Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Volby 2010 s nedělním doplněním: Ostrožská Lhota, Blatnice, Ostroh, O.N. Ves, Velká nad Veličkou, Suchov, Lipov, Louka, Blatnička, Kunovice, Uh. Hradiště, Veselí, Vlčnov, Hluk, Boršice u Blatnice, Zlín

Ke svému včerejšímu, sobotnímu večernímu článku, který je tady pod tímto úvodem, se ještě vracím několika nedělními "červenými" slovy. V jiném stylu než v sobotu bych připsal k volbám ještě pár poznámek, plus upravil některé detaily v samotném předlouhém sobotním psaní.

Co říci s odstupem času k výsledkům v našem regionu, především na Ostrožsku a Horňácku? Pokud se nepletu, většinou uspěli dosavadní starostové, kteří často získali vůbec nejvíc hlasů. Proč? V každém místě to bude asi jiné, museli byste mi napsat svůj pohled z vašeho místa, které znáte.

Nabízí se odpověď, že starostové svou práci asi tak úplně špatně nedělají, jestliže získávají hodně hlasů - to je dobré zpráva, co myslíte? Další důvod vidím v tom, že především díky evropským penězům, plus dalším dotacím, prožíváme velmi "plodné" období, kdy starostové můžou využít poměrně velké sumy peněz na různé projekty v obcích. Tyto projekty samozřejmě přinášejí starostům body.

Bohužel, podle mého názoru se málo debatuje o tom, na jaké projekty se peníze daly a zda se nemohly dát třeba na něco jiného, lidé jsou často tak hloupí (promiňte mi to), že vůbec netuší, kolik peněz je v tomto období k dispozici a k jakému množství akcí, projektů, věcí by se daly využít. Apatie, nezájem lidí je pro mě šokující a je to pro mě i největší zklamání z veřejného života za posledních dvacet let.     

Kdybych chtěl být nepříjemný - zeptám se: Kde byli dříve někteří z těch, kteří se začali zajímat intenzivně o dění ve svém místě v posledních týdnech před volbami? Proč nebyli aktivnější ve chvílích, kdy jejich obec či město mělo šanci získat hodně peněz a udělat za ně hodně užitečných věcí, nebo kdy se rozhodovalo, jak se bude měnit jejich okolí?

Každopádně je ale dobře, že se objevilo letos mnoho nových volebních kandidátů a že se někteří z nich  objeví v zastupitelstvech jako nové tváře a nová sdružení. Myslím, že je to je šance na nové nápady, pohledy, připomínky, projekty. Jsem velmi zvědavý, jak se tyto nové tváře budou chovat a zda se nebudou podobat řadě zastupitelů dosavadních, kteří často ani nepromluví a člověk na ně ani nikde pořádně nenarazí. 

Osobně považuji za mimořádně důležité, aby lidé na řadě radnic všude možně byli k lidem mnohem otevřenější a poskytovali víc informací. V dnešním informačním věku není absolutně žádný problém, aby občané dostávali stejné množství informací jako jejich radní či zastupitelé, dnes není ani žádný problém nahrávat jednání zastupitelstva a dávat zvukové záznamy na internet a samozřejmě neexistuje žádná překážka, aby na internetu byla také drtivá většina dokumentů, které jsou na radnici k dispozici radním a zastupitelům, včetně třeba zakázek a dalších záležitostí. Sami posuďte, jaká je realita.

Toto dělení informací ve stylu tomu dáme moc, tomu trochu a tomu nic, vede k tomu, že někteří lidé si připadají, že jsou něco víc než jiní lidé, což má jistě také vliv na apatii lidí vůči veřejnému dění. K této nerovnosti není absolutně žádný důvod - chovejte se jako občané a žádejte maximum informací. Každý občan si je roven před zákonem a každý občan si je roven i v přístupu k informacím. Pokud je nedostanete, kdykoliv se ozvěte a nechovejte se nesvobodně a podřízeně. Jsem přesvědčený, že maximální automatické zveřejňování informací povede k tomu, aby lidé byli "vtaženi" do správy věcí veřejných a svými náměty i konkrétní pomocí tuto správu vylepšovali a obohacovali. Pokud nesouhlasíte, s klidem to prosím napište do diskuse.  

RB

 

 

TAK, A TOTO UŽ JE SOBOTNÍ (MÍRNĚ ÚSMĚVAVÝ) TEXT, DNES JEN MÍRNĚ DOUPRAVENÝ:

Teď jsem se vrátil z ostrožských hodů a natáčení "cédéčka" Sborečku žen z Lipova ve Veselí, takže můžeme jít na volby. Už se těším, jak co dopadlo, je sobota, 18:32 a zatím nic netuším :) Samozřejmě, pokud už máte jakékoliv komentáře k volbám v našem okolí nebo jinde, s klidem je pište. Postupně sem sepíšu výsledky i komentář. Takže - kdo nám bude vládnout?!

Začínám tam, kde tyto stránky sídlí, tedy Ostrožskou Lhotou. Mrkl jsem se a musel jsem se smát. Lidovci drtivě zvítěli, víc, než jsem čekal, získali před padesát procent hlasů !!!!! A můžou si vládnout sami - pokud se nepletu. Jo jo, my jsme lidovecká bašta a myslím, že se to ještě pěkných pár roků nezmění. Druhá je ODS a třetí komunisté, kteří v naší vísce mají historicky silnou pozici - jó, za nich sa toho tady vybudovalo a ani nepotřebovali Evropskú Úniu :).

V první reakci mě napadá, jestli by lídr ODS Josef Lopata neměl pomalu hledat nástupce (jenže koho?), on se na mě asi bude zlobit, ale bohužel, ať bude dělat pro Lhotu cokoliv, vyhrát mu tady souzeno nebude. Proč? To by bylo asi spíš na slohovou práci. Jedině, že by teda Josef kandidoval za KDU - ČSL :) :) Ale myslím, že z toho bude tradičně místostarostovské křeslo, jestli mu to nezkomplikujú nekeré "děvčice" z jeho stáje, jak před čtyřma rokama :)

A starosta? Ženské na placi vykládaly, že prý Jelénka vystříhá Hájek.. Tož, pravda, naše lhotské robky mívajú dobré informace :) Téjto jejich informaci ale moc nevěřím ...

 

Takže Ostrožská Lhota, výsledky zastupitelstvo:

KDU - ČSL 52, 47 (8 míst v zastupitelstvu)

ODS - 26, 74 (4 místa)

KSČM - 20, 58   (3 místa)

 

Zvolení lidé za KDU - ČSL a kolik hlasů získali

Jelének Antonín 577

Radoch Petr  564 

Nenálová Anna  460

Hájek Václav 432 

Bezděková Jarmila 427

Páčová Pavla 354

Pavlas František 369 

Pospíšil Miroslav 379

ODS

Ježková Blanka 345

Dominiková Milena 313 

Lopata Josef 291

Pavlas Václav 271 

KSČM

Denner Vladimír 209

Vaněčková Adéla 207 (28 let!) - tak na toto jsem sem musel podívat třikrát :) :)

Skopal Pavel 199 

 

Jdeme dál - mrkneme na Blatnici pod Sv. Antonínkem, tam byla úplně jiná konkurence než ve Lhotě :)

 

Tak vyhrálo "nějaké" sdružení Blatnice 2010 !!!!! Kurnik, co a kdo to je? :) 26, 32 % hlasů!

A ještě zajímavější je, že nejvíce hlasů získal dosavadní starosta Josef Vavřík právě z tohoto sdružení !!! Obce se sice za jeho starostování dostala do potíží (nějaký ten dluh), ale už před volbami jsem slyšel hodně Blatničanů, kteří tvrdili, že se za něho toho hodně vybudovalo! No, hlas mu dalo 541 lidí! Tak kdo bude Blatnici "velet", jaký je kurz při sázení? A budú sa mět věřící a nevěřící v Blatnici po volbách stejně rádi jako doteď? :)

 

2. místo: KDU-ČSL -   17,95 %

3. místo: Za úspěšnou obec -  14,28 %

4. místo:  Za rozvoj obce - 10,21 % Tušíte někdo, jaký je rozdíl mezi tímto a předcházejícím sdružením? :)

5. místo Sdruž.nezáv.kan."TJ Rytmik"  8,23 %

6. místo: ODS - 6,43%

7. místo: Sdr. nez. kan. "VŠE PRO OBEC" - 5,87 %

8. místo: Za spokojený život v obci - 5,67 %

9. místo: Komunistická str.Čech a Moravy 5,05  %

 

A noví zastupitelé v Blatnici:

Vavřík Josef 541 hlasů  - Blatnice 2010

Galářová Petra 249 - Blatnice 2010

Míšková Markéta 335 - Blatnice 2010

Zedka Milan 403 - Blatnice 2010

Hanák Vladimír 367 - Za úspěšnou obec

Vyskočil Stanislav 279 - Za úspěšnou obec

Soviš Dušan 112 - ODS

Vyskočil Ladislav 248 - KDU-ČSL

Gazárek Pavel  377 - KDU-ČSL

Trojanec Antonín 334 - Za rozvoj obce

Blahynková Svatava 299 - TJ Rytmik

 

Uvidíme, kdo s kým se v Blatnici domluví, ale myslím, že starosta povládne dál...

 

A mrkneme na Uherský Ostroh. Hlavně jsem zvědavý, jak si tam vedl dosavadní starosta Vlastimil Vaněk a jeho ODS.... Před chvilkou jsem byl u toho, když předával hodové právo - tak co, bude ho předávat i příští rok? :)

Tak starosta Vaněk získal 608 hlasů! Nejvíc!!! Jó jó, to je život, a potom, že je těžké obhájit post, když na vás prý nekteří ludé nadávú :) :) Asi to s tým nadáváním nebylo tak vřelé :) Navíc jeho ODS má v zastupitelstvu 6 míst, nejvíc ze všech!

Zastupitelstvo má 21 členů, takže bude potřebova koalici. Jak dopadli další v Ostrohu? No, bude se to tam "mlet" pořádně, uvidíme, kdo s kým se dá do "holportu" a kdo co komu slúbí :) Rozhodující asi bude, kdo půjde s nebo proti ODS... Nesmírně jsem zvědavý, jak se zachovají lidovci! Pokud vím, jsou poměrně rozpolcení, někteří by "tancovali" s ODS, jiní s ČSSD, starosta ale má prý rozhodně zamluvený tanec u Ostrožského Impulsu :)

 

Zastupitelé 0DS (6) a počet hlasů:

Vaněk Vlastimil 608

Baladová Zdeňka 594

Flora Pavel 510

Veselý Stanislav 478

Chlup Jiří 478

Hendrychová Věra 521

 

KDU - ČSL získala 4 křesla! A tito lidé:

Galušková Jiřina 362

Vyskočil Jiří 391

Bělohrad Petr 452

Kuřimský Vlastimil  549 - mimochodem, místní buňka ho "šupla" až na 5. místo, ale všechny před sebou díky voličům přeskočil ...

 

4 křesla má i ČSSD:

Kučerová Zuzana 478

Lunda Jaroslav  446

Příleská Hana 568 

Vozábal Pavel  437 

 

Tři křesla má "jakési" sdružení  SNK O.S.T.R.O.H.

Klauda Ivan 348

Mika Radislav 383

Petřík Vlastimil  341 

 

2 křesla "jakýsi" Ostrožský Impuls:

Ševela Karel 314

Čech Jan 428 

 

A ještě dva komunisté, moc hlasů nezískali, ale volební systém stranám s méně hlasy nahrává:

Boček Josef  262

Dobřecký Jan 224

 

A málem bych zapomněl! Hluk!!! Tak na to jsem zvědavý snad nejvíc!!!! Podíváme se první na starostu a ODS! Dopadl tak dobře jako kolegové v Ostrohu a Blatnici? Jdeme na to! :) Á, tak výsledky nejsou ...

 

Hradiště a Zlín si necháme na konec, chtělo by to něco menšího, kde to před volbama poměrně vřelo - Boršice u Blatnice? Jdeme na ně! Tak co starosta Vávra? :) To je zkušený stratég, na toho bych i vsadil :)Tak také ještě oficiální výsledky nejsou... 

 

Tak Ostrožská Nová Ves - tam to určitě zmákne zkušená dvojka Tureček - Botek :)

Jak se tak dívám, tak tam měli lidovci pořádné štígro :) Jen těsně těsňoučce jsou druzí, na zádách jim doslova visí další dva konkurenti - SNK "Občané pro svoji obec" a, podržte se - komunisté!!! Je to tak, komunisté získali 22, 19 procent, Občané pro svoji obec 22,41 a KDU-ČSL 24,72 !!!!!!!!  Pavle Botku, Pavle Botku, to není pro vás dobré :) No, vyhrála ODS se Stanislavem Turečkem, byť to není žádné velké vítězství - ODS má 30,68 procent!

Klikneme na zastupitelstvo, tady to bude sakramentsky těsné a síly vyrovnané! A jaj, jména ještě v systému nejsou, musíme počkat ...

Teď! Jasnačka, koně se za jízdy nepřepřahajů, jak to vidím, ODS a KDU-ČSL se do sebe opět pořádně "zaháknou" a půjdou k veselce společně. Zastupitelstvo bude totiž v O.N.Vsi takového:

ODS - 6 křesel

Tureček Stanislav 741

Horáková Alena 641

Kusák Bohumil  571

Pojezný Petr 527

Horáková Jarmila 487

Pěček Antonín 365

 

KDU-ČSL - 4 křesla

Tvrdoň Marek 516

Botek Pavel 421

Hlůšková Růžena 421

Horák Jan 419

 

SNK - OBČANÉ PRO SVOJI OBEC - 4 křesla

Obdržálková Ludmila 583

Bedřich Ivo  469

Pavlas Miroslav 393

Poláchová Bohdana 377 

 

KSČM - 3 křesla

Veselý Zdeněk 543

Basovník Vlastimil 440

Řezáč Milan  397

 

 

Tož, poďme na Horňácko, tam o všeckém (skoro) rozhoduje starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný :)  Jak to s ním vypadá?

Horňáci mají svého starostu rádi :) Získal nejvíc hlasů - 653! A ODS má v 15 členném zastupitelstvu pět míst... Ovšem, pět míst má také KDU - ČSL! No, a pak 3 sociální demokraté a 2 komunisté! Ani nevím, jestli tam doteď vládla ODS a KDU - ČSL, mají pohodou většinu, takže asi vše v klidu? Nebo ne? Znáte někdo místní situaci? Né, abyste Veličané zaséj nadávali enom po hospodách :) :)

Pojďme tedy ke jménům, jejichž nositelé budou v zastupitelstvu rozhodovat o osudu Velké:

ODS

Pšurný Jiří  653

Kománek Jan 594

Lukácsová Milada  520

Spazier Radek  651- pozor, jen o dva hlasy méně než starosta !!!

Mikáč Luděk 531

 

KDU - ČSL

Jež Dušan 568

Foks Josef 530

Jagošová Marta 495

Štefánková Jarmila 436

Miškeřík Jan 615 - pozor, také velmi slušná podpora lidí!

 

ČSSD

Miškeříková Eva 393

Drlík Věroslav 329

Kuchyňka Martin 501 - Martine, blahopreju ! :)

 

KSČM

Kohút Pavel 278

Jurena Jan 305

 

Chtělo by to trošku oddechu v tom zběsilém tempu. Odskočme si do Blatničky, tam se nikdo nežene na radnicu, majú jednu jedinú kandidátku a hotovo - to je aspoň výběr :)

Jak se tak dívám, starosta Jarmila Hrušková potáhne káru dál...

 

Tady jsou zastupitelé a počet hlasů - jak si mezi sebou rozumí a kdo jaké názory zastává netuším, všeci sú bezpartijní a nezávislí :)

Petr Symerský 141

Jana Vašíčková 157

Cyril Minařík 101

Antonín Minařík 120

Helena Pospíšková 132

Jiří Okénka 133

Jarmila Hrušková 197

 

A já bych si chtěl ještě odskočit na Suchov, tam totiž měli kandidátku s neuvěřitelným názvem - Spokojený občan na prvním místě :) :) :) To je aspoň název! :) Tak jak dopadli?

Ó! Pokud chcete kandidovat, dejte si nějaký podobný název! Úspěch je zaručen! Spokojený občan na Suchově drtivě zvítězil! Šest míst v devítičlenném zastupitelstvu! To se bude rozhodovat vééélmi snadno  !!! :)

Druhé skončilo Sdružení 2010 - to se dalo čekat, co to je za název? Ať žije Spokojený občan na prvním místě! :) :)

A ještě hlasy "spokojených občanů":

Horňák Petr 128

Hlaváček Martin 187 - nejvíc hlasů, že by příští starosta?

Čambal Zdeněk 162

Štefaník Jaromír  91

Soviš Jaroslav 106

Balada Josef 158  

 

Nezkusíme Kunovice? Jak dopadla místostarostka Májíčková? A co folklorista Stašek, který nově založil v Kunovicích ODS? 

Tak to je "mazec"! Majíčková a její Nezávislí kandidáti pro Kunovice se rozjeli pořádným tempem! 9 míst!!! To je fakt neuvěřitelné, protože ostatní strany mají JEN 8 míst, takže v Kunovicích může vládnout jedna jediná skupinka!!! No, potěš :) :)

Tady jsou jména a počet hlasů:

NEZÁVISLÍ KAND. PRO KUNOVICE

Majíčková Ivana 1 342 - šikovná robka ve všech směrech :)

Vardan Pavel 1 239

Hašek Pavel 1 122

Deml Jiří 1 401 - nejvíce hlasů... po zásluze.. takových lidí není nikdy dost!

Strašáková Olga 1 125

Machálek Karel 933

Sedláčková Marie 991

Švejcarová Marie 878

Lúčný Radek 943 

 

Jak dopadl Milan Stašek a ODS? Jedno křeslo v zastupitelstvu, na kterém bude sedět právě on - 346 hlasů...

 

A další Kunovjané v zastupitelstvu:

 

Olbert Jaroslav - KDU-ČSL 466

Škrášek Radek - KDU-ČSL 398

Seménka Václav - Moravané - 345

Blažek Antonín - KSČM - 398

Korábek Rudolf - ČSSD 344 

Baný Jaroslav - TOP 09 - 333

Habartová Romana - TOP 09 - 446

Korábek Rudolf - ČSSD - 344

 

Tož, TOP 09 žádná sláva... A kde jsou Zemanovci, kteří v Kunovicích kandidovali??? :) :) 

 

Chtělo by to něco vééélkého! Jde se na Hradiště! Připomínám - ODS se tam "zbavila" dosavadního starosty Karáska, který sa prý vyžíval  v jakémsi nelichotivém poléhávání na lavičce za asistence městských kamer a nasadila místostarostu a seriozního atleta Tichavského... Naděje si dělala také "topka", za kterou kandidoval "chytrý přeběhlík" od lidovců Uher. A o své místo na slunci bojovalo také sdružení Zdravé Hradiště. Tak, kdo bude dělat pořádek další čtyři roky v Hradišti? 

Zajímavé, zajímavé... Že by se nám z Hradiště stávalo po vzoru Uherského Brodu "socanské" město?

V Hradišti vyhrála ODS, ale jen velmi těsně -  24,70 % hlasů. Druhá ČSSD - 23,05 %.

Pak poměrně dlouho nic, a - TOP 09 a KRUH - 14,88 %.

Ach jo, komunisté čtvrtí - 11,21%. A teprve pak lidovci - 10,38 % (cože, že jsme lidovecký region, my?)

Zdravé Hradiště tedy nic moc, až nyní -  9,57 %.

Pro zajímavost - Věci veřejné. Totální bída - 2,75 %.

 

A teď kukněme na zastupitelstvo, kde se to všechno bude vařit a smažit a domlouvat... Kdo bude vrchní "kotelník" společně s různými vlivnými kruhy v UH?

ODS - 7 křesel

Tichavský Květoslav 2 778

Blaha Stanislav 2 379

Víchová Jitka 2 183

Ondra David  2 555

Zatloukal Jaroslav 2 318

Plachý Jaroslav 2 297

Raška Petr 2 645

 

ČSSD - 7 křesel

Vajdík Bronislav 2 387

Doupovcová Hana 2 264

Mikulík Jaroslav 2 181

Seďa Antonín 2 255

Bezruč Petr 2 630

Sátora Josef 1 946

Pavelka Vladimír 1 919 

 

T0P 09 + KRUH - 4 křesla

Uher Evžen 2 009

Frolec Ivo 1 801

Šupka Ladislav 1 619

Rašticová Blanka 1 930

 

ZDRAVÉ MĚSTO - 3 křesla

Mikula Stanislav  1 458

Hanáková Ludmila 1 066

Magdálek Lubomír 974

 

KDU - ČSL - 3 křesla

Procházka Zdeněk 1 150

Tarcala Jaroslav 1 136

Knot Jaroslav 1 000 

 

KSČM - stejně křesel jako lidovci ! 

Kroča Pavel 1 175

Prchlík Rostislav 1 182

Hrdina Zdeněk 1 154

 

Takže, počty - hradišťské zastupitelstvo má místo pro 27 lidí. Vládnout tady může skoro každý s kýmkoliv, bude to velmi, velmi, velmi zajímavé!!! Co myslíte?

ODS + T0P 09 s Kruhem a lidovci dají dohromady 14 křesel, což by mohlo stačit. Když vezmou ještě Zdravé město, je to 17 - to už je pohoda. Ale Zdravé město jistě prosazovalo před volbami jiné "hodnoty" než ODS. Ale, co když ČSSD dá s komunisty dohromady 10 hlasů a ještě 4 seženou? :) Nebo koalice ODS a ČSSD? :) :) Jak říkám, budou to krásná povolební jednání :)Tady nebude stačit jen tak něco málo za něco málo, to bude slivovice a koláčků při vzájemném obchodování :) :)

 

Odskočme si ještě do dalšího velkého města, Veselí nad Moravou. Tam během volebního období položili sociální demokraté na lopatky lidovce s ODS a hlavním "zápasníkem" se stal starosta Hanák - až ho někdy uvidíte usmívat se, dejte mi prosím vědět :) :) Dělnické Veselí bývá oranžové, odhaduju tedy, že dosavadní náčelník "Studený čumák" povládne dál. Co říkají statistiky?

ČSSD skutečně má nejvíc voličů - 24,90%  !

 

Ovšem, pozor, pozor, pozor... Další místa naznačují, že do čela Veselí možná usedne jiný "vtipálek".

Tady jsou další místa:

TOP 09 - 19,85 %  

KDU - ČSL - 13,36 %

ODS - 12,98 %

KSČM - 10,40 %

Veselská volba 2002 - 7,04 %

 

Tak to opravdu s ČSSD nevypadá vůbec dobře, i když si plácne s komunisty. No jo, dělníků asi ve Veselí ubývá a tím i levici ubývá voličů, místní magnát Zemek se dal totiž místo železářské dřiny na novodobý zlatý důl - to se ví, že solární elektrárny.... A tak voliči ve Veselí teď nemajú ruky od nejakého černého šmíru a asi ani nechcú svrhnút vykořisťovatele zlého kapitalistu :)  

 

 

Snad už je spočítaný i Hluk, nemůžu se dočkat :) Mrkneme ... Ještě předtím jsem narazil na Vlčnov - tam mě samozřejmě zajímá starosta Pijáček, největší "šohaj" na Slovácku :) Jak dopadl?

Pohodička, jednoznačný vítěz... Eště si já, eště si já, pohár vínka zaplatím.... :) Šohajovi konkurence nesahá ani po nohavice nebo kordulu :)

Hýlom, hýlom, počúvajte domácí aj přespolní, jak dopadl náš starosta Puchýýýýýýř :)

Jan Pijáček - ODS - 1 048 hlasů !!!! Nikdo na něho nemá! A ani na ODS...

Kromě starosty bude mít ODS v zastupitelstvu ještě tyto lidi:

Josefík Miroslav 778

Solík Marcel 773

Brandysová Zdeňka  430

Matušík Jiří 694

Moštěk Stanislav 656

 

Dařilo se i Nezávislým pro Vlčnov - 4 křesla.. Akorát nevím, jestli to je "béčko" ODS, s kterým bude šohaj vládnout nebo naopak to jsou chlapi, kteří mají jiné představy o vládnutí ve Vlčnově ...

Srnec Radek 447

Kovář Vlastimil 335

Slinták Michal 412

Kvasnička Milan 645  

 

Po 2 místech mají Nezávislí a KDU - ČSL

Moštková Marta 566 - pohledná Vlčnovjanka... ostatní Vlčnovjanky neznám, tak sa omlúvám :)

Dacík František 474

Zemková Alena 319

Kašpaříková Marie 331

 

No, a jeden komunista

Kolek Jan - 224  

 

Může z toho vzniknout zajímavé zastupitelstvo i vedení radnice, možná to ODS nemá jisté. Ale já samozřejmě sázím na vyjednávací schopnosti starosty Pijáčka, šohajé ze Slovácka dycky vijú, jak to všecko upéct a s kým správným si vypit pohárek :)

 

Tak, konečně Hluk - súsedi. Od folkloristy Pijáčka po dechovkáře Jana Šimčíka. "Aj tá hucká hospoda, aj tá hucká hospoda, z drobného, kamení, z drobného, kamení. A kdo peníze nemá, a kdo peníze nemá, ať do ní, nechodí, ať do ní, nechodí..." :) Tož, s jakú chuťú sa bude hrát starostovi Šimčíkovi na trumpetu v dalším volebním období? Ideme na to!!! Hluk!!!

Teda - je to frajer, vážení, vážně :) V Hluku byla letos konkurence fakt nesmírně silná, ale jak se tak dívám, není nad to fúkat do nejakého plechového nástroja :) A najlepší seniorom :) :) ODS v Hluku totiž zvítězila, získala s véééélkým náskokem - 34,46 % hlasů! 

A další pořadí:

 

Hlučané 16,34  (slušný výsledek)

KDU - ČSL - 16, 20 (čekal jsem míň)

KSČM - 13, 66 (ach jo)

TOP 09 7,47 (čekal jsem, že získají víc)

Věci veřejné 5,09 (málo, málo)

 

Za chvilku dám i seznam zastupitelů, ale zatím ho na monitoru nevidím .... Ten bude možná ještě zajímavější než procenta hlasů... Ale myslím, že ODS se v pohodě domluví s lidovci a možná i "topkou"... Ale třeba se mýlím... Hucká "revoluce" se asi konec nebude :)

 

Když už jsem v Hluku, odskočím k senátním volbám, Hlučan (a Moravan) Pavel Dohnal kandidoval do Senátu v Kroměříži, který je jeho druhým domovem. Docela si věřil, ale výsledek ho asi nepotěšil. Skončil z devíti kandidátů sedmý, hlas mu dalo 1 738 lidí, což byly 4, 22 procenta. Do druhého kola postoupili kandidáti ODS a ČSSD (jak jinak) s 25 a 23 procenty.

 

Poďme do Boršic u Blatnice, výsledky by už mohly být. Jak už jsem psal dříve - starosta Vávra si umí vše ošéfovat a já věřím v jeho sílu :) Kór, když tam sa za jeho úspěch modlí aj místníma oblíbený farář :)

Jasné, jasné, jasné - jasné vítězství starostovy ODS ! 39,06 % hlasů !!! Tož, sa to investování do všeckého možného v Boršicách vyplatilo ! :) Voliči nejsú blbí! Švejku! :)

Pro lepší obec - 15,43 

Občanská iniciativa - 13,98 

KSČM - 12,09

Sdruž.nezáv.kand. - 8,38

ČSSD - 6,18

Věci veřejné - 4,8 

 

A zastupitelé:

 

ODS - 7 křesel

Vávra Bohuslav  260

Zlomek Libor 228

Bída Miloslav 206

Frolová Marcela 196

Jestřabíková Jana 177

Hrabal Vít 181

Zejdlová Věra 189

 

OČANSKÁ INICIATIVA - 2 křesla

Gál Jaroslav 151

Schusterová Romana 119

 

PRO LEPŠÍ OBEC - 2 křesla

Halík Roman 144

Zlomek Antonín 108

 

KSČM - 2 křesla

Halík Josef 94

Vlk Michal 91  

 

Sdruž.nezáv.kand. - 1 křeslo

Zámečník Marek  147 - na osamoceného jezdce slušný počet hlasů

 

ČSSD - 1 křeslo

Frola Luboš 43 


Tak - a počty. A ja jaj. ODS chybí jedno křeslo k tomu, aby si nemusela dělat hlavu s "osamocenými jezdci" či "neřízenými střelami". Kdyby se všichni dali proti ODS, tak by ODS šla do opozice. Ale - opět věřím ve starostu! :)

Vsadím své sešmajdané boty, že někoho z lepší obce, nezávislých nebo občanské iniciativy úplně v pohodě strčí do kapsy svého saka, které bude opět sako starostovské :)  Dyť je to muzikant, a muzikanti dobře vijú, jakú písničku zahrát tomu či onomu před spaním pěkně do ouška :) "To, Boršické, širé pole, to je Bože, políčko... :)

Zapomněl jsem na Louku a Lipov!!! Tak první Louka - tam měli starostku Annu Vašicovou, která byla podle mě i oblíbená, tak jak dopadla?

Dopadla výborně - první... Tady jsou počty:

 

NEZÁVISLÍ (4)

Vašicová Anna 399

Maňák David 175

Zajíček Tomáš 229

Hrbáčková Hana  250

Maňák Petr  288  

 

KDU - ČSL  (4)

Buzík Radim  330

Škopíková Marie 255

Škopík Michal 210

Hořák Radek 196

 

TOP 09 (3)

Kostelanský Jaromír  203

Čagánková Monika 218

Maňák Martin 162

 

ČSDD (3)

Hudeček František 141

Zajíček Jan 163

Kučera Jan 149 

 

A ještě Lipov - tady také zvítězil dosavadní starosta Franta, a to dost přesvědčivě! To bych do něho ani neřekl :)

 

ODS (4)

Franta Ladislav 405

Miškeřík Jan 247

Maňák Zdeněk 189

Miškeřík Josef 239

Polehňa Pavel 122  

 

SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH KANDIDÁTŮ (3)

Jagoš Bohumil 306

Čerešňák Ladislav 277

Smoleja Martin 192

 

ČSSD (3)

Jegla Jan 202

Jegla Martin 276

Zubatý Jiří 185

 

KDU - ČSL (2)

Jagoš Miloslav 250

Strachota Vít 218  

 

 "LIPOV-NÁŠ DOMOV (1)

Štípský Pavel 168

 

"Sdružení nestraníků" (1)

Glogar Oldřich 190  

 

 

Kam vyrazíme dál? Zkusíme v tom našem malém českém a moravském rybníku nějakou pořádnou velrybu - Zlín!!! Tak se to prý "velrybáři" (těmi od zakázek ne od nabírání členů) jen hemží!!! :) Tak uvidíme, jestli je voliči klepli přes prsty a řekli si, že "moru" na radnici bylo až moc ... 

První se podíváme na ODS, protože tam prý měli s odborníky na ryby největší potíž :)

 

Á, tak na těch "povídačkách" o rybách i velrybách asi něco bylo :) ODS docela fiasko - jen 13 procent hlasů !!! A to jsem v tomto týdnu pozoroval zlínskou starostku ODS Ondrovou, jak se na závěr kampaně prohýbala na zlínském náměstí v bocích při poslechu písniček Beatles a pobrukovala si - šalali, šalala :) :)  

Ale pojďme postupně, celé výsledky ve Zlíně:

Vítězové: TOP 09 a Starostové/Nezávislí - 22,80  % (Jestli nevěříte, že stačí dát na bilboard Gazdíka ze Suché Lozi a vyhrajete, tak teď tomu věřte, právě on byl totiž po Zlíně na bilboardech, přestože ve Zlíně vůbec nekandiduje :) :)

M.O.R.- za Morální Očistu Radnice 15,76 %

ČSSD - 14,83  %

ODS - 13,00%

KDU-ČSL -  7,03

Věci veřejné (VV) - 5,32 %

KSČM -  7,38 %

Zlínské hnutí nezávislých - 5,35 %

 

V tomto případě si opravdu netroufám tipovat, kdo s kým skočí do postele. Nabízí se Gazdík s Evou Štauderovou (to je jednička na kandidátce M.O.R.), ovšem budou muset pod peřinu ještě někoho přibrat. Dosavadní starostku Ondrovou asi nebudou chtít do trojky, myslím, že před ložnicí budou přešlapovat jiní nocležníci.

Možná to budou lidovci, kteří určitě nejsou příznivci takových postelových "dýchánků", ale tuto pozvánku možná neodmítnou a postel půjdou vyzkoušet. Nejsem ale znalec zlínských ložnic, proto se s pokorou stáhnu a budu mlčet někde ve skříni :) A pokud jde o různá jména, která padala v souvislosti s korupcí ve Zlíně, tak tito jedinci by si měli chystat místo pyžama spíš vězeňský mundůr. Pokud tedy M.O.R. dodrží slova o dezinfekci ve Zlíně :)    

 

To už by i mohlo stačit, co říkáte? Desátá odbila a manželka svého novinářského magora ještě dnes neviděla :) Jestliže jsem v souvislosti se Zlínem vzpomněl politickou postel, pojďme už všichni do těch svých postelí! A nemysleme tam na volební výsledky (slyšíte mě, kandidáti?!), ale na drahé polovičky, které tam jistě najdeme - teda, až na výjimky :)

RB 

 

Ještě jsem čekal, až naskočí noví zastupitelé v Hluku - bez toho bych neusnul :) Takže, tady jsou:

 

ODS - 8 křesel

Šimčík Jan 925

Polách Martin 642

Uhlíř Antonín 564

Hájek David 757

Fízeĺová Ludmila 713

Hrdinová Michaela 690

Plačková Marie 765

Říhová Kateřina 681

 

HLUČANÉ - 4 křesla

Dostal Igor 532

Braunerová Martina  404

Ratajský Michal 344

Křápek Pavel 332 

 

KDU-ČSL - 3 křesla

Jelének Miroslav - 363 - to je na dosavadního místostarostu nepříliš dobrý výsledek, asi i tuším proč, aniž bych si musel na to posvítit :) :)

Křižan Martin 585

Salanci Radek 526

 

KSČM - 3 křesla

Gál František 396

Šuránková Julie 426

Omelka Alois 354  

 

ČSSD - 1 křeslo

Dufka František 328

 

TOP 09 - 1 křeslo

Plaček Libor 290

 

Věci veřejné - 1 křeslo

Pachl Šimon 279 

 

A ještě počty -  v Hluku je 21 zastupitelů. ODS potřebuje k vládnutí partnera. Nabízí se (teda, nevím, jestli se nabídne ve skutečnosti) KDU s třemi křesly, možná Hlučané se 4, to vše je křehká většina. Navíc si nejsem jistý, jestli nechtěli "Hlučané" trochu pootočit kormidlo hluckého vládnutí. Každopádně, pro ODS to vypadá dobře. I kdyby se proti ní všichni postavili (což je nepravděpodobné), nedali by dohromady většinu. K tomu by potřebovali komunisty. A takoví zoufalci snad v Hluku nežijí :)   

 

To už je opravdu všechno, doufám, že jsem vás svým psaním nenudil. Za kapku ironie v textu se omlouvám, ale když není po ruce kapka ničeho jiného, tak potěší i ona ironická kapka, která dokáže léčit podobně jako úsměv. Skončím ale poněkud vážněji.

Blahopřeji všem zvoleným zastupitelům, vím, že mnohdy se za jejich úspěchem skrývá nelehká a nevděčná práce. Velmi moc si přeji, aby ve svém rozhodování postupovali čestně a spravedlivě vždy ve prospěch "svých" občanů. Těm, kteří neuspěli, držím palce, aby své úsilí a dobré umysly nezabalili, ale naopak se podíleli na budoucnosti místa, ve kterém žijí. A za sebe slibuju, že v případě další existence těchto stránek budu jako novinář s jejich pomocí pozorně sledovat, s jak otevřenými kartami jednotlivé radnice hrají a zda všechny své rozhodnutí činí férově před zraky svých voličů...

Dobrou noc, udělejte si hezkou neděli - a nepokazte si ji volbami. Vždyť jsou to pouho pouhé volby a život je o úplně jiných radostech... Nebo také bolestech - jsem si jistý, že všichni držíme v těchto dnech ze všeho nejvíce palce rodičům malé Aničky, aby se jejich dcera vrátila v pořádku domů...