Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Přelom v jednání o bývalé hradišťské věznici: Město ji už nechce, možná ji opraví stát pro soud. Je to dobře nebo špatně?

Málokdy jsem si tak jistý, jako v tomto případě, že můj názor je ojedinělý a "hlas lidu" naprosto opačný než ten můj. Když jsem v tomto týdnu psal do MF DNES článek a komentář o bývalé věznici v Uherském Hradišti, bylo mi jasné, že většina lidí nebude s mým komentářem souhlasit. Takový je ale život a novináři by se rozhodně neměli při svém psaní řídit čistě názory "lidu" - stejně tak by to neměli dělat ani politici, byť mnozí právě na tomto snadném způsobu vystavěli svou kariéru.

Když se přimlouvám za důstojné využití bývalé hradišťské věznice, rád bych vás také odkázal na stránky stejnojmenné občanské iniciativy. Její stránky jsou prosím TADY, podívejte se.

Chtěl bych vás také odkázat na dokument, který najdete přiložený k tomuto článku, jde o tiskovou zprávu z valné hromady občanského sdružení Memoria, které usiluje o zřízení muzejní expozice v historicky nejcennější části bývalé věznice.

Druhým přiloženým souborem je pozvánka s podrobnými informacemi o výstavě fotografií bývalé hradišťské věznici i architektonických návrhů, jak by mohla budova vypadat v budoucnosti. Forky i návrhy můžete vidět od 22. února do 5. března v Praze v Karolinu.

A jak najít Karolinum? Nejlepší bude, když půjdete ke Stavovskému divadlu, které je několik desítek metrů od Václavského náměstí. Když budete mít přímo proti sobě vchod do divadla, dejte se nalevo a uvidíte historickou budovu Karolina. Je to místo s fantastickou historií a já ho mám rád i proto, že jsem tady byl v roce 2004 svědkem chvíle, kdy spisovatelé Viktor Fischl a Josef Škvorecký přebírali Seifertovu cenu. Byly to nádherné okamžiky. 

RB 

 

 

Tady je tedy komentář a článek, psáno pro MF DNES: 

 

Nevzdávejme snahu získat bývalou věznici

Jsou zprávy dobré. A jsou zprávy špatné. A jsou také zprávy, které vypadají jako dobré, ale ve skutečnosti jsou špatné.

Taková je podle mě zpráva, podle které do zchátralé budovy bývalé věznice v Uherském Hradišti nebude muset dát město ani korunu, protože ji zřejmě opraví ministerstvo spravedlnosti pro nové sídlo soudu.

To je dobrá zpráva, ne? Proč tedy „sýčkovat" řečmi o nějaké špatné zprávě?

Protože pokud nedojde ještě k nějaké změně, zemře takto naděje mnoha lidí z Iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti na to, aby se historicky nejcennější části celého areálu změnily v muzeum. V takové muzeum, které by nejen připomínalo popravy a mučení politických vězňů minulého režimu, ale které by se věnovalo rovněž vzdělávací a dokumentační činnosti.

Někdo namítne, že v nové budově soudu se jistě nějaké to vzpomínkové místo najde. Jistě, najde, ale to je úplně něco jiného, než snaha udělat ze svým způsobem výjimečné budovy věznice jakési memento pro generace dnešní a hlavně budoucí.

Většina zastupitelů Hradiště by měla nadále podporovat získání budovy pro město i úsilí zmiňované Iniciativy. Hodnoty svobody, spravedlnosti a lidské důstojnosti, které by takové muzeum na takovém místě předávalo příštím generacím, za takovou podporu zcela jistě stojí. 

Radek Bartoníček 

 

Hradiště se začíná smiřovat s tím, že budovu bývalé věznice nezíská

Uherské Hradiště - Ještě nedávno to vypadalo tak, že Uherské Hradiště získá budovu bývalé věznice, kde byli v padesátých letech popravováni a mučeni političtí vězni, a bude si v ní moci dělat, co bude chtít. Teď je ale situace jiná.

Po posledních jednáních s předsedou vlády se vedení Uherského Hradiště smiřuje s tím, že budova zřejmě zůstane místnímu soudu.

Vedení města ale chce, aby alespoň v nějaké části budovy bylo muzeum, které by připomínalo nelidskost minulého režimu. „My jsme trošku tu strategii změnili," potvrdil novou situaci v jednání kolem věznice místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Nová strategie města spočívá v tom, že už nebude bojovat za to, aby budova přešla na město. Ještě loni v květnu přitom městské zastupitelstvo na svém mimořádném zasedání schválilo koupi budovy bývalé věznice za 16, 5 milionu korun.

Nyní by se město smířilo s tím, že budova zůstane ministerstvu spravedlnosti, bude ale usilovat o to, aby ministerstvo chátrající budovu opravilo. „My jsme iniciovali odkup věznice pro Hradiště, protože se o ni nikdo nestaral. Ale když s ministerstvo spravedlnosti jasně říká, že místní soud budovu potřebuje a dosavadní objekt, kde sídlí, je pro něj nevhodný, nevidím důvod, abychom o budovu věznice bojovali," sdělil včera MF DNES starosta města Květoslav Tichavský.

I když ale město budovu mít nebude, chce, aby tam rozhodně byla vzpomínka na politické vězně. „Muzeum tam určitě musí vzniknout," řekl starosta.

O tom, že ministerstvo spravedlnosti trvá na tom, že si chce budovu nechat a potřebuje ji, se zástupci Hradiště přesvědčili na jednání s předsedou vlády i se zástupci ministerstev financí a spravedlnosti.

Postup vedení podporují i dva poslanci za Hradiště, Jaroslav Plachý z ODS a Antonín Seďa z ČSSD. „Snažím se společně vytvořit tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby se odhodlalo k jakémukoliv racionálnímu řešení. Pro nás je nepřijatelné, aby věznice zůstala tak, jak je a dál chátrala," tvrdí Plachý.

Seďa navíc přiznává, že město by stejně mnoho set milionů na opravu budovy nemělo. „ Vždycky jsem se obával, že město budovu získá, ale ta zůstane ve stejném stavu. Těžko bude mít město půl miliardy na rekonstrukci."

I když město přestane o získání bývalé věznice usilovat, stále není jasné, zda budova nebude dál chátrat. Po posledním jednání v Uherském Hradišti se rýsuje jedno řešení, jak by stát mohl peníze na rekonstrukci získat. Řešení by spočívalo v tom, že státní organizace na Hradišťsku by prodaly ten svůj majetek, který nepotřebují - například budovu policie v Hradební ulici.

„Tak by se nahromadil majetek a vznikla by vstupní částka na rekonstrukci věznice. Poté by bylo na ministerstvech financí a spravedlnosti, a případně na vládě, dofinancovat rekonstrukci bývalé věznice. Tímto způsobem to směřuje," prohlásil starosta Tichavský.

Radek Bartoníček