Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

VIDEO: Co ohrožuje dnešní kroje - první návrat k semináři v Blatničce

Po čase dávám opět sem na stránky video, které určitě žádnou velkou sledovanost nebude mít. Ať ale nemá, stejně mám pocit, že se někdy tady na webu až příliš odkláním od podstatných věcí k věcem nedůležitým, které ale mají mnoho a mnoho "klikacích" čtenářů - klikání i čtennost jsou hodně zrádná věc, člověk má někdy skoro sklon dám sem nějakou "pitomost", aby šla čtennost stránek třeba k tisícovce čtenářů za den :) Pitomosti nám holt přitahují, sleduju tu občas i sám na sobě :)

Ale pojďme k vážné věci. Minulý týden jsem byl na hodně užitečném semináři, který se jmenoval Lidový oděv a současnost. Natočil jsem tam několik videoukázek, nahrál celé povídání, udělal několik fotek. Hlavní materiál z toho dám do březnového čísla časopisu Krajem svatého Antonínka. A pochopitelně dám několik věcí i sem na stránky.

Začínám videoukázkou s povídáním paní Jany Smutné, což je ředitelka Tradic Slovácka v Blatničce, krojovaných dílen, kde si můžete nechat ušít mimo jiné kroj. Tato paní vystoupila na semináři s velmi zajímavým povídáním, které jsem celé nahrál. Myslím, že v kostce shrnuje vše, co v současnosti ohrožuje kvalitu krojů, počínaje nedostatkem materiálu až po hloupost (promiňte) některých folklorních souborů, které nedbají na to, jaké kroje si nechávají ušít. Zkuste si prosím povídání paní Smuné poslechnout...

Bohužel se velmi bojím toho, že zatím jen málo lidí si uvědomuje, co nám hrozí, pokud se budou dál a dál množit kroje z nekvalitních materiálů, ušité ledabyle, bez ohledu třeba na tradici toho kterého kroje. Zkuste si prosím vzít například kterýkoliv starý nádherný kroj, s ručním vyšíváním, hezkými nepestrými barvami. A pak se podívejte na některé nynější kroje. Teď rozdíl bývá někdy strašný.

Brzy se k semináři v Blatničce vrátím prosím podrobně...

RB  

 

A TADY je samozřejmě povídání paní Smutné o tom, co dnes kroje ohrožuje!!!

 

 

    Seminář v Blatničce měl velmi dobré obsazení. Mimo jiné přijel například Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR, pan Krist, ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, zástupci některých muzeí, zástupci Veselí nad Moravou a Hodonína, několik šiček i nadšenci, kteří pracují ve folklorních souborech. Teď jde o to, kolik slov, pronesených v Blatničce, padne na úrodnou půdu a přinese nějaký užitek. Téma krojů by si asi zasloužilo třeba i dvoudenní seminář s ještě větším zastoupením hostů.