Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

SRPEN 2021: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

Je tady další měsíc, snad už konečně volnější než ty předcházející. Cítím, že čím více píši, fotím a natočím, tím více cítím samotu a přicházím o známé. Bohužel, takový je někdy život, trápí mě to, ale nevím, co s tím. Moc bych si přál, abych alespoň v srpnu něco na tomto změnil a udělal si čas alespoň pro některé z těch, na kterých mi velmi záleží. V prvních dnech mě ještě čeká práce, ale od konce prvního týdne bych měl mít delší dovolenou. Tak uvidím, co mi tento měsíc nakonec přinese a co vezme...

 

1. srpen 

 

Sice je neděle, ale většinu dne se připravuji na rozhovory a články v příštím týdnu a zároveň některé články piluji před editováním a publikováním. Volné dny jsou na toto ideální. 

 

  

2. srpen

  

  

3. srpen 

  

 

 

 4. srpen

  

   

 

   

 5. srpen

  

 

 

 6. srpen, čtvrtek

 

 

  

 

  

6. srpen, pátek

 

 

 • Odjezd z Prahy domů na Slovácko, hurááááááááááááááááá!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

 

 

 

 • Dvacáté narozeniny Ženiček 

  

 

 

 

 

 

 

 

10. srpen, úterý

 

 

 • Cesta do Brna za rozhovorem s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským. A zcela neplánové setkání s ním ještě před samotným rozhovorem. Do Brna jsem přišel vlakem asi tři hodiny před rozhovorem, abych si našel nějaké klidné místo a ještě jednou si prošel přípravu před rozhovorem. A když jsem tak šel centrem Brna, potkal jsem Pavla Rychetského :) Šel k holiči :) Tak jsem dal na Twitter těchto pár slov s fotkou :) 

 

 

 

 

 

 

 

Tady skvělý fotograf Kuba Plíhal při focení, myslím, že právě tento snímek byl nakonec tím hlavním v rozhovoru.

 

 

A když už jsem z rozhovoru odcházel, říkal jsem: "Pane předsedo, já bych si vás chtěl, prosím, ještě vyfotit za pracovním stolem".  Tak vznikla tato fotka. A pak už jsem utíkal na vlak a stokrát si v hlavě celé povídání přehrával a neustálé si říkal, zda je či není rozhovor zajímavý, na co všechno jsem se měl zeptat a nezeptal se a jak vlastně celé povídání uspořádám, co upřednostním, co půjde spíše doprostřed a na konec, no a co se do publikovaného rozhovoru vůbec nedostane, protože mi to přijde nejméně důležité.

 

 

11. srpen, středa

  

  

 

12. srpen, čtvrtek 

  

   

 

 

 

 • Setkání s Aničkou Stránskou, předsedkyní spolku Memoria, který usiluje o důstojné využití bývalé věznice v Uherském Hradišti. Dělá pro toto využití velmi mnoho, jsem šťastný, že jsem si s ní mohl sednout a dozvědět se všechny nové informace. Brzy se k tomuto tématu vrátím. 

 

 

 

 

 • Rozhovor s Aničkou ve zkrácené verzi pro Twitter

 

 

 

 

 

 

 •  V naší Lhotě se chystá velká sláva. 650 let od první písemné zmínky. Program je velmi bohatý a zajímavý, já potřebuji ale nutně dohnat některé své resty, takže ve Lhotě nebudu přes nadcházející dny tolik, jak bych si přál.

 

 

 

13. srpen, pátek

 

 

 • Den v Moravské Nové Vsi  

 

 

 

 • Od prvního setkání s tímto skvělým klučinou v Moravské Nové Vsi jsem myslel na to, že se za ním musím vrátit a natočit ho. Už to vypadalo, že se to nepodaří, protože jsem prostě neměl čas za ním jet, ale dnes se objevila "skulinka času". A já byl nesmírně šťastný, že jsem se s ním zase potkal a nakonec natočil dost v rychlosti i video... Když jsem viděl, jakou pozornost vyvolalo, byl jsem obrovsky rád, protože ten klučina, Víťa, si pozornost velmi zaslouží. Je to borec! Stejně jako další dobrovolníci, kteří pomáhají v obcích, postižených tornádem.     

 

 

 

 

 •  A tady jsem ještě Víťu fotil jak při rozhovoru pod střechou, tak potom na střeše

 

 

 

 

14. srpen, sobota

 

 

 • V Kyjově běží výročí 100 let Slováckého roku, a byť jde o oslavu ve spíše provizornějších podmínkách vzhledem ke covidu, je to sláva jak se patří. Kyjov mi v posledních letech hodně přirostl k srdci, celý region mám moc rád, a tak jsem byl šťastný, že jsem měl čas příjet alespoň na jednu akci. Na představení nové knížky Jožky Holcmana a dalších autorů, kteří Kyjov milují. Opět bylo v Kyjově krásně a já se k této akci a atmosféře vrátím několika fotkami, videoukázkou  i písmenky. 
 
 • Když přemýšlím, co bych sem napsal, přiznávám se vám, že mi to nejde a nedokáži to.  Nedokáži popsat, jaká to je nádhera pozorovat jízdu králů a všem kolem ní, vysvětlovat, jak moc mi je blízký například pan Holcman a jeho knížky, stejně jako se mi nedaří popsat kouzlo lidové kultury, která umí člověka pohltit tak jako máloco jiného. 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. srpen, neděle

 

Mnohorktá jsme se s panem Bartošem bavili o přípravě této knížky a říkali si, že snad jednu vyjde. A ona vyšla a měla křest! Obrovské díky panu Bartošovi a Staňovi Dufkovi, který mu s ní velmi pomáhal! A také všem, kteří napomohli jejímu vydání, vedení lhotské radnice, sponzorům a v neposlední řadě grafikovi a vydavateli Petru Galuškovi (https://www.grafik-reklama.cz/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16. srpen, 17. srpen 

 

 

 • Konečně mi začíná skutečná dovolená, nemám v hlavě žádné pracovní věci, nemusím nutně nic psát ani nabírat informace. Zůstávám ve Lhotě jen se svými mladšími dcerami a poznávám, že neexistuje nic krásnějšího než mít čas na své děti a naplno je vnímat. 

 

 

 

A jsem šťastný, že na rozdíl do Prahy musí pracovat. Tady loupou fazoli :)