Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Věřili byste tomu? 1. Krojový ples Mistříňanky a CM Falešnica v Ostrožské Nové Vsi vůbec nebyl! Byl zrušený! Proč? A kolik platíte u vás za pronájmy sálů?

Zdá se mi, že počet krojových plesů na Slovácku roste, o tomto víkendu jich bylo několik. Rád bych se ale tady zmínil o jednom, který nebyl. Nebyl? Ne. Prostě byl několik málo dnů před začátkem zrušen. A týká se problému, který podle mě řeší řada pořadatelů - tím problémem je cena projmu sálů. Pojďme ale popořádku.

 

Někdy v průběhu minulého týdne jsem narazil na informaci, že velký krojový ples se slavnou Mistříňankou - a v našem regionu takéž populární CM Falešnica - byl nečekaně zrušen. Fakt?! Nechtělo se mi tomu věřit, když jsem pěkný plakát na tuto akci dával sem na stránky, byl jsem přesvědčený, že bude narvané. Proto, když se pan Žufánek, podnikatel a v tomto případě pořadatel akce, rozhodl něco takového uspořádat, věřil jsem, že s nápadem uspěje a lidé jeho iniciativu přivítají.

Zrušená akce? S Mistříňankou? V Nové Vsi? Jako tento krojový ples je zrušený?! Tak nějak jsem se hodně divil, protože Novovešťané patří mezi mnohé obce na Slovácku, pro které mám slabost a často žasnu, jakou partu tam tvoří, kolik jich je a jak se dokáží bavit. Jako že by oni nešli na Mistříňanku? A nedali si kroje? Prostě jsem tomu nevěřil. A navíc - Mistříňanka! Jasně, dechovka už nemá tu popularitu, co měla, ale Mistříňanka je pořád značka, která táhne. Fakt zrušeno?

Leč, začalo mě samozřejmě zajímat, proč zrušeno, a uslyšel jsem, že prý kvůli tomu, za kolik Ostrožská Nová Ves pronajala tělocvičnu, kde plesy bývají. Prý obec chtěla 17 tisíc korun, a když se k tomu přičtou všechny další výdaje, panu Žufánkovi se prý nevyplatilo akci pořádat. Zejména, když se údajně v předprodeji prodalo ani ne celých sto lístků. Tak jsem slyšel, ale bohužel jsem s panem Žufánkem ještě nemluvil.

Zdálo se mi ale, že zmínka o ceně pronájmu by stála za ověření a také napsání, protože jde o obecnější problém, než prostě problém jedné akce v jedné dědině - často slyším různě pořadatele si stěžovat na vysoké pronájmy, aniž ale dokáži posoudit, zda jsou neadekvátně vysoké. Otázka se nabízí sama: kolik peněz by obce měly chtít za pronájmy svých sálů, jak moc by měly podporovat podobné a jiné akce třeba menšími cenami pronájmů a kdy by měly pořadatele - obrazně řečeno - chytnou za krk a ždímat a ždímat? 


Pojďme tedy k akci s Mistříňankou. Cena plesu totiž byla: 350 korun na hlavu a člověka. A v předprodeji 300 korun. Jo, docela dost. Vy, kdo jste z našeho regionu, dobře víte: to už je cena, kdy se lidé ošívají, škrábou se na hlavě nebo s nervovým rozechvěním vykřikují, že takové prachy platit nebudou. No, když nebudou, nic na dědině nebude, žádná slavná Mistříňanka, žádný ples, žádné kroje, jen mrtvá dědina, kde budou ludé čučat na televizu nebo sa budú kočkovat pod peřinú - šak to je dobré varianta, né? Tož, tá druhá, samozřejmě :)

 

Ale vážně. Zeptal jsem se na obci místostarosty Ostrožské Nové Vsi Pavla Botka, kolik tedy dali pořadateli nájem, tedy panu Žufánkovi. Pravil, že jo, že to bylo skutečně 17 tisíc korun. Aj s DPH. Tož, a teď babo řekni: Je to moc? Málo? Kolik by bylo akorát? Ano, já bych řekl, že by obce měly maximálně podporovat kulturu a setkávání, takže jsem pro nižší sumičku.

Zároveň ale vnímám argumenty Pavla, který pravil ve zkratce toto: "Radku, mně to nepřijde tak moc, celý sál pořadateli připravíme, po skončení akce uklidíme, zajistíme pěkný prostor, dodáme vodu, elektriku, otop. Takto máme prostě stanovený nájem, který je daný pro řadu akcí," pravil místostarosta s tím, že občas dávají slevu, ale to pro místní spolky, což má zase své důvody.

 

Musím tady ale vzpomenout ještě jeden argument místostarosty, který je také docela důležitý a souvisí s naší lidskou povahou. Podle místostarosty totiž na nezájmu lidí mělo vliv kromě ceny ještě to, že akci pořádal soukromník. Jak řekl, myslí si, že lidé mu svým způsobem záviděli, mysleli si, že vydělá na nich balík peněz, nechtěli, aby vydělal. Takto to Pavel Botek řekl a já bych to podepsal. Slyším takovou výtku od soukromnbíků různých profesí docela často.

 

K tomuto všemu bych mohl ještě přidat stížnost jednoho pořadatele, který přivezl do našeho regionu mnoho skvělých kapel i zpěváků, a ten si minulý týden postěžoval na facebooku právě na pronájmy v některých obcích a městech.

 

Ten pořadatel napsal na facebooku toto:  

"proste jsou mestecka,vesnice,kde pro to,aby jejich obyvatele a i z okoli meli obcas kam zajit na koncert apod..udelaji vše,proste vyjdou vstric,jsou ,nebo je taky mista,kde je nezajima proste nic a za kazdou cenu,i za cenu predrazenych pronajmu nevyjdou vstric ani v pripade ,ze by to udelali jen jednou za rok a ze i stredni generace se chce bavit je nezajima,povazuji napriklad to,ze i hodova chasa musi platit pronajem obecnich prostor za klacek hozeny pod nohy mladym .idem,kteri udrzuji tradice a kulturu v nasem kraji....."

 

Chtěl jsem po tomto pořadateli mnoha akcí, aby byl konkrétnější, aby jmenoval obce, města a částky peněz, ale omlouval se, že nemůže, protože jinak by neměl šanci cokoliv dělat, pomsta by přišla velmi rychle. Abyste chápali. My na Slovácku, a asi i jinde, kde je malý rybník, musíme držat hubu a onom tak maximálně naznačovat, jakákoliv kritika či jen její náznak, je po zásluze trestán a nikomu něco takového není odpuštěno.

 

Ten závěr je už ale obecný a my bychom měli končit onou konkrétní zrušenou akcí v Ostrožské Nové Vsi. Ať je poučím pro další pořadatele, uvidíme, jestli sem někdo například Mistříňanku doveze a  nakonec ji neodvolá. Ať takový pořadatel ale myslí například ina dostatečnou a včasnou propagaci, protože například tu podle mého názoru pan Žufánek podcenil. Zkusím ho sehnat a dát sem ještě jeho názor. 

 

RB