Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Prosím, dávejme záznamy z jednání zastupitelstev na internet! Tady je záznam ze Lhoty - co dělat s rapidním úbytkem dětí, postaví se dům pro mladé, kde a jak se bude kácet, co se mění v rozpočtu?

Na tomto příspěvku mi velmi záleží, byť jsem si vědom, že většině lidí je tento problém ukradený - víc je zajímají nějaké ptákoviny v Blesku nebo někde v televizi, kde sledují jeden z mnoha stupidních seriálů či bulvárních magazínů.

Tento příspěvek se ale týká věci, která je pro naši demokracii, a tedy zájem občanů o věci veřejné, velmi důležitá - jde o nahrávání a zveřejňování záznamů zasedání zastupitelstev. Rád bych vám pustil ukázky záznamu z jednoho takového zasedání - a to z Ostrožské Lhoty. Jsem absolutně přesvědčený o tom, že radnice by měly jednání zastupitelů nahrávat a dávat na web! Některé to dělají, je jich ale zatím bohužel málo.

Tím, že jednání zastupitelstev dáme na internet, umožníme občanům, aby se ještě  v mnohem větší míře dozvěděli, o čem že kde zastupitelé jednali. Tím je i mnohem větší šance, že je zapojíme do života té které obce a města, že uděláme krok k tomu, aby se například začali podílet na řešení problémů nebo vůbec celkovém životě obce, aby se prostě víc cítili doma tam, kde jsou.

Nakonec bych jmenoval ještě jedno plus - díky záznamům zastupitelstev by došlo k velkému propojení zkušeností jednotlivých obcí a měst, lidé z jednoho konce republiky by si mohli například poslechnout (nebo se podívat na video), jak někde jinde řeší podobné problémy, jaký našli někde recept na ten a ten problém, nebo třeba v čem udělali chybu. Vznikla by tak obrovská burza nápadů, námětů, osvědčených cest, nebo třeba i slepých uliček.

Je pro mě nepochopitelné, že se tomu řada obcí a zastupitelů brání, čímž samozřejmě ze všeho nejvíce brání sami sebe a vůbec nemyslí na občany v tom kterém místě. Věřím tomu, že zákon se v této věci ještě víc vyjasní, aby těm, kteří to nechápou, bylo jasné, že na zvukovém či obrazovemíé záznamu z jednání zastupitelstva není nic špatného. Naopak. Jako ve všem ale platí o vedení obcí jedna věc: kdo chce, hledá řeší, jak by mohl záznamy pro občany umožnit, kdo nechce, ten hledá překážky a výmluvy, jak se záznamům vyhnout. Gratuluji těm občanům, jejich obec či město jim umožňuje, aby záznamy na internetu našli. Minimálně v této věci jste tak více občany, než otroky. 

 

Nyní jsme tedy v Ostrožské Lhotě, kde už dlouho dělají jednu chvályhodnou věc. Jednání zastupitelstva přenášejí prostřednictvím signálu na obecní kanál, takže prakticky kdokoliv z obce se může na zastupitelstvo dívat. Navíc poté běží několikrát záznam, což je opět výborné. Bohužel, a to je pro mě velkým zklamáním, nedává radnice tento záznam na internet. Technicky by to přitom vůbec nebyl problém, zejména v případě zvukového záznamu - jak se snažím ukázat i následujícími záznamy. Lidé by tak měli možnost poslechnout si zastupitelstvo kdykoliv, tedy i v době, kdy už v televizi neběží. Navíc by si mohli vyhledat bod, který je zajímá. A co víc - poslechnout zastupitelstvo by si mohl kdokoliv na světě, tedy i ti obyvatelé a příznivci této pěkné obce, kteří jsou kupříkladu na druhém konci zeměkoule. I tak ale díky, ve srovnání s řadou obcí, které nejsou schopné dát na internet ani usnesení zastupitelstva, jsou na tom občané Lhoty ještě královsky.   

 

 

Tak, a teď už jsme u samotného zvukového záznamu. Začínám koncem zastupitelstva, protože v té chvíli zazněl nejzajímavější, a pro Lhotu nejzásadnější, příspěvek. Týkal se totiž rapidního úbytku dětí, radní Josef Lopata vypočítává, jak málo dětí chodí do jednotlivých tříd, jak hrozí uzavření některých tříd, protože obec musí doplacet stále větší částky. A navrhuje také to, aby obec začala jednat o změně povodňového pásma, které Lhotu velmi omezuje v jejím dalším rozvoji.

 

 

 

Tento bod souvisí s následujícím - tedy s úbytkem dětí. Tady si můžete poslechnout, jak zastupitelé probírali možnost výstavby bytového domu - který by mohl přinést do obce více mladých rodin. I na tomto projednávání je ale vidět, jak zastupitelé zaspali problém vylidňování vesnice a úbytku mladých. Problém, na který měli najít lék už dávno, nedokáží evidentně řešit ani v současnosti.

Ve chvíli, kdy měli (viz záznam) rozhodnout o tom, že hlasováním projeví zatím alespoň vůli stavět bytový dům pro mladé, se zasekli a prakticky na ničem se nedohodli. Nevěděli totiž, jestli by obec měla stavět spíš dům pro mladé, nebo pro seniory. Nakonec se zdá, že o charakteru domu rozhodne to, na co obec získá dotaci - takže se možná pro mladé nic stavět nebude. Překvapila mě i nepřipravenost zastupitelů v této věci, čekal bych, že budou mít perfektní přehled o možnostech získání dotací či jiných možností podpory stavby takového domu, myslel jsem, že budou mít někde v rukávu i příklady z okolí, kde se daří stavit více než ve Lhotě. Lhota je přitom krásná obec v klidném prostředí, je až nepochopitelné, že je tady situace taková, jaká je.

Když ale kritizuji zastupitele, zároveň cítím výčitky vůči sobě i dalším, kdo mají ke Lhotě vztah. Vždyť každý z nás může přijít s nápadem, jak obci pomoci v tomto nebo v čemkoliv jiném, každý má možnost předložit odborně fundované a perfektní podklady pro to, jak by šlo případně v obci stavět, to přece není problém jen starosty nebo dalších zastupitelů. Hodně je to ovšem i o přístupu samotného vedení obce. Když si uvědomím, jak jsem chtěl dělat pro Lhotu zpravodaj, který by byl takřka jistě jeden z nejlepších obecních zpravodajů v zemi, a když si uvědomím onen nezájem obce o takový zpravodaj, člověk ztratí chuť v čemkoliv se "angažovat". Místo toho má Lhota tak strašný zpravodaj, že se hodí jen do jedné budky - bohužel, mnohým lidem to nevadí.

 

Na tomto záznamu si pro změnu můžete poslechnout starostu, který vyjmenovává, co rada projednávala v minulých týdnech od posledního zastupitelstva. Trošku mě zklamalo, že nikdo ze zastupitelů se na nic nezeptal, přitom byly body, které si dotaz zasloužily a lidé by se podrobnosti jistě zajímali. Tady ve Lhotě i jinde často na zastupitelstvu pozoruji jednu věc - řada zastupitelů spíš působí jako sněhuláci, se stejným výrazem ve tváři prosedí celé jednání, aniž byste od nich cokoliv slyšeli.

Částečně za to může jedna finta, kterou radnice v různých místech používají. Svolávají totiž tzv. pracovní zastupitelstva, nebo tzv. rozšířená jednání rady, kde prakticky jednají jako na zastupitelstvu, ovšem s jedním rozdílem - bez přítomnosti občanů. Šak co ti po tom občane je, my tam debatujeme, zastupitelé i promluví, probere se tam řada zajímavých a důležitých věcí, ale dojdi si až na zastupitelstvo. Tam se sice většinou nic nedozvíš, protože už sedíme jako ti sněhuláci, ale za to je vidět, jak jsme hodní, poslušní, jak se nehádáme, a všecko pěkně rychle schválíme. Lidé jsou přitom často tak hloupí, že považují rychlé jednání zastupitelstva bez debaty za mnohem lepší než takové, kde se debatuje. Občane občane, než ty dostaneš rozum, jsi na konci života a za hlupáka budou pro změnu tvé děti, s kterými si mocní budou dělat, co chtějí.   

Ještě věta k tomuto záznamu - uslyšíte na něm starostu mluvit i o kácení, které se od října chystá. Osobně jsem si ale myslel, že ke kácení řekne víc detailů. Bohužel, obce často neumí využívat ani weby. Na ně by mohly dávat veškeré detaily všeho, co se děje a chystá, stejně jako by tam měly dávat podrobnosti o různých výběrových řízení. To se, jak jinak, neděje. I tady ve Lhotě starosta oznámí vítěze různých zakázek, ale podrobnosti neřekne ani na zastupitelstvu, ani je nenajdete na internetu. To neznamená, že by chtěl něco automaticky zamlčovat, jen to prostě nedělá, nemá třeba na to čas, nepovažuje to za důležité, nemá kolem sebe lidi, kteří by byli ochotni a schopni to udělat. Lhota v tom ale není absolutně žádná výjimka, je to všude tam, kde je to občanům šumafuk. Dobře jim tak. 

 

Na této ukázce bych rád ještě dokumentoval jeden hřích, který dělá Lhota i mnoho dalších obcí i měst. Na zvukovém záznamu můžete slyšet, jak zastupitelé probírají změny rozpočtu. Běžný občan je ale úplně mimo hru. Nedostane ty podklady, které zastupitelé, takže ve skutečnosti téměř vůbec neví, co vlastně zastupitelé projednávají, a hlavně, nemá možnost se podívat a tak se zeptat na to, co by ho v těchto změnách zajímalo. Přitom řešení je tak strašně jednoduché - stačilo by dát návrhy změn rozpočtu také občanům, případně je dát na internet. Ať se kdokoliv podívá, nejde absolutně o nic tajného. Ale proč bychom to dělali, šak ať občan - balík sedí na židli a pozoruje nás, to mu přeca mosí stačit, né? Dávat mu nějaké podklady? Na co?!