Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tip do muzea - je tam výborná výstava betlémů! A pár slov o Ježíškovi...

Včera navečer jsem byl ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, kde začínala nová výstava - výstava betlémů. Rád bych vám ji doporučil, myslím, že se vám bude líbit, když vezmete ještě děti nebo vnuky, určitě se nebudou nudit a rádi si betlémy prohlédnou. Navíc u těch menších je to dobrá možnost, jak si s nimi popovídat třeba o Ježížkovi a celém onom jedinečném příběhu, k němuž se člověk dodnes vrací a který nás dodnes také různým způsobem oslovuje - řeknu vám, že by mě stejně velmi zajímalo, jak rodiče tento příběh dětem přibližují, a zejména, jak jim přibližují podstatu tohoto příběhu. A jak je třeba vychovávají nebo nevychovávají v souladu s životem tohoto "Ježíška". Zdá se mi, že stále víc převládá  rodičovská výchova s názvem "Urvi, co můžeš a na druhé se vykašli" - i když , co si budeme říkat, tato výchova "funguje" už minimálně posledních šedesát let, a kdoví, jestli ne už mohem a mnohem a mnohem déle, řekl bych, že ještě dříve, než se na tento svět podíval z jesliček Ježíšek...       

Pro zajímavost jsem se podíval do známé encyklopedie Wikipedia, a našel o Ježíškovi toto:

"Ježíšek je nadpřirozená bytost, která o Vánocích, na Štědrý večer, rozdává dárky pod vánoční stromek. Jméno je odvozeno od Ježíše Krista - malý Ježíš - Ježíšek. Nejčastěji je vyobrazován jako malé dítě nebo jako Pražské Jezulátko. Ježíšek se vyskytuje v Česku a některých dalších zemích (např. Slovensko - Ježiško, Německo - Kristkind, Rakousko, Švýcarsko). České Němce žijící v Sudetech obdarovával Kristkind (či jinak Kris Kringle nebo Kristkindl). Byl zobrazován stejně jako děťátko Ježíšek, ale měl nevyzpytatelnou povahu a někdy prováděl různé žerty, které se jeho obětem nezamlouvaly. V jiných zemích zastává podobnou úlohu např. Santa Claus, Děda Mráz, Joulupukki nebo Père Noël. Tradice Ježíška je velmi silná a zatím odolává všem cizím vlivům. V 50. letech 20. století se komunistická propaganda neúspěšně pokusila Ježíška nahradit ruským Dědou Mrázem (Mrazík) s původně bílým ale později také červeným kabátem a čepicí a bílým plnovousem. V současnosti Ježíšek zatím úspěšně odolává Santa Clausovi, který je symbolem Vánoc především v USA. Protože postava Santa Clause je úspěšným reklamním prostředkem, snadno se šíří i do dalších zemí, kde nezřídka poráží místní tradice.
Pozor, věříte-li, že dárky opravdu nosí Ježíšek a chcete-li tomu věřit i dále, nečtěte následující odstavec
Podle tradice v některých českých rodinách Ježíšek roznáší dárky tak, že po štědrovečerní večeři odejde celá rodina z pokoje, ve kterém se nachází vánoční stromeček. V pokoji zůstává (či se do něho nenápadně vrací) některý z dospělých, který rozmístí všechny dárky pod stromeček a zazvoní zvonečkem. Následuje příchod celé rodiny do místnosti, kde se začínají rozbalovat společně vánoční dárky (oproti západním zemím, kde se dárky rozbalují až ráno)."

Pojďme ale zpět do muzea. Vernisáž byla zajímavá, zase jsem se něco nového dozvěděl a navíc povykládal s Miroslavem Valentou mladším ze Synotu. Udělal jsem s ním i rozhovor, který vám "přinesu" někdy příští týden. Tento Valenta je totiž mimo jiné zručný řezbář, který v minulosti udělal moc pěkný betlém a ten ve Slováckém muzeu vystavuje. A navíc firma Synot výstavu betlémů a vydaný katalog dost zaplatila. A pan Valenta, jak mě upozornil, se nyní věnuje hodně i řízení firmy.

Zase ale utíkám, zpět k vernisáži. Když si přečtete tiskovou zprávu, kterou budu rozesílat médiím, přesvědčíte se, že hradišťská výstava je hodně dobrá a stojí za vidění. Pan Vaclík, v minulosti šéf světových betlémářů se v úvodním slově nad výstavou i katalogem rozplýval, a myslím, že si nijak nevymýšlel. Byl opravdu nadšený, usmíval jsem se nad tím, jak dokázal při svém povídání gestikulovat, skoro jako dirigent sboru Svatopluk, který na vernisáži zpíval. Lidí přišlo mnoho, dokonce někteří zůstali na "úvodní slovo" za dveřmi.

Velmi rád bych vás ještě upozornil, že kromě výstavy můžete vidět i bohatý doprovodný program. Podrobnosti jsou opět v tiskové zprávě, upozorním alespoň na sobotu 22.listopadu, kdy bude hrát v galerii Zuzana Lapčíková.  

Tak, a ještě tisková zpráva médiím - a ještě před tím vám :)  A když budete mít čas, klikněte na odkazy na hlavní stránce tohoto webu vpravo dole, můžete si přečíst první stránky dnešních novin, mrknout na aktuální počasí i dopravu, podívat se na včerejší večerní zprávy všech televizí. Však víte, anoncuji tuto novinku docela často...   

Vážení čtenáři této tiskové zprávy,

rád bych vás informoval co nejaktuálněji o včerejší vernisáži nové výstavy v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Pro vás, kteří jste na tomto zahájení nebyli, může být zajímavé dozvědět se, jak toto zahájení vypadalo.

Jak už zřejmě víte z médií i předcházejících tiskových zpráv, na nové výstavě můžete vidět přes sto betlémů od osmdesáti autorů z Čech, Slovenska a Polska. Přesný název výstavy zní „Vánoce v galerii aneb půjdem spolu do Betléma, potrvá do 31. 12. 2008  a její součástí je i řada dalších akcí.

Hlavní slovo patřilo na vernisáži PhDr. Vladimíru Vaclíkovi, exprezidentovi Světové federace betlemářů a bývalému předsedovi Českého sdružení přátel betlémů. Když bych měl jeho povídání stručně přiblížit, pan Vaclík mluvil o hradišťské výstavě s velkým nadšením, velmi chválil kvalitu výstavy i katalog, který k ní byl vydán.

„Vy nevíte, co tu vidíte. Viděl jsem už hodně výstav betlémů, ale tato mě okouzlila. Nerad používám velká slova, ale dnes jsem opravdu naměkko," sdělil pan  Vaclík, který podobná slova volil při hodnocení katalogu, v němž můžete najít na křídovém papíře fotografie všech vystavovaných betlémů. „Vážení přátelé, zajímám se o betlémy skoro půl století, viděl jsem několik světových výstav betlémů, ale nikdo si zatím nemohl dovolit udělat takový katalog. Nemám rád ani lichocení, ale katalog takové úrovně jinde nebyl a není."

PhDr. Vladimír Vaclík rovněž děkoval Mgr. Martě Martykánové, která výstavu připravovala a pracovala na ní intenzivně řadu měsíců. „Mě okouzlilo, co o betlémech nastudovala, co o nich ví, a co krásného o nich udělala," podotkl. Velkého uznání slyšela paní Martykánová také z úst druhého řečníka na vernisáži, předsedy severomoravské regionální pobočky Českého sdružení přátel betlém Jiří Cvešpera. „Podílím se nyní na přípravě asi šesti výstav betlémů, ale s tak výjimečnou a precizní práci jako u ní jsem se nesetkal," prohlásil.

Oba pánové rovněž děkovali zástupci firmy Synot Miroslavu Valentovi, protože firemní Nadace Děti-kultura-sport finančně podpořila uspořádání výstavy i vydání katalogu.  Pan Valenta mimochodem vystavuje také svůj betlém, který bude určitě patřit k těm nejvíce přitažlivým. Zapomenout nesmím ani na pěvecký sbor Svatopluk, který vernisáž doprovázel svým zpěvem a navodil v galerii vánoční atmosféru.

Rád bych na závěr zmínil slova ředitele Slováckého muzea Uherské Hradiště PhDr. Ivo Frolce, který přítomné upozornil, že muzeum letos připravuje v předvánočním období řadu akcí, a to v ještě bohatší podobě než v minulosti.

Například už v úterý 18. listopadu můžou lidé vidět při práci řezbáře Zdeňka Matyáše z Valašských Klobouků, který má na výstavě rovněž svůj betlém. Pan Matyáš bude v muzeu ukazovat své umění od devíti ráno do půl páté odpoledne.

V sobotu 22. listopadu začíná v půl třetí koncert Zuzany Kapříkové a skupiny Q Vox. Koncert je naplánován na nádvoří galerie, pokud by nebylo dobré počasí, uskutečnil by se v Redutě.

V úterý 25. listopadu bude předvádět svou tvorbu od 9.00 do 16.30 hodin paní Ludmila Kočišová  ze Vnorov, která pracuje z kukuřičným listím.  

To je listopad, o prosincovém programu vás budu informovat zase v další várce informací příští týden. Můžu vám ale slíbit, že i v prosinci se můžete do Slováckého muzea opravdu těšit.

Měl bych ještě ze slušnosti dodat, že Slováckému muzeu s pořádáním předcházejících akcí vydatně pomáhá kromě Nadace Děti - kultura - sport také Klub kultury Uherské Hradiště, České sdružení přátel betlémů, Zlínský kraj a týdeník Dobrý den s kurýrem. Všem velmi děkujeme!

A všechny čtenáře těchto tiskových zpráv do muzea srdečně zveme, obohaťte svůj život o návštěvu našeho Slováckého muzea Uherské Hradiště...

 

Radek Bartoníček

radek.bartonicek @ slovackemuzeum.cz

602 433 970