Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ÚNOR 2024: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Zápisky tohoto měsíce píši až zpětně úplně na konci února, tedy ve čtvrtek 29. února. Tžko můžu napsat něco jiného, než to, že to byl pro mě opět hektický měsíc s prací od rána do skoro večera od pondělí do pátku, plus nějaká ta sobota. A do toho víkendové psaní knížky, kterou bych měl nakladatelství odevzdat v nějaké základní podobě do konce dubna. Navíc se pokouším dělat něco se svou váhou a nepohybem, po několika bězích a cvičeních začínám být lehkým optimistou, ale teprve se uvidí, jestli budu mít v sobě dost vůle s sil.

 

1. únor 

 

Nejsme lůza. V Karviné i Sokolově odmítají vyznění debat s Rakušanem 

 

Karviná a Sokolov neměly nikdy dobrou pověst. Nyní na sebe dvě hornická města z opačných konců země opět upozornila, když tam přijel debatovat šéf STAN Vít Rakušan. A jak očekával, narazil na agresivní odpůrce. Pokřikovali, hvízdali a nadávali jemu i sobě navzájem. Aktuálně.cz mluvilo s místními, kteří se proti nelichotivému obrazu vymezují. Nežije se tu tak špatně, jak to vypadá z debat, říkají. 

 

6. února

 

STAN trvá na koordinátorovi pro euro. Přestaňte porušovat dohody, zní od koalice 

Koaliční strany se v úterý schází na dohodovací řízení. Budou řešit, jak pokračovat ve vládě dál. Posledním impulsem ke svolání schůzky bylo, když ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák jmenoval zmocněnce pro euro, aniž by to odsouhlasily ostatní strany. Ty teď odmítají vyjít Starostům vstříc a vyzývají je, aby přestali porušovat dohody. 

 

 

7. února

 

"Nikdo to ještě neviděl." Digitalizaci staveb hrozí odklad. Stihnu to, namítá Bartoš 

Po opožděném a problematickém startu elektronických přihlášek na střední školy hrozí vládě potíže při digitalizaci další důležité oblasti. Týká se stavebního řízení. Jeho zásadní zrychlení patří k hlavním cílům kabinetu Petra Fialy. Systém má fungovat od července. Ministr Ivan Bartoš ujišťuje, že dělá maximum a vše stihne. Odborníci o tom ale pochybují, někteří rovnou vyzývají k odkladu. 

 

 

"Starostové dostali kartáč". Popisujeme zákulisí usmiřovací schůze vládní koalice 

 

Vláda řeší první větší krizi. V úterý se vůbec poprvé sešla na dohodovacím řízení. Podle jeho účastníků byla debata náročná a vyhrocená, své si vyslechli především Starostové. Spory v koalici vygradovaly poté, co ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák ze STAN jmenoval svého zmocněnce pro euro bez dohody s dalšími stranami. 

 

 

9. února

 

Dílčí chyba, to se stane, hájí Bek šéfa Cermatu. Kvůli rozpočtu hrozil rozpad vlády 

 

Ředitel Cermatu se ani po neúspěšném startu elektronických přihlášek na střední školy zatím o místo bát nemusí. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že za ním stojí. "Od začátku jsme věděli, že jakmile se někdo odvolá, tak se nedá vývoj systému stihnout," přiznává. Mluví také o tvrdém jednání o rozpočtu pro školství. Vláda kvůli tomu byla na hraně rozpadu, tvrdí. 

 

 

10. února

 

ANO se radikalizuje a "tiktokizuje", míní experti. Demokracii neohrožuji, tvrdí Babiš

 

Andrej Babiš a další politici ANO používají stále ostřejší slovník. Mluví o "nové totalitě", zpochybňují regulérnost voleb i nezávislost Ústavního soudu nebo straší cenzurou. Podle politologů se hnutí radikalizuje, aby přilákalo část voličů SPD. V projevech vidí podobnost s Donaldem Trumpem nebo Viktorem Orbánen. A není jasné, kde se zastaví. Politici ANO ale odmítají, že by se radikalizovali. 

 

13. února

 

To není normální, říká Kupka o klíčových stavbách. Bez Fialy by bylo vše horší, míní 

Ministr dopravy Martin Kupka z ODS sice přiznává, že při otvírání dopravních staveb navazuje na práci ANO, zcela ale odmítá nálepku "střihače pásek". Příprava trvá až 12 let a je logické, že navazuji na předchůdce, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Vláda je podle něj úspěšná a lidé to poznají. "Kdybychom neměli Petra Fialu s jeho nadhledem a autoritou v pozici premiéra, bylo by to mnohem horší." 

 

15. února

 

Pořád nás někdo mlátí po hlavě, ředitelé škol panikaří zbytečně, říká Fialův poradce 

 

Poradce premiéra Petra Fialy a zároveň náměstek ministra školství Jiří Nantl brání Fialu před kritikou ředitelů i odborářů. Ti si stěžují, že pro vládu není školství prioritou, ačkoliv to slibovala. Nantl však tvrdí, že jejich kritika je nespravedlivá a panika kvůli škrtům peněz pro školníky, uklízečky a další nepedagogické pracovníky je zbytečná.