Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

TADY je projev prezidenta republiky Václava Klause - líbil se mi ...

Před několika minutami skončil novoroční projev prezidenta republiky Václava Klause, pokud jste jej neslyšeli, rád bych vás na něj upozornil.

 

TADY si jej můžete celý přečíst ... 

 

Možná bych k němu mohl dodat, že se mi osobně velmi líbil a mnohá jeho slova jsem přivítal. Pravidelní čtenáři stránek by mohli být tímto mým chválením překvapeni, protože na stránkách jsem se v minulosti několikrát zmínil, že v onom dělení "národa" na příznivce dvou Václavů, mám srdcem blíže k tomu s příjmením Havel - což pochopitelně trvá nadále.

Nikdy nezapomenu jako přímý účastník například na památný projev tehdejšího prezidenta Václava Havla v pražském Rudolfinu, v němž varoval mimo jiné premiéra Václava Klause před "mafiánským kapitalismem" - kterého jsme následně byli svědky v podobě řady darebáků, kteří si na mnoha místech tuto zem fakticky rozporcovali a rozkradli.  

Myslím ale, že v letošním roce Václav Klaus řekl přesně to, co mělo být řečeno. Především jeho slova o tom, že nezbytné reformy by musela udělat jakákoliv vláda, která by přišla, jsou slova naprosto jednoznačná a logická. Stejně jako slova o tom, že společně s celou Evropou začínáme za ostatním světem zaostávat, což můžou pořádně odskákat naše děti - a možná ještě i my. 

Líbilo se mi také to, že se zmínil o občanské pospolitosti i "mezigeneračním" soužití, tedy, postavil se proti trendu, kterých bych nazval "šup s dědečkem nebo babičkou do starobince, tam jim bude určitě lépe". Potěšil mě také prezidentům postřeh z jeho cest po regionech, když si pochvaloval setkání s řadou aktivních a kreativních lidí. I já jsem přesvědčený a potěšený, že kolem nás žije skutečně množství takových lidí, o kterých se stále ještě málo mluví a píše. Snažím se to nepatrným dílem napravovat i na svých stránkách ...  

Asi toho chválení bude až moc, ale mluvil mi z duše i v případě lékařů, kteří neuvěřitelným nátlakem děsí pacienty a vyhrožují odchodem do ciziny. Byť je v mnohém chápu, je to něco, s čím absolutně nesouhlasím a jen těžko se s tím smiřuji. Nepochybuji, že lékaři by si zasloužili více peněz, ale to by si zasloužilo zcela jistě i mnoho dalších lidí, které potkávám třeba tady na Slovácku.  

A abych prezidenta jen nechválil, vzpomenu si na chování prezidenta před několika málo dny. Nelze zapomenout na to, že místo toho, aby podpořil člověka, který statečně upozornil na korupci, vyzvedl člověka, který v lepším případě korupci nezabránil, v horším případě byl přímo kápem korupčníků. Stejně tak dnešní prezidentovo "dloubnutí" do médií nebylo zrovna férové, nebýt nezávislých médií, především těch velkých, která jsou mimo dosah bossů v regionech, mnohé zlé v této zemi by se odehrávalo mimo naše vědomí pěkně ve tmě.

Tož, když se na to dívám tak nějak v novoročním odpočinkovém klidu, zdá se mi, že nám rok 2011 začal v politice poměrně optimisticky - počkejme si, co nás přinese dál :) 

 

RB