Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slavnosti vína v Hradišti jinak: Krojovaní už peníze nedostanou, účinkující mají počítat s menším honorářem + program slavností

Včera se uskutečnila na radnici v Uherském Hradišti tisková konference, na které se vedle sebe posadili tři lidé: starosta města Květoslav Tichavský, mluvčí holdingu SYNOT Magda Pekařová a ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti Antonín Mach.

Důvod? Informování o letošním kulatém desátém výročí Slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, největší akci roku na Slovácku, kdy například loni spočítali organizátoři přes 5 tisíc krojovaných v průvodu a několik desítek tisíc návštěvníků.

 

Novináři jsme samozřejmě čekali především na slova o financování akce, protože už dávno byo jasné, že slavnosti přijdou o mnoho milionů korun, které do slavností "sypala" Nadace Děti - kultura - sport, napojená na Ivo Valentu a jeho holding Synot. Na peníze však došlo až v průběhu tiskové konference, nejdříve si vzal slovo starosta Květoslav Tichavský - tady jsem jeho povídání nahrál:

"Víme, že se hovořilo o tom, že slavnosti v Uherském Hradišti jsou ohroženy, že nebudou finance a podobně, nicméně můžu říci lidem, že tomu tak není, že slavnosti budou v podstatě ve stejném rozsahu, byť se musíme trošku uskrovnit v některých částech, tak i naši donátoři, nám zůstali věrni, a přípravy na jubilejní desátý ročník jsou v plném proudu," začal starosta.

  

 

Slovo dostala také mluvčí holdingu SYNOT Magda Pekařová, která mluvila krátce a v prvním svém vystoupení se nezmínila o tom, že Nadace Děti - kultura - sport už nezřídila Folklorní fond, ze kterého například loni byly vyplaceny krojovaným čtyři miliony korun.

"Budeme slavnosti podporovat i nadále, ale jsme přesvědčeni, že do budoucnosti by se mecenáši této akce měly stát  částečně obce a města, které se akce tradičně účastní," tlumočila mimo jiné slova Ivo Valenty.

 

Nejvíce informací ale padlo na tiskové konferenci o penězích. Mluvčí Synotu Magda Pekařová právě na této ukázce potvrzuje, že už nebude existovat Folklorní fond, ze kterého byly loni vyplaceny 4 miliony korun. První uslyšíte ředitele Kluku kultury Antonína Macha, který právě odpovídal na otázku, co znamenala slova starosty o tom, že se bude třeba "trošku uskovnit." 

"Bude to směrem k honorářům některých účinkujících. protože když byla bohatá léta, tak samozřejmě ten rozpočet byl na to připravený, teď "zlatý kočár odjel, tak si to musí uvědomit naprosto všichni," uvedl mimo jiné ředitel.  

 

 

Pokud jde o samotný program Slavností vína a otevřených památek, ředitel Klubu kultury ho měl před sebou, ale na mou rpsobu o nahlédnutí reagoval tak, že si organizátoři chtějí ještě některá překvapení nechat na pozdější dobu  - a program jsem tedy neviděl :) Když jsem ale přišel domů a klikl jsem na stránky slavností, s překvapením jsem zjistil, že tam už program je - tedy, alespoň se mi tak zdálo při rychlém přečtení - PROGRAM SLAVNOSTÍ TADY ...

 

Co v programu zatím chybí, jsou programy jednotlivých mikroregionů, které si program tvoří ve spolupráci s jednotlivými obcemi a soubory. Možná právě v tomto programu se uvidí, co s krojovanými udělá fakt, že už nebudou žádné peníze z Folklorního fondu. Odhaduji, že tolik krojovaných už nepřijede a nevystoupí, i když si myslím, že ten rozdíl nebude možná až tak razantní.

Důležitý bude zřejmě přístup mikroregionů, ale zatím nemám informace o tom, že by ty platily krojovaným nějaké peníze. S honorářem, a to zřejmě spíše jen symbolickžm, tak můžou počítat hlavně ti, kteří vystoupí v programech, které připravuje samotný Klub kultury, tedy v programem mimo jednotlivé mikroregiony.

Když jsem si včera po tiskovce povídal s ředitelem Antonínem Machem, pochopil jsem to tak, že jediná částka, která půjde jakoby mimo organizaci slavností a honoráře, bude 2 500 korun pro každou obec. Zdálo se mi to hodně málo, ptal jsem se ho na to několikrát, ale opakoval, že skutečně organizátoři vyplatí 2 500 korun každé obci, která se slavností účastní. 

Shrnuto: Podle včerejších informací je tedy rozpočet Slavností vína a otevřených památek kolem 2,7 milionu korun, milion dává Synot, zbytek dává město. Plus Synot dává další 2 miliony korun, ale ty jdou na velký program a vše další do "Valentovy" Vinohradské ulice.

Zdá se mi, že se tady věnuji penězům až příliš moc, omlouvám se za to, ale dobře vím, že peníze jsou něco, o čem se vždy v souvislosti se slavnostmi docela dost mluvilo. Možná ale i tento fakt ukazuje, že na celých, jinak krásných slavnostech, bylo něco nezdravého, a návrat ke stavu, kdy se lidé sami rozhodnou - bez ohledu na peníze - zda chtějí jet do Hradiště v kroji a zda chtějí bavit sebe i ostatní, pomůže jak slavnostem, tak lidové kultuře i samotným lidem. 

Pro lidi mimo Slovácko, nebo pro ty, kteří se pohoršují nad penězi pro krojované (pár takových znám), bych rád dodal, že naprostá většina krojovaných peníze nikde neprojedla a neprohýřila, mnohdy tyto peníze vrátili do vylepšení svých krojů nebo je dali do nových krojů či nákupu nástrojů a dalšího vybavení  - myslím, že i v podmínkách Folklorního fondu bylo napsáno a kontrolováno, aby peníze šly na tyto účely. 

Tož, možná tolik na "úvod", později doplním ještě jedno video a další informace, tisková konference byla poměrně dlouhá a padlo na ní mnoho dalších informací.

RB

Ps. Možná ještě článeček, který jsem psal do novin, to je ten oranžový :)  A rád bych ještě poděkoval všem třem lidem z videa za vstřícnost na tiskové konferenci, na všechny položené otázky se snažili co nejpřesněji odpovědět -  já vím, že my novináři téměř nechválíme, ale potěšilo mě to :)

Slavnosti v Hradišti budou chudší o čtyři miliony

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (rb) Velká zkouška čeká jednu z největších kulturních akci Zlínského kraje, 10. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.

Mnozí krojovaní, kteří se účastnili průvodu a vystupovali na různých místech, totiž musí počítat v případě účasti  s podstatně menší finanční odměnou než v minulosti. Nadace Děti - kultura - sport totiž zrušila Folklorní fond, z kterého například loni vyplatila krojovaným za účast čtyři miliony korun.

„Slavnosti jsou nádhernou akcí, kterou budeme nadále podporovat, ale Folklorní fond letos nebude," potvrdila Magda Pekařová, mluvčí holdingu Synot, který je hlavním přispěvatelem této nadace. 

Zrušení fondu odůvodnila tím, že loterijní společnosti nyní musí odvádět peníze především do státního rozpočtu a ne do neziskových nadací. „Roli „donátorů" by měly převzít obce a města, které se slavností účastní a jsou nově také příjemci finančních prostředků z loterií," tvrdí zakladatel nadace Ivo Valenta.

Kromě 4 milionů korun z tohoto fondu poslal loni Valenta ještě dalších 2,5 milionu korun na samotnou organizaci slavností. Letos tuto částku snížil na jeden milion, plus další dva miliony investuje výhradně na program ve Vinohradské ulici, ke které má nejbližší vztah.

„Dlouhodobě se snažíme o oživení této ulice, bude tam velmi bohatý program, včetně vystoupení až dvou desítek cimbálových muzik, našim cílem je, aby to byla Zlatá ulička Uherského Hradiště," vysvětlila mluvčí Pekařová.

Vedení Hradiště slibuje, že organizace celé akce bude téměř stejně velkorysá jako dříve, chybějící Valentovy peníze (s výjimkou Folklorního fondu) totiž téměř nahradilo samotné Uherské Hradiště, jeho vedení uvolnilo 1,7 milionu korun - účinkující tak můžou i nadále počítat s honorářem.

Lze však čekat, že krojovaných v průvodu bude méně, loňský rekord 5 256 lidí v kroji určitě překonaný nebude. „Krojovaných bude třeba tři tisíce nebo méně, ale to nijak nevadí, v žádném případě nejsou slavnosti nijak ohroženy, naopak jsem hrdý na to, jak rozsáhlou a významnou akcí se za uplynulých deset let slavnosti staly," prohlásil starosta Květoslav Tichavský.

RB