Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

To byl tedy útok, aneb Jak bývalé vedení Ostrohu podrobilo křížovému výslechu své nástupce

V sále zámku v Uherském Ostrohu byla taková zima, že snad možná podle nějakého pracovního paragrafu mělo být zakázáno v takové "kose" pracovat, natož se účastnit něčeho tak "vzrušujícího" jako bývají zastupitelstva obcí či měst. Nicméně, v Ostrohu jsou asi na takové podmínky už zvyklí, proto nasadili kabáty a bundy a pustili se do druhého "souboje" mezi nynějším a bývalým vedením.

Jak jistě víte, první souboj se odehrál hned po volbách, kdy dokonce ta část, která nezískala vládu nad Ostrohem, pravila, že v zastupitelstvu končí. Jak se ale ukázalo, nic se nejí tak horké, a na další zasedání přišli pěkně všichni zastupitelé.  

O čem všem a jak rokovali tady nebudu psát, zmíním se až o konci, který byl nejzajímavější. Ve chvíli, kdy se už všichni těšili domů ke svým radiátorům, totiž začala "střelba", kterou by šlo přirovnat k pistolnickému ostřelování. I když - spíš šlo o kulometnou palbu, a to především v podání exstarosty Vlastimila Vaňka. Ten zahrnul starostku a její místostarosty takovou dávkou otázek a připomínek, jak jsem už velmi dlouho neviděl. Kde se na to hrnuly slavné interpelace v parlamentu.

Byl jsem velmi zvědavý, jak si s touto "střelbou" vedení města poradí, a musím říci, že podle mého názoru, který vůbec nikomu nevnucuji, si vedlo docela obstojně. Měl jsem pocit, že o problémech města má poměrně přehled (možná s jednou výjimkou projektu regenerace sídliště) a snaží se rychle vyznat ve všem, co šéfování města obnáší. Tedy, až na místostarostku  paní Galuškovou. Nelze ji upřít snahu, myslím, že se snaží na radnici zorientovat, což je sympatické, ale proti velezkušenému exstarostovi nemohla uspět. Nakonec ji zachránila starostka, která ji chytře zbavila nutnosti vysvětlovat, jak to vlastně s financemi, úvěry, úroky a dalšími penězi v Ostrohu vlastně je.    

Pokud máte pocit, že celé toto psaní směřuje proti Ostrohu a jeho aktérům, krutě se mýlíte. Já jsem přesvědčený, že právě tak by jednání na zastupitelstvech mělo vypadat, vládnoucí koalice a opozice by se měly navzájem hlídat, "ostřelovat" a vzájemně se zkoušet se znalosti obecních problémů, protože občané z toho můžou mít jen a jen prospěch. Zastupitelstva, kde koalice a opozice leží společně v jedné posteli nebo se si navzájem foukají "bebíčka", je pro občany neštěstím.

 

A tady už je text, který jsem o situaci v Ostrohu do MF DNES: 

 

Bývalý ostrožský starosta neprosadil změnu ve vedení radnice

 

Uherský Ostroh - Bývalý starosta Uherského Ostrohu Vlastimil Vaněk (ODS) zaútočil na jednání zastupitelstva na svou nástupkyni Hanu Příleskou (ČSSD) a požadoval, aby post starosty vykonával někdo, kdo se nebude jako ona věnovat ještě jiné práci - v jejím případě práci krajské radní pro zdravotnictví. Příleská si při následném hlasování mohla spolehnout na těsnou většinu v zastupitelstvu a své posty uhájila.

 

Debata nad vedením radnice přišla na řadu až na úplný konec zastupitelstva, kdy už někteří očekávali konec jednání. Bývalý místostarosta Vlastimil Kuřimský ale vzpomněl ostrožskou petici, v níž téměř 250 lidí žádalo to co Vaněk, a debata se začala rozjíždět.

 

„Zrovna se ptám, jakým způsobem bude fungovat vedení radnice?" tázal se Příleské exstarosta, podle kterého současné vedení nemá o některých důležitých problémech přehled. „Doporučil bych zastupitelstvu, aby k petici přijalo usnesení, že se ztotožňuje s názorem v petici, a že funkci starosty je potřeba vykonávat na plný úvazek. Zastupitelstvo by mělo uložit vedení, aby připravilo návrh, který tento stav u starosty zajistí," pokračoval Vaněk.

 

Starostka Hana Příleská se proti jeho návrhu postavila, a to s argumentem, že jeho návrh zazněl až mimo projednávání schváleného programu zastupitelstva. „Prosím, abyste si připravil tento návrh, pokud na něm budete trvat, na příští jednání zastupitelstva," doporučila.

 

Situace v Uherském Ostrohu je napjatá už od skončení voleb, kdy dvě největší strany bojovaly o to, která z nich získá v zastupitelstvu navrch. Nakonec se to podařilo Příleské, která ale kromě starostování jezdí do Zlína, kde pracuje jako radní. Prakticky tak „vládne" na radnici zástupkyně KDU - ČSL, první místostarostka Jiřina Galušková.

 

Přestřelkou o petici a postavením Příleské ale zastupitelstvo nekončilo, spíš naopak. Exstarosta Vaněk i bývalý místostarosta Kuřimský zahrnuli vedení radnice celou sérií dotazů a připomínek. Chtěli vědět, jak moc či málo se vedení věnuje různým městským problémům, nelíbilo se jim, že je radní města odvolali ze školské rady a stěžovali si, že o nich noví zástupci Ostrohu šíří nepravdivé informace - například o tom, že údajně zadlužili město.

 

„Jestli si myslíte, že Vaněk s Kuřimským nebyli pro školskou radu přínosem, to musí zhodnotit členové školské rady. Přesvědčil jsem se ale v loňském roce, že členové této rady byli schopni odsouhlasit materiály, které byly, kulantně řečeno, nedůstojné. Asi jsme byli nepohodlní," ohradil se exstarosta. Stejně tak nesouhlasil s tím, že by hospodařil na radnici špatně. „Zbývá zaplatit přes 24. milionů korun, ovšem je to částka, která je rozložená až do roku 2027," řekl.

 

Na jeho slova reagoval vzápětí druhý místostarosta Ivan Klauda, který mu vyčítal, že nové vedení od svých předchůdců vůbec nedostalo přehled, jak to vlastně s úvěry a dalšími financemi je. „My dnes zjišťujeme, že tam přijde faktura, tam to není objednané, tam přijde platba v eurech. Teď se ti dobře vykládá a kritizuje," sdělil Klauda.

 

Napjaté vztahy mezi bývalým a nynějším vedením bude pokračovat i nadále, exstarosta Vaněk už sdělil, že na příštím zasedání opět navrhne, aby starostka nemohla mít dvě práce.

 

Radek Bartoníček