Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tipy z televize - dívejte se na poslední Folkloriky (jízdy králů, Velká nad Veličkou, Míkovice)

A když jsme už u České televize a jejích pořadů, rád bych vám dal po čase opět tipy na některé tyto pořady. třeba se vám to zrovna v dnešní volný den hodí. Samozřejmě - je možné, že mezi vaše oblíbené patří úplně jiné. Pokud máte tip na zajímavý pořad nebo adresu, kde je vidění na internetu, přidejte prosím tento tip v diskusi. Děkuju! Když kliknete na obsah pořadu, můžete se už jen dívat a dívat....

 

 

NEJDRÍVE FOLKLORIKA:

 

Lidová muzika, zpěv a tanec jako životní náboj lidí mírně i více pokročilého věku (2008). Režie D. Hrubá

Vedle dětí a mládeže, které tvoří podstatnou část obsazení v rámci souborových produkcí, se v posledních letech vyprofiloval další trend - zapojování střední a starší generace. Vznikají soubory složené z "vysloužilých" souboráků, kteří činnost v souborech kdysi přerušili z rodinných nebo jiných důvodů, a teď se vracejí na folklorní pódia. Ve vinohradnickém areálu Petrov-Plže si dokonce vytvořili jakousi vlastní seniorskou scénu, na které se už po několik let kažodročně setkávají.

 

 

Jízdy králů na Slovácku a Vožení krála v Ketkovicích na Brněnsku (2008). Režie P. Stodůlka

Jízda králů ve Vlčnově je nejznámější, ale nikoli jediná slavnost svého druhu. V dřívějších dobách se udržovala v mnoha obcích nejen na Moravském Slovácku, ale i v jiných regionech. Její kořeny sahají hluboko do předkřesťanských dob a její rozšíření dříve dalece přesahovalo hranice našeho území. S postupem doby se v oblasti Moravského Slovácka na tento původně letnicový zvyk nabalila legenda o prchajícím králi Matyášovi jako jakási jeho sekundární etymologie, která je už po celé generace plně přijímána. V současném terénu se jízdy králů udržují na Moravském Slovácku, na Kyjovsku nebo na Hané a v Ketkovicích na Podhorácku.

 

 

Košt klobásek ve Velké nad Veličkou a setkání mužských sborů na Zpívání pod Náklem. Režie P. Hajn

Na prvního máje se můžete líbat pod rozkvetlou třešní nebo jet do Velké nad Veličkou na každoroční Košt o krála slováckej klobásky. Ten letošní proběhl v tradiční atmosféře nejrůznějších uzenářských specialit, horňácké slivovice a samozřejmě také muziky, tance a zpěvu. V areálu vinných sklepů na Slavíně v Ratíškovicích se uprostřed května už deset let setkávají mužské sbory. Letos se této sešlosti zúčastnily sbory z Dubňan, Kobylí, Kyjova, Milotic, Vacenovic, Vnorov, Šardic a Ratíškovic

 

Letnicové obchůzky královniček v Jestřabí u Velké Bíteše a v Troubsku (2008). Režie L. Šmatelka

Jednou ze součástí lidových oslav letního slunovratu - letnic, které se v průběhu vývoje propojily s křesťanskými svatodušními svátky, jsou dívčí chorovodové obchůzky zvané královničky. Na našem území tento zvyk vesměs vymizel z přirozeného prostředí v průběhu 19. století. K jeho oživení docházelo v souvislosti s Národopisnou výstavou českoslovanskou v roce 1895 a v současnosti jej můžeme vidět na vlastní oči například v Jestřabí na Velkobítešsku nebo v Troubsku na Brněnsku.

 

Ženy, díky jejichž nadšení a obětavosti je dnes stále živé umění výroby a péče o lidové kroje. Režie P. Hajn

Výroba jednotlivých součástí lidových krojů a jejich údržba vyžadují často poměrně složité a zdlouhavé technologické postupy, které se předávají z generace na generaci. Vzhledem k zejména časové náročnosti zpracování jednotlivých kusů tradičního oděvu ubývá těch, kteří se věnují zachování této části dědictví našich předků. Naštěstí se v jednotlivých regionech stále ještě najdou ženy, které nelitují času ani námahy, pomáhají uchovat původní způsob šití lidových krojů a předávají své umění i dalším generacím.

 

Manželé Jitka Staňková a Ludvík Baran se celoživotně zabývají etnografií a zachycováním nejrůznějších oblastí tradiční kultury do filmových snímků, fotografií i odborných publikací. Režie M. Kačor

Manželé Jitka Staňková a Ludvík Baran zasvětili své profesní dráhy společnému tématu - tradiční kultuře. Oba dva jsou vzdělaní v oboru etnografie a jeden druhého dále odborně doplňují o výtvarnou teorii, antropologii, filmovou dokumentaristiku či teorii filmu a fotografie. Společně tak vytvořili celou řadu filmových a fotografických dokumentů a odborných publikací z oboru lidové kultury s pestrou škálou zpracovávaných témat.

 

Velikonoční besedování a pondělní šlahačková obchůzka v Míkovicích na Uherskohradišťsku. Režie P. Stodůlka

V roce 1973 natočila brněnské studio ČT v Míkovicích na Uherskohradišťsku krátký film o Velikonocích. Letos, po více než třiceti letech, se místní rozhodli uspořádat o Velikonoční neděli setkání tvůrců a aktérů tohoto snímku na besedě u cimbálu. Prostřednictvím vyprávění pamětníků, záběrů z archivního filmu a reportáže ze současné pondělní obchůzky bude možné porovnat, jak mohly v Míkovicích Velikonoce kdysi vypadat, a jaká je jejich dnešní podoba.