Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

První ohlédnutí za Strážnicí: Podívejte se TADY na to nejdůležitější, nejlepší verbíři, informace o nejvíce oceněných, první, hodně sledovaná, videa... DOPLŇUJI, DNES, V PONDĚLÍ

1436017878-sss-1436017878

Přeji vám pěknou neděli, postupně budu dávat sem na stránky různé odkazy, videoukázky a fotky z letošní folklorní Strážnice, já osobně letos sledoval hlavně verbíře, takže jsem nafotil takřka padesát verbířů, kteří letos verbovali před narvaným stadionem - plus u většiny natočil krátké video z vystoupení. Dnes, v neděli, jsem už do Strážnice nejel, podle všeho prší, a tak čas věnuji raději právě doplňování webu.

 

První video je nezvyklé, je sice z verbířské soutěže, ale z okamžiků, kdy se porota radila, byla přestávka, a tři cimbálovky, doprovázející kluci, improvizovaly ve svém hraní. Všechny tři muziky byly skvělé a tady jsem dal malinkou ukázku, abych zachytil panující atmosféru. Dvě muziky jsem neznal, ale hodně mě zaujaly jak hraním, tak hlavně velmi symptickým vystoupením jejich primášů i dalších muzikantů - budu se snažit o nich dozvědět více.

 

RB

 

Dál doplňuji a budu doplňovat i v pondělí a úterý... 

 

Tak na tu atmosféru kukněte :)  

 

 

 

Fotka Lenky Jurečkové, která zachytila učitele a vedoucí folklorních souborů z Nivnice Vlastika Ondru. Fotka je z pořadu, ke kterému se určitě tady na stránkách budu vracet, název: Uprkův kraj, možná hlavní program letošní Strážnice. Slyšel jsem na něj různé názory, převažovaly ty dobré, mně se hodně líbil, ale moc mě rozladilo chování řady diváků, kteří si povídají, popíjejí, chodí - jsme na festivalu, že jo, chápu...  Ale například já (a určitě nejen já) jsem kvůli hluku hlediště těžko na pořad soustředil, navíc podle mě dost zaniklo v tom prostoru a ne úplně ideálním ozvučení velmi důležité průvodní slovo, k tomu krásné promítané fotografie byly vidět jen z půlky, protože druhá půlka se ztrácela... Jednotlivá čísla programu by si ale zasloužila samotná zastavení, z některých jsem byl nadšený, zkusím se u nich zastavit... Video jsem netočil, protože točil Tonda Vrba a vše navíc vysílala živě televize NOE...

 

 

Stále jsme v pořadu Uprkův kraj, nádherné, nesmírně silné, vystoupení profesora Dušana Holého... Jedinečný člověk, kterého mám, jako mnozí jiní, velmi rád.... Nádhera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jen mě strašně mrzelo, že i při jeho vystoupení řada diváků kecala nebo dokonce chodila před pódiem i v hledišti... Proboha, kdo nechce sledovat se zájmem vystoupení, ať do hlediště nechodí!!!

 

 

 

Tuto videoukázku jsem natočil na pořadu s názvem Tady jsme doma, moc se mi celý tento pořad líbil! Šel jsem na něj, protože byl o tom, jak se snaží na několika školách "dostat" do výuky lidovou kulturu - nesmírně zajímavé a důležité téma... A v tomto pořadu bylo možné onen "způsob" vidět... Toto je ukázka z konce, dám ukázky z celého pořadu, plus několik fotek... 

 

 

Moc rád bych se zmínil také o tom klučinovi, který se na fotce tak nějak "podivně" uklání. Folkloristé jej znají, já jej osobně neznám, jmenuje se Ladislav Šimeček a moderoval finále verbířské soutěže. Fotku sem dávám proto, abych napsal, že byl skvělý, skvělý, skvělý, perfektní moderování od začátku do konce! Výborných moderátorů není moc a není to nic jednoduchého, i proto tato zmínka. V čem byla jeho síla? Samozřejmě, hodně dělá to, že dokonale znal muziky, verbíře a vše kolem, výhodou je pochopitelně i to, že působí velmi sympaticky, příjemně, má přitažlivý styl mluvení, divákům se určitě líbilo i jeho oblečení, které k tomuto druhu pořadu dokonale padlo - opět, ani ve Strážnici nebylo něco takového úplným pravidlem. A to už nemluvím o některých moderátorech folklorních pořadů mimo Strážnici, občas to bývá kalamita, jak v oblečení, tak v "přednesu". Hlavním důvodem, proč byl ale Ladislav Šimeček moc dobrý, byl jeho smysl pro humor, pohotovost a schopnost získat o většině verbířů zajímavé informace. Díky tomu jsem se mimo jiné těšil na každé další představování verbíře, způsob, kdy při moderování přibližoval to, jak získával od verbířů či jejich známých informace, byl prostě parádní... Tak mi to nadšení promiňte :) Já vím, že jste zvyklí, jak spíše pořád něco kritizuju :) 

  

 

 

Toto je svým způsobem výjimečná fotka... Je na ní trojnásobný vítěz verbířské soutěže Stanislav Popela se synem a přítelkyní. Jsem rád, že jsem je vyfotil, i když přítelkyni jsem moc musel přemlouvat, říkala, že není fotogenická, přitom jí to moc sluší... Se Standou dám později na své stránky video rozhovor a záznam jeho posledního vystoupení... Povídal jsem si s ním a bylo mi jasné, že to je borec, protože vyhrát třikrát Strážnici, vystudovat lékaře a věnovat se urgentní medicíně znamená, že už prostě musíte být hodně dobří... I to mě na "folkloru" přitahuje, mnozí, kteří se mu věnují, jsem výborní i mimo muziku, zpěv či tanec.... 

 

 

Tady pan Bobčík z NÚLK ve Strážnici zaslal oficiální výsledky verbířské soutěže. Jak jsem slíbil, postupně dám fotky všech verbířů, plus některé videoukázky z jejich vystoupení - na videu jsem zachytil začátek vystoupení asi tak u 35 verbířů, skoro všech, co se účastnily dopoledního, kvalifikačního kola ....  

 

 

 

 Tady jsem zachytil vítěze Stanislava Popelu při verbování.... Bohužel, pozadí scény je ve Strážnici takové jaké je, nebylo by na škodu ho nějak pořádně vylepšit, co říkáte? :)

 

 

A tady si ho můžete pustit aj v pohybu :) Videoukázka ze zpěvu a verbování poté, co se dozvěděl, že vyhrál....

 

 

Takto vypadalo napětí před vyhlášením těch nejlepších verbířů...¨

 

 

... a tady si už povídáme poté, co doverboval a dozvěděl se, že ze skoro padesátky verbířů je ten nejlepší - už potřetí! Dám sem také rozhovor s třetím Antonínem Žmolou, druhý Jarek Šráděja hned po vyhlašování zmizel a já ho potkal až večer - rozhovor s ním nemám :( Ale moc jsem mu gratuloval a předtím držel palce, pro něj osobně a pro Lipovjan je to obrovský - a zasloužený - úspěch!

 

 

 

Třetí verbíř Antonín Žmola z Kněžpole. Na první videoukázce jsem zachytil začátek jeho vystoupení, které mu přineslo v kvalifikaci vítězství u diváků a zároveň i nominaci od porotců do finále. A na druhém videu si už povídáme poté, co i ve finálovém kole předvedl skvělý výkon a získal ono třetí místo. Působí jako velký pohodář, usměvavý chlapík, do boje šel až jako poslední, třicátý sedmý verbíř, bylo ale okamžitě vidět, že má velkou diváckou podporu, která ve finále ještě narostla.  

 

 

 

 

DOPLŇUJI DNES, V PONDĚLÍ: 

 

Přeji vám pěkný začátek nového týdne,

 

vše předcházející jsem dával na stránky v neděli, když se dívám na internet v pondělním ránu, vidím různé věci ke strážnici na webech i facebooku, já musím vyrazit pracovat opět do sadu, ale večer a v úterý se pokusím vše podstatné ze Strážnice tady shrnout a doplnit. Platí také můj slib, že někdy později dám na web všechny verbíře, kteří se ukázali ve Strážnici, všechny jsem nafotil, a u většiny těch, kteří vystoupili v kvalifikačním kole, jsem natočil na začátku jejich vystoupení.

 

Samozřejmě, na některých webech i facebookových profilech jsou některá videa a informace, která já nemám, ale většinou to dělají lidé, kteří to mají jako placenou práci, já jako obvykle dělám vše naprosto zdarma a z vlastního zájmu, tak mi promiňte, že někdy mé informování nerní tak profesionální a úplné, ale mám velmi omezené prostředky, co a jak udělat. I proto je skoro určitě tato Strážnicep oslední, kterou jsem mapoval a v této chvíli už žádné takové mapování nechystám. Udělám ještě letošní Horňácké a Slovácký rok, což bude definitivní tečka za tímto stylem mapování "folkloru" kterému se věnuji už několik let - dál už k tomu nemám čas, síly ani prostředky. A možná už ani vůli. Když se někomu zmíníte o mém webu, budu rád, ale už jsem si zvykl, že zatímco já propaguji obrovské množství různých odkazů, lidí a projektů, tak se od jiných dočkám minimální či žádné "propagace". Nestěžuji, za ty roky si člověk zvykne a velmi dobře vím, že motor pro dělání takového webu musíte mít především uvnitř sebe bez závislosti na jiných.

 

 

Z dění kolem Strážnice je nejdůležitější TADY tato oficiální zpráva, ze které se dozvíte to nejdůležitější z letošního ročníku, včetně toho, které pořady byly nejvíce oceněné.  Mimo jiné se tam dočtete toto:

 

 

Ceny 70. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu „Strážnice 2015" a 33. ročníku folklorního festivalu „Dětská Strážnice 2015" LAUREÁTI MFF "STRÁŽNICE 2015"

soubor Pramínky, Kopřivnice

za stylovost hudebního a pěveckého projevu v pořadu „Já mám doma trnku"

 

Ľudová hudba Stana Baláža, Raslavice

za přesvědčivý interpretační výkon v pořadu „Se Strážnicí 70 let na společných vlnách"

 

Luděk Běťák

za vynikající uchopení málo frekventovaného tématu v pořadu „Vyšla Hvězda na kraj světa"

 

souboru Haeri, Praha

za výjimečný pěvecký výkon v pořadu „Domovina"

 

skupině valašských odzemkářů

za výbornou technickou a výrazovou interpretaci valašského odzemku v pořadu „Kde domov mů(ô)j"

 

CENU ŘEDITELE NÁRODNÍHO ÚSTAVU LIDOVÉ KULTURY

Kateřině Černíčkové a Lence Šťastné

autorkám pořadu „Dětský folklor na jevišti" - za vyváženost dramaturgie a režijního zpracování pořadu 

 

CENA MFF "STRÁŽNICE 2015"

Juraji Hamarovi

autoru pořadu „Kde domov mů(ô)j" - za ojedinělý autorský přínos k dramaturgii MFF Strážnice a za mimořádné pojetí a ztvárnění pořadu „Kde domov mů(ô)j" vyzdvihující- ho česko-slovenskou vzájemnost

Magdaleně Múčkové a Janě Poláškové

autorkám pořadu „Uprkův kraj" - za výběr materiálu a dramaturgii pořadu

 

Bylo by perfektní, kdyby teď šlo ukázat všechny oceněné pořady a čísla i lidi, ale to je asi nemožné, něco proběhlo televizí, něco se třeba objeví na internetu, sám se o to pokusím, protože něco jsem sici viděl na vlastní oči, o něčem jsem slyšel a o něčem nic nevím - o to  více mě láká to vidět a také ukázat. 

 

To je pro dnešní ráno vše, meruňky začínají rodit a já musím vyrazit do terénu, určitě se sem ale vrátím a dám ze Strážnice ještě spoustu věcí... Přeji vám ještě jednou moc hezký týden, ve kterém konečně přijde pravé léto!!!

 

RB