.  

 

Tolik tedy pan Škubal, kterého vůbec neznám, netuším ani odkud je, ale zajímá mě :) Ještě mě napadlo, že k této výzvě dám dvě videoukázky, které jsem natočil na letošní Strážnici - tak trošku mají možná s výzvou souvislost.

Na prvním videu jsem dělal rozhovor s vedoucí souboru ze slovenské Detvy, tady mi zrovna říkala, jak nesmírně šťastná byla, že pozvánku do Strážnice její soubor získal - vystupoval přitom "jen" ve skanzenu. Na druhém videu jsem zachytil nejdříve společné hraní a potom povídání se třemi mladými primáši, jeden je ze Slovenska, druhý z Moravy (z Brna) a třetí, dívka z Čech. Už vás slyším, jak s panem Škubalem voláte: Jak to, že mezi nimi není nikdo z našeho Slovácka?! :) :)

RB