Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Psaní ze Švédska III: Jak bojuji o svou šanci... A také o chybějících hospodách

Zajímavé psaní ze Švédska od výborné fotbalistky ze Slovácka Veroniky Hoferkové pokračuje třetí částí, tentokrát si budete moci číst především o jejím fotbalovém životě. Pravidelní čtenáři ale vědí, že Veronika nepíše zdaleka jen o fotbale, tady si můžete kliknout na její předcházející články:

Psaní ze Švédska I: O mentalitě Švédů, nakupování bez prodavaček i zajímavém životním stylu

Psaní ze Švédska II: O sportování, o budovách i o nedostatku sluníčka

A tady je její třetí psaní, čtvrté najdete na stránkách v pondělí 16. února, páté opět další pondělí, ukážu vám také fotky, které Veronika ze Švédska poslala... Moc děkuju Veronice za tato psaní a Staňovi Dufkovi za domluvení celého seriálu tady na stránkách!

RB  

 

Fotbalová cesta

     Na úvod v této sekce musím podotknout, jak vypadá sezóna ve Švédsku. Tady není sezóna Podzim-Jaro jako u nás, ale Jaro-Podzim, tedy ročník není 08/09 ale 09. Minulá sezóna 08 nám skončila druhý týden v říjnu, ale pak jsme ještě tři týdny trénovali, protože holky chtěly. Volno bylo 4 týdny a znova se začalo trénovat první týden v prosinci. A to si představte, že sezóna nám začíná o víkendu 18/19. duben. Takže budeme celkově čtyři a půl měsíce trénovat před začátkem soutěže.  

     V prosinci jsme měli trénink 2x týdně v posilově, 1x týdně na umělce v hale fotbal, 1x týdně běhání na umělce v hale plus 2x týdně každá sama trénink. V lednu a jsou tréninky 2x týdně v posilovně, 2x týdně v hale na umělce fotbalový trénink a 2x týdně každá trénink sama.  (viz fota TJ z posilovny). Tréninky nám trvají od 1,40-2,20 (v posilovně jsou vždy delší) s tím, že opravdu max. intenzita trvá tak 1 hod.

     V současné době trénuji 4x týdně s mým týmem Kenty a 2x týdně s A-týmem LFC. Předminulý týden s námi měl totiž trenér z A-týmu Magnus Wilkman sezení ohledně možnosti trénování s A-týmem. Na doporučení našeho trenéra Jense Wisena hovořil ke mně a k mým dalším pěti spoluhráčkám takto.

      Hned na úvod mi trenér z A-týmu řekl, že má pro mě překladatele a zavolal svého asistenta. Já si myslela, že mi to jeho asistent bude překládat do angličtiny, ale on na mě spustil česky. Neskutečné :-).

      Jeho asistent Khaled má libanonské otce a českou mámu, která pochází  z Újezdce. Krásná náhoda. A trenér Magnus nám oznámil, že 2x týdně chce, abychom s nimi trénovali, protože hledá 1-3 hráčky pro rozšíření kádru A-týmu (zatím má 17náct hráček). Mluvil také o tom, že pokud si nás vybere, dostali do A-týmu, dostaneme smlouvu. Řekl nám také, že samozřejmě hledá i jinde a že uvidí, jak se mu budeme jako hráčky líbit.

     Vysvětloval nám jakým systém chce hrát a představoval nám pojetí jeho hry. Chce hrát obdobnou hru jako Španělsko, Barcelona, rychlost, technika, tvrdé přihrávky, press, zóna, spolupráce tří, čtyř hráčů a přesto hra celku jako jednoho tělesa, každý aby věděl o každém, co dělá a proč to dělá. Řekl také, že i když třeba si nás nevybere, tak ať počítáme s tím, že v průběhu sezóny nás bude sem tam využívat do tréninku, když se třeba více hráček zraní, nebo bude reprezentační sraz.

     Já trénuji s A-týmem ve středu a pátek (po většinou fotbalově zaměřené tréninky). Po středečním tréninku dostáváme jídlo, které je nám přivezeno v jídelním přepravníku. Musíme být v šatně půl hodiny před tréninky a věci po tréninku holkám pere klub. Je to všechno již na vyšší úrovni. Většina hráček se v tomto týmu fotbalem živí. Dokonce Carolina Seger, velká hvězda týmu, a ještě jedna hráčka mají od klubu i automobil se svým jménem a číslem.

     Jsem moc ráda, že jsem tuhle šanci dostala a uvidíme, co bude dál. Samozřejmě první a druhý trénink byl strašný, nebyla jsem ve své kůži, byla jsem nervózní, měla z hráček respekt a moc si toho nedovolila. Také hráčky se se mnou téměř nebavily, tak jsem se cítila hodně mimo. Ale v tomto týdnu už se to všechno zlomilo a bylo to lepší, už jsem se cítila, jak při trénování, tak při povídání s některými dobře.

 

Je-li libo čajovna či hospoda českého typu? Ale kdepak...

     Klasickou čajovnu se sypanými čaji jakou nalezneme u nás, tady budete jen stěží hledat. Mají tady mnoho Coffe shopů (kafírny), v nichž nabízejí i čaje, ale jen ze sáčku. Obdobně na tom dopadnete, pokusíte-li se najít hospodu českého typu. Tu tu prostě nenajde. Ani moc štamgastů nenaleznete. Pokud je zde hospoda, spíše se svým designem přibližuje baru či restauraci, či již nóbl hospodě, všechny tyto podniky jsou na vyšší úrovni, co se týká desingového řešení. Pajzly tu nenajdete. Dokonce je obtížné vůbec najít hospodu jinde než v centru města.

     Někdy je „hospoda" zároveň spojená s diskotékou. Ve městě existuje dokonce ulice, v které je soustředěno více jak deset diskotéko-hospodo-barů společně s dalšími desíti rychlo občerstveními stylu amerického-pizzerie, kebaby, těstoviny apod. Navštívíte-li tuto uličku ve 20,00 v pátek či sobotu zeje prázdnotou, navštívíte-li ji mezi 23,00-2,00 žije jako o jindy ne. Tolik lidí se tu pohybuje, jako by byl den a tahle ulička pláž.

     S čím se však tady budete nejspíše hodně prát, tak s diskotékami. Půjdete-li za zábavou do města, můžete veselit jen do 3,00. Je tu totiž hranice 3,00 hod ( nejspíš ze zákona), kdy třebaže je všechno v plném, ohromném proudu a diskotéka je plná lidí, hudba se vypne, zapnou se světla a vyhazovači Vás pomalu ale jistě počnou směřovat k východu. Zajímavé také je, že za vstup na diskotéku neplatíte, ale za šatnu, kam si dáváte bundu ano a cena se opravdu různí. Než se dostanete, musíte většinou vystát řadu a po té, když se z diskotéky vzdálíte někam déle jak 5 min., pak si musíte řadu vystát znovu.

     Pít na diskotéce panáka se moc nevyplácí. Stojí něco mezi 40-120 SEK. Pivo přibližně kolem 25-60 SEK a to 0,3/04. Také v hospodě je točené pivo drahé kolem 45 SEK. Mají tu hodně točený Staropramen, Pilsner. Jakožto vyvážené pivo v obchodě naleznete dále Starobrno, Zlatopramen, Baron Trencl a Kozel. Celkově je tady pití v hospodě i doma drahé.  

     V normálním obchodě, supermarketu si nemůžete koupit alkohol s vyšším obsahem než 3,5% alkoholu, což je takové osmistupňové pivo. Pokud chcete koupit alkohol s větším obsahem alkoholu, musíte zajít do specializované prodejny s alkoholem, do System Bollagetu, kde již nakoupíte normální piva a různé druhy alkoholu. Ale i zde je alkohol poměrně drahý v porovnání s cenami v ČR.

     Pokud si chcete koupit alkohol v obchodě, hospodě, na diskotéce či v System Bollagetu musí Vám být více jak 20 let a kontrolují to pořádně. Do 30ti let ze zákona mají právo zkontrolovat váš věk. Na diskotéku můžete jít od 18 let, ale alkohol Vám neprodají.

     Co je na Švédsku však úžasné je absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách. Tohle je jedna z nejlepších věcí, které ve Švédsku fungují a u nás ne. Kdo si chce jít zakouřit, má možnost jít ven. Každý podnik má pro kuřáky vyhrazený malý prostor před dveřmi, kde si mohou zakouřit. Nemohu si vynachválit, když přicházím z diskotéky, hospody, že nesmrdím. Také tady mají Švédi zálibu „jiného" kouření. Místo cigaret si dávají pod pysky balíček s tabákem, který uvolňuje do těla stejně jako cigareta a nikotin, ale nikoho tímto užívání uživatel neobtěžuje. Co se týká jiných drog mezi mladými, tak ty jsou zde v naprosté většině tabu. Alkohol a cigarety se tolerují, ale zbytek již ne.

Aby toho nebylo málo

     Jelikož jsem ze své podstaty člověk velmi činorodý, samozřejmě se nezabývám jenom školou, fotbalem, domácností, spravováním kol, ale naskytla se mi krásná možnost přivýdělku. Potkala jsem se v supermarketu s jednou českou maminkou, která na své dcery mluvila česky, daly jsme se do řeči a domluvily se na občasném hlídání a pravidelném doučování starší dcery češtiny (je ve třetí třídě). Nu a v současné době se do hlídání přidaly další dvě české rodiny se svými malými dětmi, takže se tu rozhodně nenudím a můj den začíná být opět bussy stejně jako v Česku.

Veronika Hoferková, Linköping, Švédsko (leden 2009)