Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tak komu dát hlas v senátních volbách na Slovácku? Patriotu Lukášovi, Kunčarovi s jitrničkama, cimbalistce Lapčíkové, Okamurově rodině, nebo úplně někomu jinému?

Ach jo, ach jo, tak kterému senátními kandidátovi mám hodit o víkendu volební lístek? A kdo si zaslouží nějaké to dobré slovo, podporu, nebo naopak výtku, která ho nepotěší? Těžké, přetěžké to otázky, fakt nevím, komu o víkendu ten hlas věnuji a ani nevím, koho bych měl doporučit.

Ač novinář, uvědomuji si, jak hrozně těžké to má člověk, který by chtěl jít volit, chtěl by mít o kandidátech přehled, ale přitom neexistuje nikdo, kdo by mu předložit detailní, zajímavavé a analytické informace o kandidátech. Nikde takové nejsou. Když jsem si procházel, co se za poslední týdny o kandidátech napsalo či řeklo, je toho málo, pramálo, navíc jsou to většinou jen jakási základní fakta, nebo články, reagující na nějakou aktuální věc.

A to už nemluvím o otázkách na tělo pro jednotlivé kadidáty, to nelze najít nikde - ano, měl bych to udělat sám, ale opravdu na to nemám čas. Regionální novináři na to nemají také čas, což mnoha komunálním politikům vyhovuje - zejména těm, kteří by veřejnou kontrolu potřebovali jako prase drbání. Což je ale probléím mnohem širší a netýká se zdaleka jen senátních voleb.

Je škoda, že nynější senátní souboj novináři nevyužili k tomu, aby se pořádně "zavrtali" minimálně do některých kandidátů a nepokusili se sestavit jejich portréty.

Nebylo by dobré se dozvědět mnohem více o kandidující cimbalistce Lapčíkové? Jaká vlastně je mimo tento hudební nástroj, jak moc se v politici vyzná, jak je profesně fundovaná, kolik by měla na senátní práci času? A co třeba otec Okamurovy přítelkyně, co je to vlastně za člověka, má navíc než být jen tím od Okamury, co by šlo od něj čekat, jaký to byl zastupitel, když kdysi zastupitel byl? A co Lukáš, dlouholetý hejtman a zástupce hejtmana, co různé věci kolem něj, tohle byla možná poslední příležitost podívat se důkladně na jeho kariéru. A jak dobrý či špatný je starosta Brodu Patrik Kunčar, jak vlastně řídí město, jaký je manažer, jak řeší různé problémy, a jaký by to byl senátor? A co bývalá radní za ČSSD Kovaříková, jaká že to byla radní, jakým stylem pracovala, co prosadila nebo neprosadila? nebo co bývalá senátorka Juřenčáková? byla to dobrá senátorka? V čem? Nebo nebyla? Co byly její silné a slabé stránky? A bylo by dobré, aby nás zase zastupovala? Těch otázek bez odpovědí je mraky, a stěží si bez odpovědí na ně poradíme s tím, koho volit.

Ódeesáci tak budou volit Lukáše, socani Kovaříkovou, Okamurovci skorotchána, komunisté komunistu, lidovci Kunčara atd. a tak podobně - většina samozřejmě nebude volit nikoho, bude nadávat na politiku někde v hospodě, protože si bláhově myslí, že nejlepší je nikoho nevolit a jenom vést plané řeči. Jako vždy prostě půjde jen o to, kdo dostane k volebním urnám alespoň pár "zoufalců" - kdo jich dostane víc, než zvítězí.

Kdo to bude? Nejsem typ na sázení, navíc tady bych si raději ani nechodil sázet. Trošku se přikláním k tomu, že do druhého kola půjde zástupkyně ČSSD a proti ní buď zástupce KDU-ČSL nebo ODS - i když kdoví, třeba to bude nakonec komunista. Rozhodne pochopitelně druhé kolo a tady bych tipoval bingo pro ČSSD. Všechno ale může dopadnou absolutně jinak, dnešní politika je tak rozkolísaná a víra v politické strany tak nimravá, že vyhrát může opravdu skoro kdokoliv. 

Než dám odkazy na webové nebo facookové stránky, rád bych napsal ještě svou představu o senátorovi, mimochodem, o tomto se v kampani moc nemluví. Jelikož jsem děla senátního zpravodaje MF DNES a poté i zpravodaje z Poslanecké sněmovny, napíši vám ke své představě toto:

Podle mého názoru musí být senátor z nějakého okrajového regionu, což bohužel jsme, především bojovník, boxer v dobrém slova smyslu, nadšenec, neúnavný pracant, člověk, který kope za svůj region a lidi, kteří v něm žijí. Samozřejmě, jsem tady schopný napsat kopec slov o tom, jak prý senátor nemůže kopat za nějaký region, jak otcové Ústavy mysleli toto místo jinak, případně, že senázor má dosti malé pravomoci, toto všecho jsem slyšel milionkrát, ale přesto všechno vím, že senátor může dost věcí dokázat. Pokud jsem použil příměr k boxerovi (nebo boxerce, abych nevyřadil dámy), musít to být boxer těžké váhy, musí mít už nějaké jméno a respekt, protože jen tak se nestane nulou, bezvýznamnou myší v šíleném stranickém kolečku, které se začne točit, jak naříší šéf klubu nebo stranický aprát. Takový boxer ale musí mít také schopnost vyšvihnout se do fraku a uhlazeně se procházet ve společnosti, přičemž musí vědět, u koho se zastavirt, a co a jak s ním probrat.

Našemu Slovácku by se takový člověk v Senátu hodil, máme příliš mnoho problémů, o kterých se málo ví, a které si velmi málo uvědomují ti, kteří v Praze rozhodují. Vůbec mně nebude vadit, když se takový senátor bude věnovat lobbingu! Samozřejmě ale ne takovému, který bude postavený na tom, že si bude shánět kšeftíky pro sebe, svou rodinu a známé - takový ať táhne do pekel!    

Tady jsem se pokusil alespoň sepsat odkaz tak, abyste se mohli o volbách a kandidátech dozvědět alespoň něco. Další ještě přidám ve čtvrtek!

 

Základní informace o volbách - TADY reportáž České televize ...  

 

TADY poslední aktuální článek ze Slováckých novin s názory kandidátů 

 

TADY najdete web Libora Lukáše, ten web je výborně dělaný, ale co web říká o samotných kandidátech? Viděl jsem i několik reklamních plachet Libora Lukáše, na kterých o sobě tvrdí, jaký že je patriot, ale překvapilo mě, že jsou jaksi mrňavé a nejsou moc dobře vidět - že by neměl na větší peníze, to se mně zrovna v jeho případě nechce věřit. No a když jsem uviděl některé lidi, jak mají na svých fotkách placky Patriot, tak to už mi hlava vůbec nebrala. Proboha, opravdu se patriot pozná podle toho, jestli má někde placku - nechci psát kde, abych nebyl sprostý :) Doporučuji ale každopádně, abyste se na tyto stránky podívali! Jen nevím, jestli tam pan Lukáš vzpomíná i ty své projekty, v nichž se utopilo hodně stovek a stovek milionů. A škoda, že mnohem více neotevřel za roky na krajském úřadě tento úřad, dodnes jsem si nevšiml, že by na webu byly pěkně přehledně detaily o mnoha výběrových řízeních kraje, včetně toho, kdo a proč tyto zakázky vyhrál - a že za jeho éry těch výběrových řízení bylo. Ale budiž, řada lidí míní, že prý by byl nejlepší senátor za náš kraj - já bych s úsměvem dodal, že by mohl zastupovat ODS i ČSSD, protože při jeho vládnutí v kanceláři hejtmana i vícehejtmana na kraji ani nebylo poznat, jestli kraj vede pravice nebo levice :)    

 

TADY je odkaz na článek o Mileně Kovaříkové  z ČSSD, jinde skoro nic není. Do prčic, být několik let v krajské radě, tak mám dávno super web, kde detailně píši o kraji, své práci a mnoha dalších věcech. Proč ji vlastně volit? Pro její úsměv, nebo proto, že předseda Sobotka tvrdí, jak "má podporu nejvyyších pater politiky"? Vlezte mně s patrama na záda. Zajímá mě jen a jen konkrétní práce, kterou udělala a o které mi je schopný řící někdo, kdo nepatří k jejímu píár nebo stranickému sboru obdivovatelů.

 

Jana Juřenčáková má poměrně solidní web TADY, na něm najdete i hodně přehledný reklamní leták, kde se o ní dozvíte například i to, kdo ji podporuje. I když jsem se o ní ještě nezmínil a nepočítám ji mezi favority, neodepisuji ji, jako dřívější senátorka má nejlepší přehled, co tato práce obnáší, a jistě má také mnoho kontaktů. Pochází z trošku jiné části našeho volebního obvodu, takže jsem si vědom, že tam budeme mít jistě silnější podporu než v místech, kde bydlím já. Třeba překvapí.

 

Patrik Kunčar mě překvapil, hledal jsem jeho webové stránky a nic. Nechce se mi věřit, že by je neměl, ale našel jsem jen facebook TADY je.  Podruhé mě překvapil v minulém týdne fotkou, na které byly jitrničky a další zabijačkové speciality. Opravdu jsem nevěřil, že by si takto snadno "kupoval" voliče, byť vím, že je to u některých lidí oblíbený způsob v kampani. A hle, ono to asi bylo tak, jak jsem se obával, našel jsem i pozvánku, z níž vyplává, že jde o lidovů a lidovecků zabijačku. Tož dobře. Ať. Pokud ho budu volit, což ještě nevím, tak určitě ne kvůli jelítkům a jitrničkám. Mosela by mě hanba fackovat, abych sa tam šél najest - byť jasně, chápu, chápu, chápu, pokud dnes chcete přilákat lidi, a třeba si s nimi chcete popovídat o své práci a plánech, nemáte jinou možnost, než jim nabídnou kus žvance. Mnohem více by mě zajímalo, jak chce senátorský post dělat, co chce prosazovat, jestli odejde z postu starosty Uherského Brodu, případně, a to by mě nejvíc zajímalo, aby zkusil složit účty z toho, co se mu na radnici podařilo a nepodařilo. Podle toho bych se rozhodoval - a třeba mu hlas i dal. Ale při vší úctě - opravdu by se v tom velkém pražském politickém světě neztratil, byl by to dostatečně silný hráč?

 

Jiří Remeš má facebookové stránky  TADY, ale, řekněte mi upřímně, už jste o něm někdy slyšeli? Kandiduje za Svobodné, kteří mezi některými lidmi mají docela slušnou pověst, ale kampaň do Senátu se musí dělat alespoň trošku nápadně, takto může pan Maděra získat maximálně několika málo stovek hlasů. Další slova jsou zbytečná.  

 

Luděk Maděra  je kandidát Pirátské strany a TADY o něm něco najdete. Opět, nejsem si jistý, že svou kandidaturu myslí vážně, přesněji řečeno, když někdo evidentně nedělá moc pro to, aby vyhrál, tak proč se mu věnovat při psaní? 

 

Muž z domácnosti Tomio Okamury Pavel TalašTADY o něm něco najdete. Největší otazník voleb. Může se dostat do druhého kola, ale stejně tak může totálně pohořet. Já se přikláním k druhé variantě. Jasně, má za sebou Okamuru i Babiše, ale myslím, že jejich voliči volí své hvězdy a těžko půjdou k urnám kvůli jejich hvězdičkám, o kterých navíc skoro nic neví. Pokud by ale Okamura poté, co zmizel rychlostí blesku ze senátního křesla za Slovácko, uspěl i podruhé, potom bych začal zoufat nad duševním zdravím nás, voličů :)   

 

Zuzana Lapčíková Zdráhalová má vzpomínaný web TADY. Fakt nevím, co k ní víc napsat. Hrát jsem ji slyšel mnohokrát, mluvit málokrát a mluvit o politice nikdy. Třeba by byla skvělá v Senátu, třeba by jí otvírali dveře tam, kde by je před jinými zavřeli, možná ano, ale diplomaticky řečeno, muzikantská múza bude šťastná, když ji tato žena neopustí. Na Slovácku navíc nemá šanci, nepochybně ji poškozuje spor kolem její zušky, navíc, a to myslím zcela vážně, moravští Slováci jí neodpustí, že prchla k jiným sférám, než ke klasickému slováckému folklóru. Aj dyby teď vystúpila ve Šlágru a zazpívala s Piňa koládou nejakú našu písničku, tož už jí to nebude nic platné :) Možná je to škoda, možná je velký politický talent, možná, možná, podejte důkazy, napíši je sem.

 

Poslední věta se týká všech kandidátů: Je mě jasné, že jsem si udělal tímto textem dalších pár nepřátel, ale berte texty s nadhledem, podle mě je třeba podobných textů, moc potřebujeme ironii či nadsázku nebo poněkud sžíravou kritiku - strašně moc nám chybí! Jestliže chcete k textu cokoliv připsat, jestliže chcete proti nějakým mým slovům protestovat nebo k nim něco dodat, napište mi je. Pokud se podepíšete, přidám je hned pod tento text nebo z vašeho příspěvku udělám samostatný článek, který si přečtou minimálně stovky lidí. Nemám patent na rozum, můžu se mýlit, a nesnáším, když nemají lidé možnost kdekoliv publikovat svůj názor. Proto: neváhejte napsat ... Děkuju! A berme všechno s humorem - vzpomene si někdo na to, kdo byl vlastně senátorem za náš kraj od roku 1998 a co pro náš kraj udělal? :) 

RB
radek.bartonicek@gmail.com  

 

Pro "masochisty" dodávám, že první článek na téma letošního senátního souboje jsem napsal nedávno TADY ..