Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ÚNOR 2022: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Bohužel, mám na své stránky velmi málo času, snad na tom budu někdy brzy lépe. Téměř o každé akci či člověku by šlo napsat více než jen článek, který dávám na svůj domovský web Aktuálně.cz. Jenže většinou musím relativně volný čas využívat ke shánění či psaní dalších článků. Na připsání osobních názorů, pocitů, zajímavostí, opravdu čas není.    

 

Výčet únorových akcí a článků začínám trošku neobvykle. Článek o zvonech nebyl první článek, který jsem v únoru 2022 psal, ale byl to článek a téma poněkud odlišné od ostatních v únoru - o toto téma jsem si v redakci řekl, jestli bych ho mohl napsat. A přestože jsem tento den vyrážel po letech na hory, dal jsem přednost tomuto tématu. Z řady důvodů mě téma pražských zvoníků, a také téma sbírky na zhotovení symbolického zvonu, velmi zajímá. Později dopíši proč.

 

  

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Druhý největší zvon po slavném Zikmundovi bude připomínat zvony zabavené nacisty 

 V Česku začala unikátní sbírka na odlití velkého zvonu. Ten bude symbolicky připomínat 9 801 zvonů, které z kostelů, radnic a návsí zabavili za druhé světové války nacisté, aby z nich vyrobili zbraně. Zvon bude vážit 9 801 kilogramů a k vidění bude u Vltavy na pražském Rohanském ostrově. Půjde o druhý nejtěžší zvon v Česku, první je známý zvon Zikmund. Za projektem stojí spolek Sanctus Castulus.

 

 

 

 

  --------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

1. únor, úterý

 

 

Tento měsíc začal pořádně zostra. Poslanci projednávali ve sněmovně kontroverzní pandemický zákon a já sledoval, jak moc ovládají emoce politiky ve sněmovně i demonstranty kousek od sněmovny.

 

Kromě jiného jsem z tohoto dění sepsal sérii tweetů, které byly součástí on - line zpravodajství z tohoto

 

 

 

  

       

  

 

   

 

 

   

 

   

 

Do boje s obstrukcemi se poslanci nehrnou. Mají obavu, že na to jednou sami doplatí 

 

Už dlouho politici tak nezvažovali změnu pravidel, podle kterých jednají ve sněmovně, jako v těchto dnech. Vládní koalice totiž už po pár týdnech u moci poznává, že většina ve sněmovně je jí k ničemu, pokud opoziční menšina jednání blokuje - jako to nyní dělá SPD kvůli pandemickému zákonu. Aktuálně.cz vysvětluje, jak může několik poslanců chod sněmovny ochromit a zda je na obzoru změna. 

 

 

3. únor

 

V tomto týdnu jsem se hodně věnoval i tématu poslanců, kteří zároveň mají či měli úvazek na radnici. Přiznám se, že mi to dalo docela dost zabrat a občas jsem se v tomto tématu až ztrácel. Snažil jsem se udělat co nejpřesnější přehled a také mít názor řady poslanců. Opět, bylo by to na dlouhé povídání, v čem jsou výhody a nevýhody toho, že řada poslanců pracuje zároveň na radnicích...

 

Opustit varhany, víno i radnici. Koalice hledá, jak dostat poslance na hlasování 

 

 

6. až 9. únor

 

Po dlouhatánské době jsem s rodinou na horách - a zjišťuji, jak může být život krásný, když člověk vypne v práci a jen tak vnímá sníh kolem sebe :)    

 

 

 

7. únor, pondělí

 

Vůbec se mi nechce do pořádně mrazivého počasí, ale sám sobě jsem si přikázal, že si chci udělat obrázek, jak vypadá vlastně poslanecký den šéfa ANO Andreje Babiše v jeho kaneláři v Roudnici nad Labem. Jací lidé za ním chodí, s čím chodí, v jaké náladě teď je. Vůbec nevím, co mě čeká, ale taková je často novinařina... 

 

První pocit, když jsem přijel vlakem do Roudnice nad Labem: 

 

  

 

  

 

  

 

  

  

   

 

10. únor

 

Hlavně se neživte politikou, varuje Babiš a říká, že by byl dobrým prezidentem 

Přestože hnutí ANO skončilo po volbách v opozici, jeho šéf Andrej Babiš si život po odchodu z premiérského křesla pochvaluje. Každé pondělí vítá v poslanecké kanceláři příznivce a návštěvníky, debatuje s nimi a ostře kritizuje novou vládu. V sobotu ho čeká sněm hnutí ANO, ve kterém nemá žádného oponenta. Funkci předsedy tak snadno obhájí. A podle mnohých se patrně pustí do prezidentských voleb. 

 

 

 

11. únor 

  

   

 

Nechci se podílet na bezpráví, říká senátor. Podle Válka je pandemický zákon nutný

Odmítnutí novely pandemického zákona Senátem vyvolalo mezi politiky velké emoce. Zatímco příznivci zákona jsou přesvědčeni, že je dobrý a senátoři ho měli schválit, odpůrci poukazují na chyby a kritizují, že se norma projednává ve stavu legislativní nouze a není čas na úpravy. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek připustil, že on i vláda projednávání podcenili, zákon je však podle něj potřeba. 

 

 

 

 12. únor

  

 

 

Babiš byl naposledy zvolený šéfem ANO. Příště už nebudu kandidovat, oznámil 

Babiš byl naposledy zvolený šéfem ANO. Příště už nebudu kandidovat, oznámil Radek Bartoníček Radek Bartoníček 12. 2. 2022 12:08 Delegáti sněmu hnutí ANO zvolili v sobotu odpoledne předsedou hnutí Andreje Babiše, už pošesté za sebou. Těsně před hlasováním Babiš oznámil, že kandiduje naposledy. Nového šéfa si hnutí bude muset vybrat za dva roky. Prvním místopředsedou delegáti zvolili Karla Havlíčka. Na sněmu převládá kritika vlády. S kritikou do vlastních řad vystoupil primátor Ostravy Tomáš Macura.  

 

13. únor