Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Srdečná pozvánka do Hluku: i v sobotu je tady pěkně, svítí slučko, neprší! Čeká vás spoustu zábavy, muziky, písniček i vínka! A jízda králů!

Aktuální upozornění ze sobotního rána: Nejdůležitější informace - neprší!!!!!! A ani to nevypadá, že by mělo pršet. Je docela pěkný den, začíná přájemně svítit sluníčko, lehce pofukuje vítr, když přijedete, bude se vám tady líbit. Včera (dnes) jsem šel domů kolem čtvrté a Hluk ještě naplno žil. Uvidíte, že se vám tady bude líbit a program vám udělá radost... Dopoledne zkouší u tvrze divadelníci, jsem na ně zvědavý a držím jim palce!

 

Aktuální upozornění z pátečního rána: V Hluku je krásné, slunečné počasí, takže neváhejte a přijeďte za moc pěkným a bohatým programem, který je navíc ZCELA ZDARMA! Jedinou výjimkou je jediný program - sobotní dechovky. I tam ale není vstupné velké, navíc i tam je program bohatý... Přijeďte třeba na jeden den, jedno odpoledne, jeden večer, nebo si vemte stan a zůstaňte i více dnů... Určitě nebudete zklamaní. A samozřejmě - NENECHTE SI UJÍT NEDĚLI - to vyjede v OSM ráno družina jízdy králů  pro svého krále Františka Libosvára! 

 

 

Psáno už dříve: Mnoho dnů mám už na svých stránkách plakát s pozvánkou na Dolňácké slavnosti písní a tanců v Hluku, spojené se slavnou jízdou králů v Hluku. Nyní bych vám rád ještě jednou tuto pozvánku připomněl, protože hlucké slavnosti jsou doslova za dveřmi, oficiálně začínají už teď ve čtvrtek a končí až v pondělí.

 

Hlavní program je soustředěný na pátek, sobotu a neděli, vrcholem je samozřejmě nedělní jízda králů, kdy Hlukem během několika hodin projede družina tří desítek jezdců v krojích, kteří budou mít ve svém středu krále - mladého Františka Libosvára, sympatického klučinu s vyřídilkou, syna rodičů, kteří mají k lidové kultuře blízký vztah.

 

Než se podíváte do programu a budete studovat, kde co je či není, dal bych vám jednu radu - nemusíte ani moc program znát, když přijedete do Hluku v těchto slavnostních dnech, můžete si být skoro v každou chvíli jisti, že od památkových domků až po tvrz vždycky někde nějaký program bude běžet. Muziky, tance a zpěvu bude tolik, že se vám o tom bude zdát ještě i několik dní po skončení celého setkání :)  

 

Pokud chcete vidět rozpis programu nejlépe, doporučuji TADY odkaz na webu Hluku, v něm najdete vše potřebné a v dostatečné velikosti, abyste si program pročetli. Možná bych ještě dodal jednu příjemnou informaci, která často návštěvníky různých akcí zajímá - na žádnou akci v Hluku nemusíte platit vstupné, jedinou výjimkou je jediná stokoruna, kterou zaplatí diváci festivalu dechovek, ten začíná v sobotu od půl třetí na stadionu.

 

Chcete se podívat podrobněji do programu? Zkusme to alespoň v rychlosti...

Začátek slavností se začíná psát ve čtvrtek v kostele sv. Vavřince od 18.30 hodin. TO je na programu Královská mše svatá, po které od 20.00 hodin následuje koncert pěveckého sboru Dvořák z Uherského Brodu. Předpokládám, že folkloristé budou ve čtvrtek ještě šetřit síly, ale v Hlukuk je naštěstí ještě poměrně silná komunita věřících, takže kostel bude určitě plný. Přijďte ...

 

V pátek začne nabírat program na síle, pokud chcete přijít brzy, už od 15.30 hodin začnou před hluckou tvrdí v menším parčíku vystupovat dětské soubory. O dvě hodiny později vystoupí mužské a ženské sbory, hostem bude Jožka Šmukař. Na stejném místě, tedy pořád u tvrze, začne od 20.00 hodin program staroměstského souboru Dolina s CM Bálešáci. A opět, na stejném místě, budou od 22.00 hodin vyhrávat chlapíci s CM Pohoda  a mládí s CM Šefranica. Jak vidíte, od tvrze se nemusíte hnout od odpoledne až do noci :)

Kdo bude chtít, může si odběhnout na tři jiná místa. v 18.00 hodin začne polní mše u kapličky na Babí hoře. To je místo kousek za Hlukem ve směru na Boršice u Blatnice, maličká louka, několik laviček, kněz, ministranti, krojovaní. Je dobře, že tradice mší na tomto místě pokračuje, přijeďte se podívat, možná budete překvapeni.

Druhé "odběhnutí" se týká Památkových domků, kam určitě vyrazí mnoho lidí - až se bojím, že se tam nevejdeme. Ve 20.00 hodin tam začne Beseda u cimbálu s hluckým Folklorním souborem Dolňácko a CM Harafica. Navíc proběhne křest knížky Jiřího Jilíka "Hráli jsme s Josefem Poláchem" a lidé si budou moci prohlédnou i fotografie ze žvota muzikantů. Pěkné setkání...

No a třetí "odběhnutí" bude pro ty hodně mladé, na stadionu začne od 21:00 hodin taneční zábava se skupinami V.S.P. Band a DJ Iron.  

 

Sobota? Mnozí budou vyspávat, ale nechte spánek na jindy a udělejte si dopoledne procházku po výstavách. Můžete začít v 9.00 ráno vernisáží výstavy obrazů s tématem jizdy králů v místní tělocvičně, obrazů bude opravdu hodně, některé i poměrně cenné. Regionální noviny píší o této výstavě pomalu víc než o samotné jízdě králů, tož su zvědavý :) Od sportovní haly běžte do základní školy, tam jsou další výstavy, kroje, fotky... No a když budete ve škole, tak u bočního vchodu určitě zajděte na košt vína, pan Hájem s dalšími chlapy vždy připraví výbornou nabídku, takže určitě bude co koštovat. Pro mnohé bude jistě tento bod programu stěžejní a na výstavy už ani nedojdú :)

A k sobotnímu dopoledni určitě patří Laďa Šácha a jeho program na Památkových domcích. Najdete tam malétečky, dozvíte se mnoho o slováckém ornamentu, pro děti budou připravené tvořivé dílny. Program od 9.00 do 18.00. Né, abyste nedošli! :)

No a pokud budete rechlý, stihnete určitě i výstavu historických fotek na Penkově statku nebo promítání veleznámého seriálu Slovácko sa nesúdí v místním kině. Statek i kino patří podle mého názoru k posledním historickým cennostem Hluku, nikdo nerví, jestli tady ještě při příští jízdě králů budou a v jaké podobě. Snát tú našu dobu přežijú, a pokud možno v lepší kondici než dnes. Takže, pište si - nevynechám Penkův statek ani kino, podpořím jejich existenci a postupné vylepšování :)  

Ještě bych zapomněl - v 9.00 ráno mají sraz u tvrze zájemci, kteří chtějí na vlastivědnou procházku s povídáním o tureckých vpádech. Do doporučuju všem milovníkom historie a všem, kteří sa potřebují po ránu rozchodit po těžkéj noci :) 

To je program, co říkáte? To je tak na celý týdeň :)

 

No, a poďme na odpoledne. Ve 14.30 začne na stadionu festival dechovek. Dechovkářů ubývá, ale uvidíme, jaká je jejich síla. Zahrají výborné dechovky! Šarovec, Kosenka, Skoroňáci, Drietomanka, Maguranka (co to je?). A moderátor? Jirka Heláň! Šak toho kurnik všeci dechovkáři známe! :)

Folkloristé se začnou budit navečer, v 19.00 hodin začne u tvrze koncert skvělé CM Šefranica (doufám, že děcka sa při hrají aj trošku usmějú, neberte to děcka ve zlém)  a ve 20.00 nastane hodina H. Pozor, pozor, pozor! Po převelikém zkúšání sa vám představí hlucký divadelní súbor, sestavený onom na tuto speciální chvílu! Súbor zahraje dílo Františka Kožíka Hejtman Šarovec! Neexistuje, aby sa nejaký Hlučan nedošél podívat! :)

No, a až divadlo jistě za velkých ovací skončí, nastane večér, který neskončí. Ve 22.00 hodin vypukne Zbojnická noc s CM Babica a jejími hosty. Kdo sú hosté, nevím, ale věřím, že to budú hosté veselí s pěkným hlasem a dobře vyladěnými nástroji. A pozor - ve 22.00 hodin začíná i program na Památkových domcích. Jožka Holcman, výborný spisovatel aj člověk, kterého mám moc rád, bude vykládat o jízdě králů. A bude hrát muzika - Štrajchapela z Kněžpole. Aj, tú mám také rád. Šak aj Babicu mám rád. Aj Hluk mám rád. Aj svoji astarů mám rád - tož, čemu dat přednost? :) :)

 

A máme nedělu, hurá, hurá, hurá! Tady néjni o čem mluvit ani psat, stejně jako nemá smysl se bavit čemu dát přednost. Jízda králů je nádherná tradice a já držím už teď palce všem klukom a dalším lidem, kteří se na ní podílejí. Určitě bude pěkné počasí, určitě se všecko vydaří a určitě nebudete litovat vy, kteří do Hluku přijedete! Jízda začne v osm ráno u tvrze a prakticky bude trvat až do tří hodin, kdy kluci na koních vjedou na stadion - překrásný to okamžik! Tady už začne program, který jistě bude stát za to.

A ještě jedna vele vele vele důležitá věc!!!!!! Na co může být Hluk zcela jistě hrdý, je průvod krojovaných Hlučanů, který vyjde ve dvě odpoledne od dolního konce, tedy od dolní hospody! Dokud budou Hlučané chodit v tomto průvodě v krojích, do té doby to bude vypadat se slavnostmi a vztahem Hluku k tradicím dobře. Co bude jinak, nevím, nevím... 

 

A nezapomeňte sledovat stav hluckého koupaliště, jakmile je otevřené, vyražte na něj! TADY je kamera! A né, abyste chodili onom dyž je třicítka, kurnik šopa, na koupališti je moc pěkně, i když néjni zrovna hic! A co bysme za takové kúpaliště dali mi, co naplno v těchto dnech makáme! A kór, když sme eště někde v Praze a né na krásném Slovácku! :)

 

Aktuální fotka, pátek ráno, počasí krásné, koupaliště otevřeno, prostor nekonečný a volný - ludé sú v obchodoch, které sú narvané k prasknutí :) 

 

RB 

 

Ps. Pokud jde o mou zmínku o hluckých ochotnících, kteří připravili na sobotu divadelní představení, přišel mi jako reakce na můj text tento mejlík. Dávám ho sem a omlouvám se, jestli jsem někoho rozzlobil. Nemyslel jsem to zle, věřte mi, když jsem napsal "súbor enom pro tuto chvílu", myslel jsem tím, že nehraje pravidelně. Jinak si samozřejmě velmi dobře pamatuji například krojové přehlídky a jiné akce za vedení paní režisérky...

 

Dobrý den, pane Bartoníčku,

v 90-tých letech jsme s paní Krylovou nazkoušeli několik pohádek, dvakrát jsme dělali večer k výročí pana Kožíka. Paní Krylová režírovala všechny krojové přehlídky, které jsme dělali. Před třemi roky režírovala hluckou svatbu. Je nás parta asi 10 lidí, lidí, kteří spolupracujeme na všech těchto akcích a s náma mužský sbor a Klebetnice. Takže žádný súbor enom pro túto chvílu, ale parta dlouholetých spolupracovníků a kamarádů, kteří mají díky paní Krylové s divadlem jisté zkušenosti.

Nashledanou ..