Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Výzva i prosba: Po odchodu z MF DNES se vracím k tvoření časopisu Krajem svatého Antonínka - a budu moc rád, když se na něm budete podílet

Vlastně ani není třeba nic moc psát, "jen" jsem chtěl poprosit všechny z vás - kteří máte vztah k části Slovácka s názvem Ostrožsko -  o spolupráci na regionálním časopisu Krajem svatého Antonínka. Řadě z vás jistě tento název něco  říká, časopis začal vycházet v roce 2008 a jeho vydávání bylo jedním z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl v té době odejít z MF DNES i Prahy na rodné Slovácko. 

Od té doby uteklo svým způsobem moře času a stalo se mnoho věcí, časopis ale dál existuje a také dál existovat bude. Jeho vydavatel, což jsou obce a města mikroregionu Ostrožsko, se jen rozhodl pro letní přestávku, jedno číslo tedy nyní v červenci nevyjde a 1. září časopis opět najede na pravidelný dvouměsíční rytmus, kdy si ho budou moci čtenáři kupovat.  

Už na tomto čísle, stejně jako na všech dalších se můžete podílet také, stačí, když mi zavoláte na číslo 602 433 970 nebo napíšete mail na radek.bartonicek@gmail.com. Budu vám vděčný, nemůžu vám nabídnout žádný velký honorář, ale snad vás potěší spolupráce na takovém projektu i následný výsledek.

Vše ostatní asi nechejme na osobní setkání nebo další komunikaci, časopis si v době svého vzniku získal mezi lidmi velkou popularitu a měl vysoký náklad, což jsem považoval skoro za zázrak, protože časopis vychází na nevelkém prostoru několika málo obcí a městeček Ostrožska a Horňácka, o nichž se nedá říci, že by byly nějak velké.

Když jsem si nyní po dlouhé pauze procházel starší čísla, nemyslím si, že by byl časopis špatný, ale ze všeho nejvíce jsem cítil touhu dělat ho ještě lépe a zajímavěji, dát mu ještě podstatně větší smysl a tedy i užitek pro čtenáře. To je to na co myslím v těchto dnech nejvíce, a proto se také na vás obracím. Jde mi hlavně o to, aby časopis svou textovou a grafickou podobou, včetně fotek, přinášel čtenářům nejen co nejzajímavější informace, ale také určitý citový a vizuální zážitek - otázka je, zda se to může v rámci mnoha limitů "periferie" podařit. 

Vždy jsem se snažil, aby časopis krajem svatého Antonínka byl "jiný časopis", který je úplně někde jinde než obecní či městské zpravodaje a také jinde než okresní noviny -  nic proti nim, ale časopis se svým "poklidnějším" tempem umožňuje, abychom kromě klasického mapování dění kolem nás viděli život v jeho hlubší podobě a také se na rozdíl od deníkových novinářů mohli skutečně s lidmi zastavit a popovídat si. 

Rád bych v této souvislosti poděkoval Lence Fojtíkové, která časopis několik měsíců tvořila a nakonec se rozhodla pustit do projektu bezplatného týdeníku 5+2, který vydává v jednotlivých bývalých okresech České republiky známý podnikatel Andrej Babiš. Na post šéfredaktora časopisu byl proto vyhlášený konkurz, kterého jsem se po dlouhém rozmýšlení rozhodl účastnit. Děkuji šestici lidí, kteří mě v konkurzu podpořili, snad přesvědčím postupně i onu dvojici, která mí hlas nedala. Mikroregion Ostrožsko je od začátku vydavatelem časopisu a právě ve spolupráci s ním a s jeho manažerkou Janou Bujákovou bude časopis vycházet i nadále. 

Práce pro časopis znamená, že postupně odejdu v příštích týdnech ze stránek MF DNES, noviny procházejí zeštíhlením a určitou změnou koncepce, v novinách skončily regionální stránky zaměřené na jednodlivá města a tím pádem končí také řada redaktorů v těchto místech - včetně mě. Možná bych se vydal ještě na nějaké putování a "velké" psaní, ale po dvou dcerách "vyhlížíme" příchod třetí holčičky, což není ten správný čas, abych někam odcházel.

Budu se tedy věnovat s co největším odhodláním a soustředěním právě časopisu Krajem svatého Antonínka, a zároveň budu hledat ještě menší projekty, ve kterých budu vidět smysl a zároveň mi přinesou i nějaké finanční zabezpečení. Toť asi vše, zkuste si časopis kupovat, stojí pouho pouhých směšných dvacet korun, a mě vždycky mrzí, když vidím, jak jsou lidé schopní ušetřit i za takové či podobné čtení, přestože za mnohé hlouposti vydají stovky i tisíce. Kolem nás je řada výborných časopisů, zkuste, prosím,  podporovat alespoň ty regionální. Například nedávno jsem viděl časopis Bílé Karpaty, který se moc zlepšil a o kterém se chystám tady na webu psát. 

Pokud jde o tyto stránky www.SlovackoDNES.cz, sám nevím, jak je dál směřovat, jak je udělat ještě lepšími, prospěšnějšími a zajímavějšími, i v jejich případě samozřejmě uvítám vaše nápady. Dokud takové nápady nepřijdou nebo nenapadnou mě samotného, tak se asi nic nezmění - prostě je budu dělat dál :)  

RB 

Ps. Říkal jsem si, že by nebylo špatné časopis připomenout nějakým starším číslem, když už se o něm tady zmiňuji. Narazil jsem náhodně na číslo 3, pokud budete mít chuť, podívejte se na něj v přiloženém souboru. A s k lidem mi napište, co byste v časopisu dělali stejně, podobně nebo jinak, a když jinak, tak jak. Děkuju!