Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ÚNOR 2024 (druhá polovina): Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Také druhou polovinu února píšu zpětně na konci února. Nestíhal jsem zápisky, nestíhám jako obvykle ani normální život, práce, psaní, práce, psaní, celou dobu v Praze, nemůžu se dočkat až odtud vypadnu do klidu a ticha.  

 

19. února

"Pane ministře, hospodařil jste někdy?" Naštvaní zemědělci se střetli s Výborným 

Ministr zemědělství Marek Výborný se před sídlem svého resortu setkal s nespokojenými farmáři, kteří od pondělního rána se svými traktory protestují v centru Prahy. Vysvětloval, že se jim bude snažit vylepšit podmínky k podnikání. Některým zemědělcům se nelíbilo, že jsou spojovaní s proruskou dezinformační scénou. "Neřekl jsem, že jste proruští švábi," hájil se politik KDU-ČSL. 

 

 

 20. února 

Zlepšuje pověst úředníků. Že jsou líní a neschopní, je omyl, míní jejich podporovatel 

Matěj Chytil o sobě s pýchou říká, že je český úředník. Je přesvědčený, že státní aparát v Česku má mnohem větší potenciál, než si lidé mnohdy myslí. "Předsudků o úřednících je hrozně moc. Například že jsou neschopní, líní, mají spoustu peněz a spoustu volného času. Takhle jednoduché to ale není," říká Chytil, který založil s kolegy platformu pro tvůrčí lidi ve veřejné správě BYRO.  

 

 22. února

V ODS roste naštvání na STAN, snaží se ho ale skrýt. Musíme být jednotní, velí Fiala 

I když nedávná schůzka vládních stran zažehnala zatím největší spor v koalici, klid v ní rozhodně není. Členové ODS mají pocit, že až příliš dlouho ustupovali STAN. Drží se ale vesměs prosby svého šéfa a premiéra Petra Fialy, aby se mírnili v zájmu jednoty a opětovného vítězství nad opozičním hnutím ANO Andrejem Babišem. 

 

 

Lidé pomáhají Ukrajincům skvěle, pomoc státu ale klopýtá, kritizuje Mikuláš Kroupa 

Zástupci českých neziskových organizací pochválili Čechy za solidaritu s Ukrajinou. Díky nim mohli zdejší organizaci pomoci sedmi miliardami korun více než třem milionům Ukrajinců. Zakladatel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa ale podotkl, že by uvítal větší zapojení českého státu. "Jeho pomoc klopýtá za pomocí lidí," řekl. 

 

 

 24. února

 

Děkujeme Čechům za pomoc, vzkázali Ukrajinci. Podpořit je v Praze přišly tisíce lidí 

Když v sobotu v podvečer končilo shromáždění na podporu Ukrajiny na pražském Staroměstském náměstí, měli někteří lidé v očích slzy. Ukrajinci se deníku Aktuálně.cz svěřili s tím, jak moc jsou Česku a jeho obyvatelům vděční za veškerou podporu. A Češi vysvětlovali, že je nezbytné Ukrajince v obraně před Ruskem nadále podporovat. 

 

 

27. února

 

Z Hradu zní kritika vlády: Regiony stále víc zaostávají, obcí je zbytečně moc  

Přestože prezident Petr Pavel vládu příliš často nekritizuje, neznamená to, že k ní nemá výhrady. Jedna z největších se podle zjištění Aktuálně.cz týká přístupu k zaostávání regionů. Podle Hradu nezvládá stát zamezit tomu, aby se rozdíly mezi kraji neprohlubovaly. "Příliš se také soustředí na tři nejpostiženější kraje, ale problémy mají i jinde," říká šéf politického odboru prezidenta. 

 

 

Poslanci oblékli kroje. Politika v tom není, chci založit tradici, říká Vondráček  

Úterní zahájení schůze Poslanecké sněmovny bylo hodně netradiční. Několik poslanců a poslankyň zasedlo do lavic v krojích. Někteří tak přišli oblečení už v poledne na vernisáž výstavy, která je věnovaná právě krojům. "Rád bych z tohoto dne udělal tradici," řekl hlavní organizátor a poslanec ANO Radek Vondráček. 

 

 

 28. února

 

Báli se, že by mě lidé volili, říká Okamura. Po tlaku ODS a TOP 09 z voleb odstoupil 

Lidovec Hayato Okamura se měl původně ucházet o hlasy voličů na kandidátce Spolu do evropských voleb. Kandidoval z 25. místa. Jenže v úterý odstoupil. Podle informací Aktuálně.cz tak učinil po tlaku ODS a TOP 09. Koalice má totiž k dispozici interní průzkum, který ukázal, že voliči Okamuru budou kroužkovat tak, že by mohl být zvolen na úkor kandidátů z předních pozic. 

 

 

29. února

 

Bojovali za manželství pro všechny. Ve štábu cinkalo šampaňské, převládl ale smutek  

Při středečním rozhodování o zákonu, který měl přinést stejná práva stejnopohlavním párům, nepanovalo největší napětí mezi poslanci, ale naproti sněmovny, kde měla svůj štáb iniciativa Jsme fér. Právě ta o změnu roky usilovala. Její zástupci prožívali projednávání zákona velmi silně. Do poslední chvíle věřili, že projde manželství pro stejnopohlavní páry a připijí si připraveným šampaňským.