Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ÚNOR 2021: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

Rozhodl jsem se psaní tohoto zápisníku pozměnit, ještě více mu bude dominovat mapování toho, co se děje v této zemi a teprve následně budu dávat trochu málo ze svého života a psaní. Každý den přemýšlím, co podstatného se děje v této zemi z toho, co vidíme na svých očích i v zákulisí a jsem svým způsobem šťastný, že o tomto dění píši a můžu se mu fakticky věnovat až 24 hodin denně. K tomu bych rád napsal dvě poznámky:

 

1. Snažím se psát a mapovat dění maximálně věrně a pravdivě, nečekejte proto, prosím, na mém webu dezinformace, nesmysly, hlouposti, drby. Čím více se toho všude možně šíří, a čím více jsem šokovaný tím, kdo a v jakém množství tomu věří, o to více je pro mě jediným majákem touha poskytovat pravdivé informace. Nebo se k tomuto majáku co nejvíce blížit, protože často není vůbec jednoduché zjistit pravý stav věcí.

 

2. Mou domovskou půdou, místem, odkud, obrazně řečeno, každé ráno vcházím na půdu politiky a novinařiny, a večer se z ní vracím, je redakce AKTUÁLNĚ.CZ. Tady pracuji jako zpravodaj především politického dění, a k této redakce mám svým srdcem i nejblíže. Shodou okolností začal od 1/2 2021 fungovat projekt A+, takže s ním tady i na začátku února začínám.

 

 

 

 

 

TAK, A POJĎME NA TO PODSTATNÉ, CO SE DĚJE V NAŠÍ ZEMI. DEN ODE DNE, TAK JAK TO CÍTÍM A ŽIJI Z VLASTNÍHO POHLEDU... 

 

1/2  PONDĚLÍ

Začíná nový pracovní týden, nový měsíc... A situace v České republice není bohužel dobrá. 

 

 

Odpoledne je tisková konference po zasedání vlády, na kterou přichází ministr zdravotnictví Jan Blatný. 

 

 

 

Kdo by si chtěl pročíst záznam celé tiskové konference, včetně slov ministra Blatního, ať prosím, klikne TADY - přepis tiskovky...

 

 

Za pozornost ale stále i schůzka tzv. tripartity, tedy zástupců odborů a podnikatelů, společně s místopředsedou vlády Karlem Havlíčkem a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou.

 

 

 

 

 

TADY je přepis tiskové konference po jednání tripartity  

 

 

  

2/2 ÚTERÝ

 

 

Ministr zdravotnictví pokračuje v apelech na veřejnost, aby skutečně dodržovala opatření proti šíření epidemie. I tato tisková zpráva ministerstva z 2/2 je určitou součásté této snahy, ministerstvo tvrdí přes tuto tabulku, že mnoho případů nákazy se údajně šíří v horských střediscích, kde jezdí mnoho lidí. 

 

 

 

V úterý večer  jsou už všichni, kdo sledují politické dění, napjati z toho, jak v úterý ráno rozhodne Ústavní soud. Vše se bude totiž kolem volebního zákona z roku 2000, kdy jsem tady připomněl a přidal odkaz pro ty, kteří si ho budou chtít nastudovat:

 

 

 

 

3/2 STŘEDA

 

Den, který už navždy zůstane zapsaný v historii politických událostí jako den, kdy bylo zveřejněno "výbušné stanovisko" Ústavního soud. 

 

TADY je Nález Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 44/17 včetně odlišného stanoviska 

   

Než vystoupil premiér, platil tento můj tweet...

 

 

  

Ovšem pak přistoupil k mikrofonu předseda vlády - a byla to vichřice... 

 

TADA je přepis velmi prudké reakce premiéra Andreje Babiše 

 

 


 

 

  

 

K rozhodnutí Ústavního soudu vyšlo velmi mnoho reakcí, tady je rozhovor mého kolegy Honzy Horáka s profesorem Kyselou, který je považovaný za jednoho z nejlepších odborníků na ústavní právo v naší zemi...

 

 

 

 

Své komentáře napsali i dva komentátoři naší redakce, David Klimeš a Martin Fendrych, řekl bych, že jsou do určité míry rozdílné, takže pro zajímavost:

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

A pravidelný pohled na titulní strany novin: 

  

4/2 Čtvrtek

 

  

Ministr Blatný vyrazil do Chebu, která má tolik pacientů na covid, že se o ně nedokáže postarat. Něměecko, které je za rohem, nabízí pomoc, ministr ale tvrdí, že Česko si dokáže pomoci samo. Sleduji dopolední tiskovou konferenci v Chebu a podle reakcí na své tweety cítím, jak toto téma lidi hodně prožívají.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovšem, to nebylo poslední vystoupení ministra Blatného v tento den. Odpoledne promluvil ještě jednou - a jeho vystoupení lze označit za mimořádné!

 

 

 

 

 

 

 

 

Končí čtvrtek, v pátek ráno promluví AB, uvidíme, co řekne...

 

  

5/2 PÁTEK

 

  

Premiér Andrej Babiš vyráží letecky do Maďarska...

 

Před odletem tvrdí:

 

  

 

 

Po návratu vydal Úřad vlády tuto tiskovou zprávu 

... 

 

 

8/2 PONDĚLÍ

 

 

 

 

 

 

 

 

 9/2 ÚTERÝ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11/2 ČTVRTEK

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

-----------------------------------------------------------------------

Do této části dávám odkaz na své články a několik věcí k vlastnímu životu. Nejde ale o nic podstatného, mnohem důležitější je první část, kde se věnuji dění v této zemi 

 

 

 

 

Česko si s covidem vede mnohem hůř než sousedé. Rakousko opatrně rozvolní 

 

Aktuálně.cz mapovalo situaci s covidem v okolních zemích, kde mají se zastavením šíření epidemie také velké problémy navzdory tomu, že i tam platí přísná opatření na omezení pohybu lidí. Nikde u sousedů není situace příliš dobrá, ovšem nejhorší je nadále v Česku. Nejvíce se nyní daří Rakousku, kde začínají opatření výrazně uvolňovat. 

 

 

 

 

 

Konec nespravedlnosti, chválí verdikt ÚS menší strany. Babiš ho ostře kritizuje  

Rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona, vyvolalo velké množství reakcí. Především zástupci menších stran ho oceňují, protože dosavadní systém je výrazně znevýhodňoval proti velkým stranám. Verdikt naopak ostře kritizuje premiér Andrej Babiš (ANO). Kritici jinak poukazují hlavně na délku řízení - návrh na zrušení dostal soud před třemi lety. 

 

ODS s ČSSD nás válcovaly, vzpomíná Kasal, který bojoval v roce 2000 proti změně voleb  

Bývalý poslanec KDU-ČSL Jan Kasal patří mezi pamětníky, v roce 2000 bojoval proti změně volebního zákona, kterou prosadily tehdy dominantní ODS s ČSSD. Ústavní soud mu dal nyní za pravdu, ale Kasal moc nadšený není. "Jsem smutný z toho, že změna nepřišla dříve," sdělil Aktuálně.cz Kasal. Nyní je součástí týmu trojkoalice s ODS a TOP 09, který finišuje s volebním programem. 

 

 

 

 

Závod s časem: Chceme se domluvit, tvrdí strany o volebním zákonu. Neví ale jak  

 

Po rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil části volebního zákona, politici dumají nad tím, jak tento zákon opravit. Moc času nemají, protože volby do sněmovny jsou už na podzim a na změně se musí shodnout sněmovna, ovládaná vládními stranami, tak Senát, v němž má většinu opozice. Deník Aktuálně.cz zjišťoval, jak to vypadá v jednotlivých stranách. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. února, PÁTEK

 

Nouzový stav v neděli skončí, jednání o jeho prodloužení skončilo konfliktem

Nouzový stav skončí v neděli 14. února, poslanci se ve čtvrtek večer rozhodli jej neprodloužit. Od pátku se tak musí politici zabývat tím, jak bojovat proti šíření covidu už bez nouzového stavu. Vláda utrpěla ve sněmovně porážku, protože nedokázala pro další prodloužení získat žádného opozičního poslance. Tentokrát ji nepodpořili ani komunističtí zákonodárci. 

 

 

13. února, SOBOTA

 

Tři schůzky bez výsledku. Jak premiér Babiš nenašel společnou řeč s lídry opozice  

 

Rekapitulace uplynulých dní ukazuje, proč se nakonec politici nebyli schopni dohodnout na prodloužení nouzového stavu. A to přesto, že se v týdnu před hlasováním sešel předseda vlády Andrej Babiš (ANO) hned třikrát se svými oponenty. 

 

16. února, ÚTERÝ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 17.února, STŘEDA

 

 

 

 

 

 

 

18. únor, ČTVRTEK

 

Bohužel. Smůla. Doběhl mě covid :( Nejdříve onemocněla nejmladší dcera, která chodí do 2. třídy, následovala manželka, nejstarší dcera a nakonec já. Jdeme na testy a výsledek potvrzuje naše obavy. A také zvláštnosti této nemoci. Prostřední dcera, která je neustále s námi má test  negativní. A poskakuje kolem nás s úsměvem od ucha k uchu, aby ještě více zvýraznila, že ONA je naprosto v pořádku :) 

 

 

 

Bohužel, den před testem, kdy jsem se ještě cítil v pořádku, jsem byl v Poslanecké sněmovně, kde jednala vláda o opozice o pandemickém zákonu, takže myslím na všechny, kteří se pohybovali kolem mě. Ještě že jsem měl alespoň respirátor! Večer se po chvilce přemýšlení rozhoduji, že všechny raději upozorním na svůj pozitivní nález přes Twitter, který sledují všichni, kdo se kolem politiky a sněmovny motají. Předpokládám, že někteří budou na mě naštvaní, ale opravdu jsem netušil, že bych mohl být pozitivní. Teď už jsem si skoro jistý, že covid musela přinést ze školy nejmladší dcera, která onemocněla jako první. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nechci nechat padnout ČSSD na dno, tvrdí Petříček, který chce vystřídat Hamáčka

 

Místopředseda ČSSD Tomáš Petříček vysvětluje svou kandidaturu na předsedu ČSSD tím, že se musí politika strany změnit. "Změna je potřeba hned, máme 6 procent hlasů. Nechci na to nečinně koukat. Chci složit krizový tým pro naši zemi i ČSSD," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz Petříček, který nedávno avizoval, že nechce, aby po podzimních volbách podporovala ČSSD případnou vládu s Andrejem Babišem.

 

 

 

20. únor, SOBOTA

 

Vypadá to, že nějaký ten den žádný článek nepřidám, covid zlobí víc než jsem čekal.