Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Úspěchy škol z Uh. Hradiště: Tito studenti získali zakázku od slavné Becherovky... A tato cukrářka, s číšníkem a kuchařkou uspěli na prestižní soutěži

Velmi rád chodím po školách a zajímám se o jejich projekty, studenty i kantory.  Podobně jsem vyrazil včera na Střední školu průmyslovou, hotelovou a zdravotnickou v Uherském Hradišti, kde jsem se setkal s třemi studenty, kteří bojovali v Brně na prestižní ganstronomické soutěži Gastrojunior - Nowaco Cup 2012.

Pro všechny přitom bylo už úspěchem, že na tuto přehlídku nejlepších kuchařů, cukrářů a číšníků postoupili ze základních kol. Neztratili se ale ani v Brně, dva z nich dokonce získali vynikající čtvrtá místa a od vítězství je dělilo několik bodů. 

Vy se nyní můžete s nimi seznámit a případně si pustit i video, které jsem včera tak trochu v rychlosti s nimi natočil. V dnešní zlínské příloze MF DNES vychází o jejich úspěchu také článeček.  

 

Seznamte se tedy (zleva) s Veronikou Navláčilovou, Davidem Žáčkem a Šárkou Dobřeckou.Veronika je budoucí cukrářka s Újezdce u Luhačovic, David bydlí v Uherském Hradišti a studuje obor hotelnictví a cestoví ruch a Šárka z Ostrožské Nové Vsi se učí na kuchařku. 

Veronika skončila čtvrtá jen o jediný bod za třetím místem, pro Davida bylo čtvrté místo téměř jako vítězství, protože se na obor číšník ani nespecializuje a navíc chodí teprve do druhého ročníku, a také umístění Šárky bylo slušné. Skončila ve stříbrném pásmu v druhé desítce, mezi kuchaři a kuchařkami měla obrovskou konkurenci.

Až se TADY a TADY podíváte na odkazy k soutěži, uvidíte, že šlo skutečně o prestižní přehlídku mladých nadějí, které se účastnilo mnoho škol. 

RB

Ps. Snad ani nemusím dodávat mou prosbou, abyste mi dali vědět, pokud víte o zajímavých projektech škol, o šikovných žácích nebo kantorech. Rád přijedu, rád napíši článek do MF DNES a zajímavé informace dám i sem na web. Číslo je známé: 725 687 905. 

 

 

A pojďme k fotkám a videoukázkám. Když jsem si včera s Veronikou, Šárkou a Davidem povídal, měl jsem z nich velmi dobrý pocit, a zdálo se mi, že pokud budou na sobě dál pracovat, mohlo by se jim v životě dařit. Veronika se věnuje cukrářství už dnes, Davida můžete potkávat při práci v Top baru v pasáži Slunce a Šárka by ráda studovala nástavbu a stala se dietní sestrou. Fotky jsme dělali včera, nakonec jsme pro noviny připravili dvě verze, sami můžete v MF DNES vidět, která nakonec vyšla. 

 

 

 Tady na videu si můžete všechny tři poslechnout. S nimi je ještě odborní učitelka Mirka Malušková, která se výchově učňů věnuje řadu let a mnohé dokázala výborně připravit na soutěže i samotnoý profesní život. 

 

 

 

Když už jsme navštvíli jednu školu, říkal jsem si, že bychom ji mohli spojit ještě s jednou návštěvou. Před několika málo týdny jsem se byl podívat v Uherském Hradišti, kde sídlí pobočka Univerzita Tomáše Bati v Uherském Hradišti.  Tamní studenti Ústavu 3D Design a Ústavu vizuální komunikace měli před sebou velmi zajímavý úkol: měli před zástupci veleznámé firmy Jan Becher prezentovat své návrhy, dárkového balení a designu obalu pro láhve Becherovka Lemon.  Přes 20 studentů tak chodilo před promítací pláno a ukazovali výsledky své práce.

Většinu jejich vystoupení jsem točil, a když po třech týdnech oznámili zástupci Becherovky tři nejlepší studenty, sáhl jsem k nahrávkám. Nyní se tedy můžete podívat na dva úspěšné studenty přímo při jejich vystoupení, třetí studentka je na fotografii. 

 

 

První můžete vidět Patrika Schwacha, který právě představuje svůj návrh dárkového balení - nakonec to byla vítězná prezentace.

 

 

Toto je Barbora Balgová, která navrhla nezvyklou taštičku. Získala za ni od firmy zvláštní cenu.

 

 

 

A tady na fotce je Ivana  Jozeková z Uherského Ostrohu, která vyhrála mezi studenty, kteří navrhovali design obalu.

 

 

A ještě bych vám chtěl pustit Marka Grabovského z firmy Jan Becher. Sami můžete slyšet, jako moc studenty chválil a je s prací uherskohradišťské pobočky univezity nadšený. 

 

 

 

... a ještě článeček 

 

Studenti slaví, získali zakázku od Becherovky

 

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Pro studenty zlínské Baťovy univerzity to byl den, který mohl některým z nich změnit život. Studenti Atelierů 3D Design a Vizuální komunikace, které sídlí v Uherském Hradišti, se totiž chystali prezentovat výsledky své několikaměsíční práce pro známou karlovarskou firmu Jan Becher.

S příslibem, že ti nejlepší získají přímo smlouvu na výrobu svých návrhů. „Je to nejatraktivnější úkol, který jsme na škole zatím dělali," přiznal před prezentací například Michal Urbánek, který se netajil tím, že každý ze studentů bude chtít být lepší než ten druhý. „V tomto je to konkurenční boj," podotkl.

Vzápětí už dvacítka studentů přicházela k promítacímu plátnu, u kterého se snažila přesvědčit zástupce Becherovky, že právě oni jsou ti nejlepší. Ú

kol zněl stručně: Jedna skupinka měla navrhnout nové dárkové balení pro láhev Becherovky Lemond, druhá potisk tohoto obalu. „Mám ráda multifunkční věci, proto jsem navrhla a vyrobila obal v podobě žlutozelené taštičky z jemné gumy, která může sloužit i jako pěkný dárek," začínala jako první Barbora Balgová, po níž také další studenti prezentovali různorodé a zajímavé náměty.

Když po dvou hodinách domluvil poslední z nich, zástupce Becherovky Marek Grabovský byl velmi spokojený. „Nemám slov, díky vám máme návrhů na několik let. Jsem nadšený, navíc jste své výsledky hrozně hezky prezentovali. Úplně jste mě odrovnali," chválil studenty a slíbil, že brzy jim oznámí, koho si firma vybrala ke spolupráci.

Po čtrnácti dnech byla jména odtajněna: V kategorii obalů zvítězil Patrik Schwach, který navrhl a vyrobil jednoduchý kartonový obal s vyztuženými vložkami a papírovým zámkem. U potisku byla nejlepší Ivana Jozeková, která zvolila abstraktivní design ze svítících slámek.

Zvláštní cenu ještě získala Barbora Balgová za svoje netradičně pojatou taštičku přes rameno. "Patrikův návrh se nám líbil, protože zvolil velmi dobré konstrukční řešení, které má přijatelné výrobní náklady a snadno se skládá," vysvětloval Grabovský.

„Návrh Ivany Jozekové nám zase přišel odvážný a atraktivní pro mladé lidi," uvedl a dodal, že Becherovka oba koncepty studentů spojí a připraví je do výroby.

„Vůbec jsem takový úspěch nečekala, mám velkou radost, doma jsme vše oslovili becherovkou," reagovala Ivana Jozeková z Uherského Ostrohu, která věří, že tento úspěch by jí mohl pomoci v práci už letos po skončení studia.

Podobně mluvil i Patrik Schwach ze Zlína. „Jsem šťastný, že moje práce se dostane na trh, navíc mě tento úspěch nakopl k tomu, abych se dál věnoval obalovému designu," říkal.

Studenti litovali jen jednoho. Ústavy fakulty, ve kterých studovali, se totiž mají stěhovat z Uherského Hradiště do Zlína. „Je to strašná škoda, Hradiště bylo pro studium ideální, měli jsme tady výborné podmínky a mnoho jsme se toho naučili," konstatoval Patrik Schwach.

Radek Bartoníček