Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tak, jak to bylo s tou Velkou Moravou? Byla na Velehradě nebo ne? A kde byla? Tady je odvážné vystoupení (video) + Program letošní pouti

 

 

Dal jsem do titulku slovo "odvážné" a docela si za ním stojím. Tímto slovem označuji vystoupení archeologoa Slováckého muzea v Uherském Hradišti Mgr. Miroslava Vaškových, kterého jsem slyšel mluvit tento týden na Velehradě.

Mluvil při významné příležitosti, otevření rekonstruovaných hospodářských sýpek a konírny, které jsou prvním viditelným počinem při obrovské přeměně Velehradu u příležitosti mohutných oslov v roce 2013 - kdy si připomemeneme  1 150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Problém ovšem je následující - když naši bratři přišli na Velkou Moravu, kdeže to přišli, přišli na Velehrad? 

Právě při slavnosti otevírání rekonstruovaných prostor, přímo před velkou tabulí s nápisem, oznamujícím toto velké výročí, tedy na Velehradě, kde takřka všechny oslavy proběhnou, vystoupil tento archeolog s krátkou přednáškou, kde pravil, že Velká Morava byla.... Ve Starém Městě. Pravil to velmi srozumitelně a velmi pěkně vysvětlil, jak to bylo s Velkou Moravou, Veligradem, Velehradem, Starým Městem i Uherským Hradištěm.

Možná vám to přijde jako detail, vždyť je to jedno, jestli Cyril s Metodějem přišli tam či jinde, mnohem důležitější je, s čím přišli a co dokázali, přesto považuji takové vystoupení za odvážné. Navíc někteří lidé v našem regionu kritizují (zatím neveřejně), že na Velehradě se dělá všechno možné kvůli výročí, zatímco například Staré Město, tedy skutečné místo příchodu bratrů, zůstává zcela mimo tyto oslavy - a tedy i finanční podporu.

RB

A poslední věta: Druhou věcí je samostatná rekonstrukce sýpky a konírny na Velehradě, ta dopadla velmi dobře a já byl docela nadšený, když jsem ji tento týden viděl. Vrátím se k ní v samostatném článku.

 

... a tady už mluví pan Vaškových.  Mluví o tom, jak to bylo s příchodem Cyrila a Metoděje, kam vlastně přišli, jak to bylo s Velkou Moravou, Veligradem, Velehradem, Starým Městem i Uherským Hradištěm. Vše srozumitelně v několika málo minutách... Nejdříve ale mluví o výstavce, kterou můžete na Velehradě nyní vidět.

 

 

 

 

 

Také olomoucký arcibiskup Jan Graubner slyšel tento týden na Velehradě od archeologa Miroslava Vaškových, že dnešní Staré Město a Uherské Hradiště můžeme podle archeologických  vykopávek považovat jednoznačně za někdejší Velkomoravský Velehrad v období 9. století.... Pokud jde o samotný název Velehrad, o něm je první zmínka v roce 1141, a to v listině dávného předchůdce Jana Graubnera, olomouckého arcibiskupa Jana Zdíka.   

Pro zajímavost dodávám, že arcibiskupa jsem fotil v novém knihkupectví, které vzniklo na Velehradě z bývalých sýpek. Prostory jsou opraveny nádherně a návštěvu knihkupectví i dalších míst vám velmi doporučuju. Stejně jako studium všeho, co se týká Cyrila a Metoděje ...

 

... takto ještě možná Velehrad neznáte. Nově opravené budovy, kde v dřívější minulosti byly sýpky a konírna ... Přijeďte se podívat a potěšit se pěkným pohledem a prostředím, v jehož vnitřním "bloku" najdete mimo jiné cukrárnu a terasu na posezení ...

 

 

... a plakát na Dny dobré vůle, Národní pouť bude ve středu 6. července