Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

První videa ze včerejší emotivní a zajímavé debaty o tom, jak moc kácet stromy ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti

Bohužel, nemůžu spát, naše malá Johanka je pro nás doma takový pravidelný noční budík, a tak si říkám, že bych se mohl vrátit tady na webu ke včerejší podvečerní debatě o Smetanových sadech v Uherském Hradišti. Postupně dám několik videoukázek a pár názorů, v MF DNES se k tomuto setkání vrátím někdy v příštích dnech. 

Rád bych dal ještě na začátku jedno vysvětlení. Články s podobnou tématikou a videoukázkami nedávám na stránky proto, abych zvedl návštěvnost stránek nebo se radoval z velké čtenosti jednotlivého článku. Velmi dobře vím, že čtenost stránek a článků lze dosáhnout desítkami jiných způsobů, stačí sáhnout k nějakým bulvárním tématům a podobně. Články a videa typu debaty o Smetanových sadech či mnoha podobných "komunálních" témat dávám proto, abych inspiroval ke stejné aktivitě na jiných místech jiné lidi a zároveň abych ukázal, že má smysl, a je možné, poskytovat lidem maximální možné množství informací o tisíci věcech, které se dějí kolem nás. Vždycky jsem chápal svou novinářskou práci jako práci, která má sloužit veřejnosti, společenství lidí, zemi, kterou má člověk rád - a to platilo, ať jsem psal z parlamentu nebo z naší malé vísky. Vždy jsem obdivoval Karla Čapka, nejen proto, že dokázal nádherně psát, ale stejně tak proto, že mu nikdy nebylo jedno, co se v jeho rodné vlasti děje a kam směřuje. Promiňte mi toto odbočení, ale poměrně často mám pocit, že komunální politici, novinářští kolegové z regionu i další lidé, s nimiž se setkávám, tak úplně nerozumí motivaci a smyslu toho, co dělám, o co usiluji. Narážím tak na spoustu nepochopení, které možná občas přispívá k mému nočnímu bdění podobně jako "budíček" Johanka :) Proto tato "vsuvka".

 

Tak, a teď pojďme ke Smetanovým sadům v Uherském Hradišti. Řada z vás asi ví, že jde o největší centrální park ve městě, ve kterém se chystá jedna z největších proměn v jeho historii - možná vůbec největší. Taková proměna znamená mimo jiné kácení mnoha stromů, což logicky vyvolává emoce. Také proto se ve středu v pdvečer uskutečnilo v uherskohradišťské Redutě setkání, na kterém se o Smetanových sadech hodně mluvilo. Vy máte nyní možnost se do Reduty podívat prostřednictvím videoukázek, které jsem tam natočil.  

 

Pokud jde o můj "základní pocit" z besedy, musím se přiznat, že jsem odcházel svým způsobem šťastný. Debata byla nesmírně zajímavá a zaznělo na ní spoustu zajímavých informací i názorů. A to nejen od lidí, kteří na Smetanových sadech pracují z pozice svého zaměstnání nebo zakázky, ale zajímavě mluvili i někteří vystupující občané. Vždycky mám radost, když takové občany potkávám, velmi si jich vážím, protože lidé typu "mně je jedno, co se kolem děje", mi vždycky byly cizí. Pochopitelně, někteří diskutující, se nechaly až příliš ovládnout emocemi, někteří bohužel skákali druhým do řeči, ale takový už je život.

Při tomto setkání jsem si ještě uvědomil dvě důležité věci - utvrdil jsem se v tom, že lidé by měli dostávat absolutní množství informací o tom, co se děje například na radnicích, a co města připravují nebo dělají. V dnešní informační a přetechnické době  není vůbec problém dát na internet prakticky cokoliv důležitého a v jakémkoliv množství, od záznamu jednání zastupitelstva, přes detaily výběrových řízení až třeba po přehledné informování o všech fázích jakéhokoliv projektu. A za druhé - cítil jsem víc než jindy, jak vedle umisťování informací na internet je ohromně důležitý osobní kontakt, osobní pocit, nutnost podívat se do očí a uslyšet na vlastní uši slova někoho, o kom si třeba jinak jenom čtu nebo o něm slyším z druhé ruky.

Mně osobně středeční debata o Smetanových sadech dala mnoho. Velmi jsem ocenil přístup radnice, jejích zástupců i většiny dalších odborníků, kteří na debatě vystoupili. Myslím si, že proměna parku je nezbytná, včetně určitého kácení.

Zároveň mám ale tyto výhrady, s nimiž někdo může a nemusí souhlasit, což je přirozené, a já si rád poslechnut odlišné názory.

 

Tedy, přes všechny plusy mám tyto připomínky:


- Vystoupení autora znaleckých posudků na stromy Hynka Šmerdy bylo ve středu nepřesvědčivé a spíš přidalo pochybnosti, jestli to byl správný člověk na vynesení "rozsudku" nad stromy ...  

- Nemůžu si pomoci, ale debata o Smetanových sadech měla proběhnout mnohem dříve, jsem přesvědčený, že čas by se našel. Mluvit ve chvíli, kdy lidé už nemohli nynější kácení a sázení ovlivnit, je opravdu pozdě.

- Ukazuje se i určité "prokletí" evropských peněz, z nichž se většinou revitalizace v Hradišti i mnohde jinde platí. Tak masivní kácení v Hradišti i jinde na "jeden zátah" není úplně dobré pro samotné parky ani pro psychiku lidí. Lepší by bylo dělat takové práce ve více kolech, třeba i s odstupem času. Jenže, jak zaznělo i včera v Hradišti, evropské dotace je potřeba na revitalizace využít najednou, na jeden zátah.  

- Na internetu by mělo být o všem, co se týká proměny Smetanových sadů mnohem více informací než je. Ale to se týká i mnoha jiných věcí, a nejen samozřejmě v Uherském Hradišti. 

- Poslední věc, která ani není tak výtka. Ukazuje se, že v Hradišti i mnohde jinde se investuje velmi málo peněz do pravidelné a odborné údržby stromů, tato péče je mnohdy zanedbávána, takže se roky téměř nic neděje a pak najednou je slyšet dlouhý "řev motorových pil" ...

- A přece ještě jedna moje připomínka. Stále jsem přesvědčený, že nesmírně nešťastná zlínská tragédie, při které spadlý strom spadl na dva školáky, vyvolala na mnoha místech naší země až hysterickou reakci a vedla k většímu kácení stromů než je třeba. Příkladů bychom mohli použít celou řadu.   

 

 

 

 

Tady je autorka projektu Šárka Brantalová. Její vystoupení v Redutě se mi velmi líbilo, těch vystoupení bylo více, nejen toto. Cítil jsem, jak moc jí na tomto projektu záleželo, svým způsobem mluvení i argumentací si získala moji důvěru ... 

 

 

 Tady už je ukázka z diskuse. Můžete slyšet názor jednoho z občanů a zároveň si poslechnout nezprostředkovaně a bez sestřihů názor vedoucího odboru životního prostředí Květoslava Fryštáka, který vysvětluje, proč město přistoupilo k proměně Smetanových sadů. 

 

 

 

 Jaroslav Hrabec, jeden z největších odborníků na životní prostředí v našem regionu, v současnosti pracuje na zlínském krajském úřadě. Tady mluví o tom, proč si myslí, že kácení ve Smetanových sadech je důležité.

 

 

 

Zajímavé názory zazněly také od této mladé dámy, jejíž jméno ještě doplním. Je z firmy, která zpracovávala studii rozvoje Smetanových sadů. Tedy, co by v nich dále mohlo být. Moc bych si přál, aby se ze Smetanových sadů stalo ještě zajímavější místo a lidé tady prožívali mnohem více času než dnes. Nechť jsou nám vzorem vzorem některé parky v různých metropolích i dalších městech. Myslím, že dnešek je pro uherskohradišťský park úžasnou příležitostí k nadechnutí do dalšího života.

 

 

 

Tady je opět vystoupení pana Fryštáka, šéfa životního prostředí na radnici. Reaguje na dotazy lidí, jestli by radnice neměla zpochybnit posudek na zdravotní stav stromů od pana Šmerdy. Měl jsem pocit, že se snaží odpovídat co nejotevřeněji, což je určitě potěšitelné. 

 

 

 

A dovolte mi ještě jedno video s povídáním pana Fryštáka. Tady totiž mluví o tom, jaké plány má radnice dál se Smetanovým sady. Věřím, že některé z vás to bude zajímat.

 

 

 

 

A tady je Hynek Šmerda, důležitý muž, který dělal veledůležitý posudek. On ukázal na stromy, které musí a nemusí padnout. Udělejte si názor sami, mně přišlo jeho vystoupení a vysvětlování nepřesvědčivé. Ale oceňuji, že přišel, před lidi se postavil a snažil se svůj posudek vysvětlovat.

 

 

 

 

Tady je pokračování povídání pana Šmerdy z jeho úvodního vystoupení...

 

 

Toto už je jeho povídání při diskusi, ale myslím, že stojí za publikování. Ukazuje motivy, které ho mohly také vést k rozhodnutí, které stromy ponechat a které ne. Mluví totiž o tom, jak při návštěvě parku viděl padnout větve kousek od dětí. Určitě má smysl při přemýšlení nad Smetanovými sady dívat se na jejich proměnu i z tohoto pohledu.

 

 

 

Vystupovánívětšiny lidí při diskusi bylo skutečně kultivované a zajímavé. Tady je jedno z nich ...

 

 

 A se zajímavým názorem vystoupil také dřívější starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka...

 

 

 A tady můžete vidět a slyšet Hanu Zuchnickou z Nadace Partnerství. Tato Nadace vstoupila do debat kolem Smetanových sadů nepřímo, a to ve chvíli, kdy udělila Uherskému Hradišti cenu Město stromů. To se některým Hradišťákům nelíbilo a tak mimo jiné chtěli, aby se lidé z nadace podívali na to, co radnice ve Smetanových sadech chystá. Tady Hana Zuchnická říká, co požadovali po radnici, pokud jde právě o Smetanovy sady. Ještě dodám, že následně šéf odboru životního prostředí Květoslav Fryšták sdělil, že "podmínky" nadace splnily - to už ale na videu není.  

 

 

... postupně přidám další videoukázky a informace ...