Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Připravuji na stránky: Jízdu králů v Kunovicích, radost z hokejistů, burza krojových součástí, setkání o výchově dětí, portréty řemeslníků, pečení koláčků, pozvánky atd...

Hezký týden, vážení čtenáři, přeji vám po víkendu příjemné poslední květnové dny, nevím, jak u vás, u nás se ale dnes ráno spustil pořádný liják - nebýt povodní v minulém týdnu, napsal bych, krásný májový liják.

Chtěl bych nyní jen avizovat novinky tady na webu, dnes a v dalších dnech jej doplním o řadu novinek z našeho okolí za poslední dny. 

Určitě se tady budu vracet k Jízdě králů v Kunovicích, snažil jsem se ji mapovat detailně, sem na stránky proto dám například videorozhovory s několika jezdci i s dalšími lidmi, plus mnoho fotek. Bude mi to ale chvíli trvat, v současnosti mám v počítači i záložním disku tolik desítek tisíc fotek z mnoha akcí za poslední měsíce, že si potřebuji nejdříve dokoupit nový disk, na který dám z karet fotky z Kunovic.

Jízda králů je nádherná, mimořádná lidová tradice, což se myslím ukázalo i nyní v Kunovicích. K této jedné větě by šlo jistě napsat stovky dalších, velmi různorodých vět, pokusím se je nějak sepsat - nemusím asi psát, že už za necelý týden začíná další jízda králů, tentokrát ve Vlčnově.

Samozřejmě, nezapomínám ani na fantastický úspěch našich hokejistů, bohužel, místo v Německu jsem seděl při finále v hospodě u nás ve Lhotě, tak dám sem na web video z naší vesnické radosti po získání titulu - no, bylo to nádherné, takové emoce a prožitky jsem u ženských v hospodě ještě neviděl  :)

Možná nejdůležitější akcí v našem regionu ale bylo setkání vedoucích folklorních souborů v Bánově s názvem Siločáry, které pořádal učitel Vlastik Ondra. Byl jsem se podívat a rád bych vám toto setkání zprostředkoval, plus vám dám odkazy na informace Vlastika. Možná si řeknete, proč označuji tuto akci za nejdůležitější. Většina akcí v našem regionu bývá oddechových, odpočinkových, v Bánově ale účastníci setkání mluvili o zásadních tématech, třeba o tom, jak dnes děti vychovávat, jak jim přibližovat lidovou kulturu, jak zapojovat do tohoto rodiče, aby nebrali folklorní soubory jen jako "odkladiště" pro své děti.

V posledních dnech jsem jezdil také po zajímavých řemeslnících, jsou to často krásná setkání, na kterých se člověk dozví mnoho zajímavého. Tyto řemeslníky vám představím stručně tady na webu a podrobně v časopisu Krajem svatého Antonínka, možná přidám o nich i nějaké video.   

Několik příspěvků mi poslal také Tonda Vrba, postupně je sem budu dávat, je jich pěkná řádka. Tonda se byl například podívat na výrobu vdolečků ve Vlčnově, navštívil krojovou burzu v Ostrožské Nové Vsi, zajel do Suchova i jinde. 

To bych už asi i s novinkami stačilo, bude jich stejně ještě víc než píšu, dovolte mi nakonec napsat, že stránky www.slovackoDNES.cz se postupně budou proměňovat ve startovací "dráhu" nového projektu s názvem NAŠE ADRESA, o kterém jsem tady už psal - projektu nového webu, týdeníku a kavárny, trojice, která se postupně objeví ve všech okresech České republiky. V okrese Uherské Hradiště se dočkáte webu, týdeníku i kavárny v horizontu několika týdnů, nejdříve se objeví na internetu nový web, poté otevřeme v centru Uherského Hradiště kavárnu a následně začne vycházet tištěný týdeník. Všechna témata, o kterých se tady na stránkách zmiňuji, se začnou samozřejmě objevovat v Naší adrese.

Budu vám vděčný, když se o Naši adresu budete zajímat a stanete se jejími čtenáři. Pokud byste chtěli s Naší adresou spolupracovat, posílat příspěvky, dopisovat nebo třeba fotit, kdykoliv se na mě jako na šéfredaktora pro okres Uherské Hradiště obracejte, na celý projekt se s malým týmem svých kolegů intenzivně připravujeme, například většinu minulého týdne jsem strávil v Přerově a Praze právě na těchto přípravách. 

RB
bartonicekr@ppf.cz