Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

V Brodě besedoval autor nejprodávanější knihy roku... Tady jsou videoukázky - třeba o tom, kdy bude člověku stačit to, co má (doplňuji)

Móóóc jsem se těšil v tomto týdnu do Uherského Brodu, kde měl vystoupit známý ekonom Tomáš Sedláček. To je onen člověk, kterého jsem v titulku nazval autorem nejprodávanější knihy roku - tedy knihy Ekonomie dobra a zla, kterou vydal v roce 2009 a skutečně si získala obrovskou popularitu.

Byl jsem opravdu za tuto hlášenou besedu velmi rád, protože naše Slovácko potřebuje, aby sem jezdilo mnohem více zajímavých lidí, než dosud jezdí. A měl jsem radost také na začátku besedy, když jsem ke svému velkému překvapení uviděl více jak stovku lidí (odhaduji), kteří na Sedláčka přišli do Muzea Jana Amose Komenského. Fakt jsem se divil, protože o zájmu svých krajanů o podobná témata nemám iluze - viz moje otázky v trafikách na Slovácku, co lidi kupují :) Ale ono je to stejné bohužel i na jiných místech republiky, Blesk, povrchnost a hlouposti prostě frčí jedna radost :)

 

Pojďme k Tomáši Sedláčkovi, kterého pozvala Moravsko - slezská křesťanská akademie. Díky za to! Kdybych ho měl přiblížit a říci, proč ho rád čtu, je to asi hlavně proto, že naše životy a svět nevidí jen přes ekonomická čísla a různé ekonomické termíny, ale vidí tento život v mnohem širší podobě.

Zdá se mi, že jeho názory a pohledy jsou dnes potřeba ještě více než dříve, protože z debat v médiích i kolem sebe mám pocit, že se naše žití smrklo na neustálé omýlání otázek typu "bude ekonomický růst, nebude ekonomický růst, a když bude, tak bude o jedno, dvě, tři nebo pět procent, anebo nebude růst a jdeme někde dolů?". Prostě to vypadá, že život je jen a jen o tomto, a pokud není, tak je o neustálém opakování zpráv o zadlužování bank, států či jednotlivců. Myslím, že to sami znáte, člověk otevře ráno oči a už se to ta něj ze všech stran valí.  

Tomáš Sedláček přemýšlí a mluví jinak, a to jak o fungování ekonomiky, tak o údělu ekonomů  a především o tom, jak by člověk měl život vnímat a co by měl od něj očekávat. Proto také velmi často vznáší otázky typu, jestli smyslem lidského žití je neustálý růst, nebo jestli podstata života není úplně někde jinde. Samozřejmě, o tomto mluvil také v Uherském Brodě. Mluvil ale také o mnoha další zajímavých věcech - třeba o tom, jak je nynější dominance USA ve světě mnohem méně agresivní a škodlivá, než když světu dominovala Evropa, nebo o tom, jak je euro pro Evropu v mnohém obrovsky přínosné, nebo také o tom, jak lidé mnohdy naivně věří slovům vědců nebo ekonomů. 

Chtěl, bych rovněž upozornit, že názory Tomáše Sedáčka můžete číst pravidelně na webu Aktuálně.cz TADY ...  

TADY zájemci najdou inspirativní polemiku mezi Tomášem Sedláčkem a dalšími lidmi ... Myslím, že dostatečně přitažlivý je už název polemiky: Musíme stále růst, růst, růst?

A ještě jeho krátký profil:

Tomáš Sedláček je hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Působil jako poradce prezidenta Václava Havla a v letech 2004-2005 jako poradce ministra financí. Přednáší filozofii a ekonomii, dějiny ekonomických teorií a aktuality na FSV UK a hostuje na dalších univerzitách. Je stipendistou Yale University. 

 

Tomáš Sedláček v Uherském Brodě: "Často se mě lidé ptají, kdy budeme mít dost, kdy dokvaltujeme. Já musím říci, že nikdy." 

 

 

A tady už je ukázka z toho, když beseda začínala ... 

 

 

 

 A tady mluví Tomáš Sedláček právě o lidské nenasytnosti a touze mít stále něco nového ... 

 

 

... a přidám ještě další ukzáky

 

RB