Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

TADY najdete záznamy krásných pořadů ČT o lidové kultuře: Folkloriku, Na hranici tradic i Folklorní magazín - Horňácko, Hluk, Vlčnov, Popovice, Lanžhot, Kyjov, Brno ...

Přemýšlel jsem, co dát sem na stránky na víkend a napadlo mě, že by nebylo na škodu ohlédnout se opět po čase po pořadech České televize, které se pravidelně věnují lidové kultuře. Myslím, že mají hodně vysokou úroveň a příliš nerozumím tomu, proč je jim věnována v médiích takřka nulová pozornos. Nikdo o nich nepíše, málokde je možné na ně najít upoutávky. Jsem vděčný veřejnoprávní televizi, že se lidové kultuře věnuje a má kolem sebe spolupracovníky, kteří tuto kulturu dokáží ukazovat citlivě a přitažlivě.

Podívejte se tedy na zatím poslední díly tří pořadů, které jistě mnozí znáte. A určitě znáte i řadu lidí, kteří v těchto pořadech vystupují. Při sledování těchto pořadů si ale uvědomuji, kolik toho o nich ještě nevím, kolik ještě nevím o jejich světě, který je s nimi tak moc zajímavý.

Možná stejně jako já propadáte stále častěji pocitu marnosti z mnoha věcí, které kolem sebe pozorujete nebo o kterých čtete. Když ale "přejdu" s pomocí zmiňovaných pořadů do světa obrazů a lidí, kteří ještě pořád v lečems žijí lidovou kulturou, cítím se hned lépe a zase nabírám chuť do života. Vzpomenu si na to, jak jsem se před čtyřmi lety rozhodl odejít z Prahy na Slovácko právě kvůli mapování lidové kultury, a říkám si, že jsem třeba přece jen neudělal úplnou hloupost. Byť dnes vím ještě mnohem lépe než kdykoliv dřív, že ony pořady ukazují jen jednu stránku a jednu část vlastností našeho Slovácka - pochopitelně tu lepší.

Při každodenním psaní o Slovácku vím lépe než dříve, že Slovácko se stále více podobá jiným částem naší země, a člověk tady zažívá spoustu lidí a situací, ze kterých mu je hodně smutno. Dokážeme si pořádně ubližovat a ztrpčovat život druhým. O to důležitější ale je, že je tady s námi ještě pořád lidová kultura, že právě k ní můžeme "utíkat". K této čarodějce i léčitelce, která nám pomáhá žít život radostněji, s větší vírou v dobro člověka.   

RB 

 

Pojďme tedy na videoukázky, když kliknete TADY, můžete si pustit VŠECHNY díly FOLKLORIKYJestliže se chcete podívat na jednotlivé díly, nabízím vám několik tipů.

 

TADY .... Název: Sběratelé a amatérští muzejníci (vysíláno 14. ledna 2012) Tak tady jsem přímo v našem Hluku, a můžeme se setkat se dvěma známými sběrateli, Danem Libosvárem a Zdeňkem Švecem. Oba dva jsou velmi zajímavými chlapíci, a to, co dokázali shromáždit i vybudovat je obdivuhodné. Z Hluku se pak můžete nechat přenést do Popovic, a to za Františkem Potomákem. Sami budete "hledět", jaké muzeum vám ukáže.

 

TADY ... Lidové výtvarno v podobě tradičního ornamentu (22. října 2011) Skoro to vypadá, že štáb Folkloriky sídlí v Hluku :) Opět tedy budeme tady, tentokrát s Hlučany Laďou Šáchou, Ludmilou Hrdinovou a také Marií Páčovou, která žije v Ostrožské Lhotě, ale z Hluku pochází. Tématem povídání i natáčení byly lidové ornamenty. A to v různorodých podobách, jak později ukáže partnerská dvojice Petra Pohlová a Martin Šojdr.

 

TADY ...  Ke kořenům košatého stromu muzikantské tradice na Horňácku (10. září 2011) A tady muzika! Nádherná, z Horňácka, s lidmi, které jsem strašně rád viděl, poslouchal a dozvídal se některé pro mě neznámé informace. Můžete slyšet a vidět například pana ředitele Antonína Mičku (už na odpočinku), jeho syna Petra i Petrovu muziku. Dozvíte se řadu informací o rodu Kubíků, můžete si zazpívat například s Dušanem Holým a bratry Prachařovými, průvodcem pořadem je Jiří Plocek z Brna. A můžete také okusit fašankovou atmosféru na Horňácku. Akorát si říkám, že v televizi nebo na fotkách vždycky vypadá horňácký fašanek tak velmi živě až živelně, zatímco v reálu mám pocit, jakoby se fašanková tradice z Horňácka stále více vytrácela. 

 

Tak, a teď jsme u druhého pořadu, který dělá Petr Hajn. Musel bych se ho zeptat, jak je to tímto jeho projektem letos, protože poslední díl tohoto pořadu televize odvysílala loni v říjnu. Takže se pojďme podívat, cože vysílala. Pokud chcete vidět všechny pořady, klikněte Na hranici tradic TADY ...

 

TADY ... Valach z Ostravy (4. října 2011) Tady se můžete seznámit se Štefanem Kanalošem, který sice žije v Ostravě, ale jak podotýká, je pravý Valach, protože umí i rumunsky. Maďarsky znamená jeho příjmení výrobce lžiček, a sami uvidíte, že ke dřevu má velmi blízko.

 

TADY ...  Žehnání koní v Lanžhotě (27. září 2011) Tak toto jsem hleděl. O této tradici jsem vůbec nic netušil. A byť jde o tradici mladou, stojí za pozornost.

 

TADY ... Devadesát let pana "rídícího" (20. září 2011) Člověk by řekl, že o panu Okénkovi už bylo řečeno, napsáno a natočeno vše, ale není tomu tak. Budete překvapeni. 

 

TADY ...  Slovácký rok v Kyjově (13. září 2011) A hlavní "folklorní" akce loňského roku. V Kyjově bylo móc pěkně. Kdo jste tam nebyli nebo i byli, tak mrkněte. Bohužel, teď nám nezbývá, než 4 roky stárnout a čekat na další Slovácký rok.

 

TADY ...  Sláma Františka Zusky (6. září 2011) Život a práce Nositelů lidových tradic stojí vždy za pozoronst. Tady je jeden z nich, devětasedmdesátiletý František Zuska.

 

TADY ...  Svatební koláč paní Lekešové (28. června 2011) A jsme opět v Hluku. V krásném "díle" o paní Lekešové.

 

TADY ...  Vlčnovské búdy (14. června 2011) Moc hezký začátek s Josefem Knotkem. Vlčnovské búdy si pro sebe objevuji teprve v poslední době, o to raději jsem sledoval povídání o nich. 

 

TADY ...  Dobré časy Jaromíra Nečase (31. květen 2011) A pan Nečas, jistě ho potkáváte na řadě míst, kde znít lidová písnička. Využijte tuto příležitost a zajděte v tomto pořadu k němu domů. Jistě vás tato návštěva obohatí.

 

Posledním z trojice pořadů je Folklorní magazín. Ten má už blíže ke zpravodajství než k dokumentu, proto se v něm setkáte spíše s aktualitami a rychlejšími zastaveními na mnoha místech. Ale opět, doporučuju. Takže, Folklorní magazín si pusťte TADY.