Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

První fotbalový kemp Jitky Klimkové - rozhovor s nejlepší fotbalistkou Česka všech dob. Video z ukončení kempu

1311938661-kemp-korycany-085

Uplynulou sobotu končil první kemp bývalé trenérky fotbalistek Slovácka Jitky Klimkové. Kemp byl pro kluky i pro holky a trenérka mohla být ( mimo počasí) s účastí a nadšením dětí spokojená. Nenašel se snad jediný účastník, kterému by se na téměř týdenním fotbalovém táboře nelíbilo.  Vše se odehrávalo v Koryčanech na Kroměřížsku. Přijel jsem na slavnostní ukončení, kterého se zúčastnila také nejlepší fotbalistka Česka všech dob Pavlína Štasná. Pavlína přijela s přítelem a z našeho povídání vznikl tento rozhovor.

 

Pavlína Ščasná: Dva roky jsem mluvila místním přízvukem

Nejlepší fotbalistka Česka všech dob zavítala do kempu Jitky Klimková. Od fotbalu si nějaký čas odpočine –čekají ji mateřské povinnosti

 

Koryčany - V uplynulých dnech byla  fotbalistka Pavlína Ščasná nejvyhledávanější fotbalovou osobností v Česku. Spolukomentovala pro Českou televizi zápasy nedávno skončeného světového šampionátu žen v Německu a její názory mohli slyšet posluchači také na vlnách rozhlasu. Právě tato žena -  pětinásobná nejlepší fotbalistka Česka přijala pozvání trenérky Jitky Klimková a společně s přítelem strávila na fotbalovém kempu v Koryčanech dva dny.  „Známe se s Jitkou už dlouho, hrávaly jsme spolu v reprezentaci a když mě oslovila, ráda jsem přijela,“  vysvětlovala svoji účast. Snad žádný z osmi desítek účastníků kempu neodešel bez společné fotky nebo podpisu Pavlíny Ščasné.

 

Už téměř deset let nehrajete v Česku. Překvapilo vás, že děti mají o vás takový zájem?

Je pravda, že od devatenácti jsem hrála v zahraničí, ale nějakou dobu jsem nastupovala za reprezentaci. Čas od času se objevuji v televizi a občas vyjde nějaký článek v novinách, takže jsem z Česka úplně nezmizela. Přivezla jsem nějaké fotky a podepisovala se snad na všechny části těla a oblečení. Děti mají o mě velký zájem – je to příjemné.

 

Stihla jste mimo fotbalové hřiště zavítat na nějaký výlet v okolí?

V Koryčanech jsem sice poprvé, ale třeba nedaleký Buchlov znám velice dobře, žila jsem v tomto kraji dva roky. Když mně bylo devět, otec hrával  za Slušovice, chodila jsem tam do školy a jezdili jsme po okolí na výlety. (Otec Pavlíny Ščasné je bývalý prvoligový fotbalista a dnes trenér Zdeněk Ščasný - pozn. aut.) Po Slušovicích dostal otec angažmá na Kypru a ještě tam jsme s bráchou mluvili skoro dva roky místním přízvukem. 

 

Podobné fotbalové kempy probíhají téměř po celém světě. Je to cesta ke zvýšení kvality ženského fotbalu?

Myslím, že ženský fotbal u nás půjde rychle dopředu a pořádání podobných akcí tomu může jedině prospět. Nechci říct, že u nás je ženský fotbal úplně v plenkách, ale je trošku v pozadí. Chceme, aby se pořádáním kempů přiblížil evropské špičce

 

Neuvažujte vy sama, že byste uspořádala pobodnou akci?

Nějaké myšlenky byly, momentálně jsem v jednání s fotbalovým svazem, abych dělala tvář ženskému fotbalu. Chceme přilákat k fotbalu co nejvíce děvčat, na toto téma se bavím s vedením s fotbalového svazu, a nějaké projekty bychom rádi vytvořili. Všechno je zatím v jednání.

 

Nedávno skončilo v Německu mistrovství světa žen. Kdy uvidíme na podobné vrcholné akci české fotbalistky?

Já bych si přála, aby na nejbližším mistrovství Evropy v roce 2013 ve Švédsku hrály i naše holky. Dostat se z kvalifikace na tento velký turnaj by mělo být jednodušší, protože tam bude zvýšený počet účastníků. Po dlouhých letech budou mít holky velkou šanci si zahrát na prestižním turnaji.

 

Na jaře jste kvůli zranění ukončila fotbalovou kariéru. Jaké jsou vaše další plány?

Teď si dám od fotbalu nějakou dobu pauzu, čekají mě rodinné povinnosti. To bude to nejhlavnější a mateřství bude pro mě priorita, ale pokud bude příležitost ráda budu pomáhat v propagaci ženského fotbalu.

 

 

Pavlína Ščasná je bývalá česká fotbalová reprezentantka. Narodila se 3. 4. 1982 v Roudnici nad Labem.  S fotbalem začínala v kyperském klubu Anagennisis Derynia, kde působil její otec Zdeněk Ščasný. Od roku 1992 hrála za chlapecká mládežnická družstva SK Roudnice nad Labem. V roce 1996 přestoupila do Sparty Praha, kde se vypracovala v nejlepší českou fotbalistku, což ji pomohlo k angažmá v Bayernu Mnichov. Z Bayernu si nakrátko odskočila do americké profesionální ligy (Philadelphia Charge). Po krachu celé soutěže se opět vrátila do Bayernu, odkud zamířila do Švédska (Örebro a Malmö). Svou bohatou kariéru ukončila v březnu 2011 po zdravotních problémech s kolenem.

 

 PAVLÍNA ŠČASNÁ, KTERÁ SE OCHOTNĚ FOTILA S ÚČASTNÍKY FOTBALOVÉHO TÁBORA

 

VIDEO:  TADY JE UKONČENÍ A VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ. ZLEVA: JITKA KLIMKOVÁ , PAVLÍNA ŠČASNÁ. VÝSLEDKY VYHLAŠUJE NEJPRVE VERONIKA HOFÉRKOVÁ, KTEROU VYSTŘÍDÁ IRENA DUDOVÁ
 
 
 
 
Tady je povídání s hlavním aktérkou kempu Jitkou Klimkovou
 

Fotbalový kemp extrenérky Slovácka se vydařil -zviditelnil ženský fotbal

 
Do Koryčan se sjeli mladí adepti kopané z celé Moravy. Největší zastoupení mělo Uherskohradišťsko.

Koryčany- Vyprodáno! Hlásila týden před otevřením prvního ročníku fotbalového kempu v Koryčanech na Kroměřížsku jeho šéfka Jitka Klimková. Kapacita osmdesáti fotbalistů a fotbalistek byla naplněna do posledního místečka.  První ročník fotbalového kempu bývalé trenérky Slovácka pod názvem Soccer School Go For It byl naplněn. Hlavní organizátorka přiznala, že tak velký zájem předčil veškerá její očekávání. „Měla jsem zprávy od lidí, kteří podobné akce pořádají, že zájem bývá většinou menší. Dala jsem dohromady všechny věkové kategorie, že se přihlásilo osmdesát děcek je bomba,“ překvapila účast Klimkovou.
Fotbalový tábor pro děti, Jak se stát reprezentantkou a Jak chutná první liga. To byly tři kategorie, do kterých byli všichni účastníci kempu zařazení.

Největší zájem byl o Fotbalový tábor pro děti. Pod taktovkou zkušené fotbalistky švédského Linkopingu a rodačky z Bílovic Veroniky Hoférkové se základům nejmasovější hry na světě učilo čtyřicet dětí od šesti do desíti let. „Viděl jste sám, že zájem nejmenších dětí byl obrovský. Dá se říci, že předčil naše očekávání dvojnásobně,“ pochvalovala si účast vedoucí nejmenší kategorie, které pomáhalo zvládnout fotbalový potěr několik dalších trenérů.

Největší zájem dětí registrovali pořadatelé z Uherskohradišťska a Hodonínska. „Byli tu účastníci z Jihlavy, Brna, Žďáru nad Sázavou a Dvora Králové. Dá se říct, že přijely děcka z celé Moravy a východních Čech,“ uvedla Klimková.

Organizátoři museli sladit všechny věkové kategorie. Pro nejmenší děti nebyl náplní kempu jenom fotbal, ale například výlet na nedaleký Cimburk, opékání špekáčků, různé hry nebo návštěva Dvořákovy studánky. „Překvapilo mě, že jsme to organizačně zvládli. Některé situace jsme museli řešit doslova ze sekundy na sekundu. Nejhorší bylo sladit všechny kategorie.
V některých dnech se na hřišti pohybovalo osmdesát trénujících fotbalistů a fotbalistek,“ pžiznala bývalá reprezentantka.

Na pomoc si extrenérka Slovácka pozvala i zámořské posily. Z Ameriky přiletěla na kemp věhlasná trenérka April Heinrichs, která podobné akce organizuje za mořem  a bývalá hráčka Slovácka Julie Scheppele. Nejenom tyto dvě trenérky, ale celý realizační tým, který pomáhal Klimkové v organizaci šéfka kempu jenom chválila. „Lítaly jsme celý týden s jazykem na vestě a spávaly čtyři hodiny. Jsem unavená, ale stálo to za to. Bez lidí co mně pomáhali, bych to absolutně nezvládla. Všichni, které jsem oslovila předčili moje očekávání a patří jim velké poděkování.“

Hlavním cílem prvního kempu Jitky Klimkové byla spokojenost všech účastníků, jejich rodičů, zviditelnění ženského fotbalu a zpětná vazba všech aktérů. Trenérka mohla být v tomto směru spokojená. „Děti se chtějí vrátit, chtějí, aby to bylo znovu a pravidelně. První dojmy jsou jenom pozitivní, to je pro mě ta největší výzva do budoucna,“ říká trenérka, která plánuje příští kemp zorganizovat na čtrnáct dnů a  rozdělit na děti a dospělé fotbalistky.
  

Rozdělení kempu a trenérů do jednotlivých kategorií.

 
Fotbalový tábor pro děti (ročník 2000 – 2005), přihlášených 42 dětí
Hlavní  trenérka Veronika Hoférková (Linkoping SWE). Trenéři:  Irena Dudová (1.FC Slovácko), Martina Danielová (Slávia Praha), Iveta Kalabusová (Compex Otrokovice) a David Novosad (1.FC Slovácko).

Jak se stát reprezentantkou (ročník 1999 – 1996), přihlášených 21 fotbalistů a fotbalistek
Trenéři: Petr Vlachovský (1.FC Slovácko), Barbora Balaščťákové (Zbrojovka Brno).

Jak chutná 1.liga (ročník 1979 – 1994), přihlášených 17  fotbalistek 
Trenéři: Jitka Klimková a Julii Scheppele (USA)

 
JITKA KLIMKOVÁ PŘI SVÉM ZÁVĚREČNÉM PROSLOVU. DĚKOVALA VŠEM
 
TRENÉRKA NEJMLADŠÍCH DĚTÍ VERONIKA HOFÉRKOVÁ (ÚPLNĚ VLEVO, VEDLE PAVLÍNA ŠČASNÁ)