Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

První informace po víkendu.... Antonínek se zpíváním rodin, úspěch hluckých starších žáků ve fotbale, sečení a zpívání ve Lhotě + Horňácké kosení v Malé Vrbce

Přeji všem čtenářům těchto stránek pěkný nedělní večer či pondělí, postupně se budu snažit dávat sem na web různé texty, fotky, videoukázky či odkazy na jiné autory, abych zmapoval alespoň něco z toho zajímavého, co se děje na tom našem krásném Slovácku, kde svítí slunce víc než kdekoliv jinde a lidé si tady umí užívat života tak, jako nikde jinde v této zemi - souhlasíte, nesouhlasíte? :)

 

Já jsem si v posledních dnech moc neužíval, ve středu mě přepadla tak silná angína, že bych to do ní, potvory jedné, nikdy neřekl. Chvilku jsem s ní bojoval s paralenem, ale nakonec mě žena donutila jít k tomu doktorovi, o kterém jsem věděl, že není vůbec rád, když si pacient sám dopředu určí diagnózu - informace potvrzená od několika pacientů :) Takže jsem čekal na verdikt doktora a neměl odvahu říci jediné slovo :) "Hnisavá angína pana Bartoníčku," pravil s tím, jestli náhodou nefotím, že mu něco mé jméno říká. "Pane doktore, do konce dubna jsem pracoval v těcht novinách, co máte na stole," odpověděl jsem mu s úsměvem. "Dělal jsem parlamentního zpravodaje MF DNES, rozhodl jsem se k poslednímu dubnu odejít, což jsem asi uspěchal, protože teď hledám práci," doplnil jsem ještě, on odpověděl, že stejně už ty noviny nejsou zdaleka, co byly, poděkoval jsem za předepsaní antibiotik, přikoupil si v lékárně sprej do krku, protože přes bolest jsem nemohl polykat (cena 170 korun, z čeho ty spreje dělají?), a skončil v posteli, ze které jsem se zvedl zatím jen třikrát - zašel jsem ve čtvrtek večer na zastupitelstvo ve Lhotě, v sobotu odpoledne na slavnost mladých hluckých fotbalistů, kteří vyhráli kraj, a v neděli odpoledne na kousek poutě na Antonínku.

 

Už vám dám s psaním osobních "zážitků" pokoj, jen ještě napíši, že jsem za tu angínu strašně moc vděčný, protože  po dlouhatánské době si můžu uvědomit, jak zdravý nikdy nemůže věřit nemocnému, stejně jako nasycený hladovému či bohatý chudému. Osobní zkušenost je prostě nepřenositelná a já si díky silné angíně s bolestí každého kousku těla budu hodně dlouho pamatovat, co můžou prožívat lidé, kteří jsou v nesnázích či je tíží různé choroby, proti kterým je jistě takové "angínka" pouho pouhým štípnutím té nejmenší včeličky. 

 

Začnu Antonínkem, protožev naší části Slovácka těžko bylo důležitějšího setkání, než právě tato veleznámá a velmi hojně navštěvovaná pouť. Přišel jsem na Antonínek až odpoledne, protože jsem fakt neměl síly být přítomen od rána, byla to má první absence za dlouhou dobu, však z minulých ročníků jsem dával sem na web řadu videoukázek, textů i fotek. Letos spoléhám na druhé a postupně jejich odkazy budu dávat. Těším se na to, jsem jim vděčný za jejich mapování a jsem zvědavý, co a jak se na Antonínku dělo.  

 

Tím, že jsem přišel odpoledne, chtěl jsem nahrát, a tím také podpořit, akci s názvem "Chceme ti zazpívat, aneb Rodina si zpívá", což je moc pěkná akce, samozřejmě s velkým smyslem a inspirací pro mnoho dalších lidí. Proto také dávám zatím první ukázky z této akce, TADY na mé youtube stránce se objeví postupně videoukázky z celého programu, nenahrál jsem jen chvíle, kdy můj foťák s kamerkou byl na slunci tak přehrátý, že už nechtěl nahrávat - až si jednou koupím jako úplně normální kameru na natáčení nebo nový foťák, bude to můj nejšťastnější den, kterého se snad někdy ještě dožiju :). 

 

 

 

 

 

Pokud jde o Pouť na Antonínku, určitě vám doporučuji, abyste si TADY překlikli na stránky, které o dění na něm výborně doplňuje už dlouho Lenka Fojtíková (známá novinářka a také starostka Blatnice pod Sv. Antonínkem). 

 

Postupně dám odkazy na fotky i videa z Antonínka, ale nejdříve dávám toto video od Miroslava Kusáka z Ostrožsé Nové Vsi (díky za něj!!!), který zachytil už sobotní Domácí pouť, na které měl podle řady poutníků moc pěkné kázání farář z Lidečka P. Josef Červenka. Sám jsem zvědavý, ještě jsem ho neslyšel, kdoví, třeba budu proti něčemu protestovat :) Jsem ale moc rád, že jeho slova někdo zachytil a jdu na poslech, dobré kněze potřebujeme jako sůl, ostatně jako lidi mnoha jiných profesí.... TADY je ještě odkaz na všechny fotky pana Kusáka na Antonínku!

 

 

  

 

Ještě antonínková pouťTADY jsou fotky a také tři videa od Luše Kovaříka z Uherského Ostrohu, díky! Akorát videa nejsou ze samotné mše a všeho kolem, ale z kolotočů :)

 

 

Toto už jsou videoukázky z Hluku, kde měli v sobotu odpoledne důvod k pořádné radosti. S pomocí rodičů kluků tady totiž dokázali vychovat mančaft mladých fotbalistů, kteří vyhráli krajskou soutěž starších žáků! Každý takový úspěch v mém okolí mě samozřejmě těší a jsem rád, že ho můžu takto zprostředkovat.

Ještě se k němu vrátím podrobněji, na první videoukázce jsem se snažil představit všechny kluky a trenéry, na druhé ukázce mluví sympatický předseda hluckého fotbalu Tomáš Horák a na třetím videu je Miroslav Kadlec, bývalý špičkový fotbalista, mimo jiné kapitán české reprezentace v roce 1996, kdy naše mužstvo získalo v Anglii druhé místo - finálovou porážku jsem viděl na vlastní oči na stadionu ve Wembley :( Pana Kadlece jsem se v Hluku na videu zeptal, co by poradil rodičům, kteří vedou děti ke sportu, a také, jak on vychovával syna, jinak reprezentanta, který hrál ve špičkové německé bundeslize.

Pokud se chcete někdo podívat i na fotky z hluckého hřiště, dal jsem je TADY na Rajče, byť nejsou nijak promazané, takže je to bez jakéhokoliv výběru. První část fotek se týká starších žáků, pak jsem zachytil přípravu na utkání "A" mužstva Hluku, pak se vrátil ke slavnostnímu předávání pohárů a medailí žákům a pak ještě udělal pár fotek z utkání "Á" mužstev Hluk - Bojkovice. Mimochodem, za Hluk už nenastupuje jeho klíčový hráč Penner, k jehož osobě se někdy v týdnu na webu vrátím, než o něm napíši, chtěl bych s ním mluvit. 

 

 

 

 

 

 

 

Když už jsme v Hluku, posuňme se ještě pár metrů od hřiště přes tenisové kurty k místními koupaliště, kde jsem natočil následující videoukázku. Dozvíte se na ní něco o provozu koupaliště, seznámím vás se správcem i klučinou, který se výborně stará o občerstvení. Koupaliště v Hluku je skvělé a proto ho takto anoncuji, aktuální informace o jeho otevření, teplotě i servisu, včetně videokamery, najdete vždy TADY - tak kukněte :) 

 

 

 

 

Další akce přidám postupně, a to asi už spíše v pondělí a dalších dnech. Teď ještě dávám odkaz na pěkné fotky a videa Dušana Dufky, který zachytil sobotní sečení trávy a zpívání v Ostrožské Lhotě. Chodím tam pravidelně, pravidelně dělám i videoukázky a pár fotek, ale letos bych na to zdravotně nerměl, o to více se těším na rok 2016... TADY se podívejte na fotky a videa Dušana!  Do Lhoty se ještě každopádně vrátím psaním o čtvrtečním zastupitelstvu, na kterém mimo jiné starosta a místostarosta prohráli hlasování, a budou muset opět otevřít kavárnu pod kostelem, je toho ale víc zajímavého, co ve Lhotě stojí za napsání. 

 

... pěkné vyhlášení výsledků

 

 

 

 

Moc rád přidávám také Horňácké kosení v Malé Vrbce, krásná akce, která je bohužel (nebo bohudík?) cílem stále většího množství lidí, takže je otázka, co s atmossférou tohoto nádherného místa udělá stále větší příliš "civilizace". Kvůli nemoci jsem bohužel nemohl být na místě, ovšem žádná škoda, fotografů a kameramanů je tady stále více, navíc podstatně lepších, takže vám teď můžu nabídnout nějaké odkazy:

 

Tady je například pěkné a dlouhé video od Tondy Vrby, díky!

 

 

TADY najdete fotky Františka Gajovského 

 

TADY najdete fotky Josefa Tymonka

 

TADY je několik fotek Jana Šilpocha

 

TADY jsou fotky od Stanislava Srubjana