Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ve Lhotě dnes otvírali krásné archeologické muzeum - tady jsou první tři videa a první fotky... Postupně doplňuju

Tedy, pro upřesnění, nejmenuje se to archeologické muzeum, ale ve skutečnosti to archeologické muzeum je. Výjimečné muzeum, protože mi řekněte nějakou další vesnici, kde by otvírali něco podobného s takovým zaměřením - neznám. Teď jenom, aby lidi i do takého muzea chodili :) Máte možnost každou neděli od 9.00 do 17.00, tak přijďte, ať všechna ta práce řady lidí nebyla zbytečná ...

Otevření to dnes bylo slavnostní, a já bych chtěl nejdříve ukázat toho, který sice stál v davu mezi mnohými přihlížejícími, ale bez něhož by toto muzeum nebylo - Martina Dufku, skromného a velmi příjemného klučinu, který do Ostrožské Lhoty přišel v roce 1996 a přidal se k malé skupince dalších nadšenců, kteří tady sbírali už mnoho let různé archeologické předměty - jejich jména si můžete poslechnout na videu, protože jsem Martina požádal, aby je všechny vyjmenoval.

 

Tady jsem také přidal článek o lhotském Spolku přátel historie z okresního tisku ...

 

 

 

 ... a kromě Martina si určitě zaslouží nejdříve ukázat také tito tři chlapíci, ti dva vlevo mají příjmení Páčové a ten vpravo je pan Šálek.  

 

 

 

 ... a potěšila mě také účast ředitele Slováckého muzea v Uherském Hradišti Ivo Frolce, který svou přítomností potvrdil, jak významná věc se ve Lhotě podařila. Jinak Slovácké muzeum se na lhotském "muzeu" hodně podílelo, o čemž napíšu později. Tady na videu nejdříve mluví právě ředitel Frolec, poté Tomáš Chrástek ze Slováckého muzea, který vytvořil archeologickou expozici v prvním patře, a nakonec uslyšíte Kamila Válka, který má muzeum na starosti.

 

 

 

 ... a to už jsou první návštěvnice... Škoda, že nejsů Lhoťanky :)

 

 

... tato sympatická dívka se jmenuje Johanka, je ze Strážnice a studuje Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. A proč jsem ji vyfotil? Protože krásně vymalovala celé vnitřní prostory. Vše dělala od ruky, a jak mi řekla, pustila se do něčeho podobného vůbec poprvé. 

 

 

 ... na začátku vystoupily mažoretky, ale nějak nám jich ve Lhotě kvapem ubývá. Jestli to tak půjde dál, tak nevím, kdo bude vystupovat, třeba by si mohla něco připravit škola. Na místě hrála i dechovka, ale bohužel, jen z reproduktorů ...

 

... a přišel pan farář, tetičky, strýci, maminky s kočárky, starostové z okolí, manažerka mikroregionu, atd. atd., vyjmenovávání by bylo na dlouho. Pan farář má samozřejmě v ruce foťák, bez kterého mimo mši a pohřby snad neudělá ani krok :)  Myslím, že do Lhoty přišel před lety rád, kolem jen fotek mohl vyfotit díky místnímu bohatému dění ...

 

 

Došli aj sůsedi z Hluku, starosta a místostarosta. Také majů archeologické muzeum, ale až ve věži tvrze, kde moc ludí po schodoch nevyleze :) Majů ale také památkové domky, ke kterým loni "přirostl" další domek za pět milinónů, tolik fakt stál :)   

 

 

Pozor! Důležitá místnost! A to ne kvůli koláčkům a slivovici, která dnes čekala na každého zájemce. Sousedí s "muzeem" a patří zahrádkářům. Chtěl jsem nějaké zahrádkáže vyfotit, zasloužili by si to, protože tady někteří odvedli mnoho práce, ale v tom množství lidí jsem si nikoho nevšiml. Celý objekt dokonce zahrádkářům patřil, ale nakonec (na poměrně bouřlivé schůzi) ho předali obci - která tak mohla získat na rekonstrukci objektu dotace.

Historie celé budovy je velmi zajímavá, v minulosti patřila židovské rodině, která tady měla pálenici, později tady mnozí Lhoťané cvičili, byly tady také tancovačky. Prostě, řada lidí tady prožila kus svého života, a to by mělo být někde na budově zaznamenáno. Jestliže se díky archeologii nyní díváme více na svou minulost, byla by škoda opomnět minulost, která k nám je mnohem blíže.  

 

 

 

A pro někoho možná paradoxně dávám na konec začátek celé akce, promluvu starosty Antonína Jelénka... V tomto mi ale přišlo podstatnější ukázat  první nadšence, kteří se točí kolem archeologie ...