Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Překvapení na stránkách: Slovácko se mění aneb psaní o výborné břišní tanečnici

Tak se vsadím, že dlouhodobí čtenáři mých stránek se minimálně podivili. Břišní tanečnice a tady na těchto stránkách?! Zbláznil se?! Folklór? Samozřejmě! Duchovní témata? Samozřejmě! Různá zamyšlení, nudá i méně nudná? Samozřejmě! Povídání o tetičkách? Samozřejmě! Ale břišní tanečnice????????? To tady ještě nebylo, a to stránky existují už od roku 2004...

Jak vidíte, asi se se mnou něco děje, břišní tanečnice nejsou opravdu mé téma, dokonce si pamatuji, jak jsem asi před rokem vysvětloval, proč do časopisu Krajem svatého Antonínka "pochopitelně" nedám žádnou takovou tanečnici. Ano ano, nechtěl jsem, aby v časopise byly:) Nic nebylo platno, když mi jedna taková tanečnice vyprávěla, kolik žen se právě tomuto tančení věnuje i na Slovácku a jak blahodárné to má účinky na psychiku i zdraví. Prostě - přišlo mi to divné. Slovácko a břišní tanec? 

Jenže, jenže, jenže - člověk neustále musí uznávat své omyly a předsudky, ať už se týkají čehokoliv. A já tedy uznávám svůj "břišní předsudek". Na jednom nedávném plese jsem viděl totiž ženu, která tančila tento tanec opravdu skvěle. V rychlosti jsem udělal několik snímků a teprve po nich se začal pídit, kdože ta tanečnice byla. Zjistil jsem její jméno a narazil také na její kamarádku Evu Zajícovou, která mi o ní sepsala toto psaní. Moc děkuju!  RB (další fotky ještě přidám)

Orientální ( břišní ) tanečnice se jmenuje Lucie Petraturová z Blatnice pod sv. Antonínkem. Kořeny má v Ostrožské Lhotě. Lucie vystudovala Střední odbornou školu strojírenskou ve Strážnici, poté si udělala kurz kosmetiky a dnes ji provádění kosmetických služeb a modeláž nehtů živí. Má kosmetické studio v pronajatých  prostorech na blatnickém obecním úřadě.

Lucka začala tancovat v  21 letech ve Veselí nad Moravou pod vedením  lektorky Lidušky Klimkové.  Po osmi letech   tréninků se vypracovala na tanečnici, kterou si do svých programů vybrala i brněnská lektorka a tanečnice Layla  Abdul. V současné době Layla  připravuje celovečerní taneční šou v Brně, kde bude vystupovat i slečna Lucie. Nejedná se o první spolupráci těchto dvou tanečnic. Spíše jde o prohloubení spolupráce a přátelství těchto dvou tanečnic.

Orientální tanec, u nás zvaný břišní tanec, pochází z orientu a původně jej tančily ženy  při porodu - rodička ne, ale ostatní ženy, které při porodu pomáhaly, jí svým tancem předávaly energii, kterou tento  tanec zajisté vyzařuje. I dnes se  najde spousta lidí, kteří - když slyší „břišní tanečnice" - tak si myslí, že půjde o striptýz a dopředu  tanečnici „odepíšou". S tímto názorem se setkala i Lucie, když začínala tancovat a hlavně v dobách, kdy začínala vystupovat na firemních večírcích, oslavách narozenin, plesech a kulturních programech. Naštěstí jde doba dopředu i na Slovácku a lidé si zvykli a vystoupení orientální tanečnice berou opravdu jako tanec a velkou dřinu.

Pro začátečnici je těžké dobře rozvolnit tělo, toto „rozvolnění" je velmi individuální, někomu stačí 3-4 měsíce, někdo dokáže správně prvky provést až po  půl roce i více. Ale každý se tento tanec naučí. On to zpočátku není tanec ale jednotlivé prvky, které se do tance spojují. A i když to z pohledu diváka vypadá úplně jednoduše, je to velká dřina.

Co je na tanci nejtěžší ? Asi se naučit správně dýchat. Dýchání je alfou i omegou správně provedených prvků. Ono se špatně se tancuje, když vás píchá v boku a celé tělo se zablokuje. Ale chce to jen trénink a pak stačí jen pilovat a pilovat.

Lucie se v tanci „našla" a hodně na sobě pracuje. Před každým vystoupením doma cvičí - rozvolňuje tělo minimálně dvě hodiny. Před tancem nikdy alespoň tři hodiny nejí. Hodinu před vystoupením pije minimálně a v žádném případě alkohol. Tanec je velmi náročný na koncentraci, rovnováhu a správné provedení prvků a to s alkoholem nejde.

V Blatnici vede kroužek tanečnic, nenutí je nikde vystupovat a bere to tak, že tanec má tanečnicím přinést radost z pohybu a pohodu na těle i duši. Ženy si při tanci mají odpočinout a přemýšlet jen nad sebou a svým tělem.

V začátcích si Lucie šila taneční kostýmy sama. I dnes vystupuje ve vlastnoručně ušitých a hlavně nazdobených kostýmech. Některé kostýmy má koupené. Cena profesionálních kostýmů se pohybuje od 10 tisíc korun výše.

V sobotu vystoupila na plese v Ostrožské Lhotě (odkud je tato fotka) 2x. V první části předvedla tanec s křídly a drum solo ( bubny ) a v druhé části  tanec se dvěma závoji, moderní pop a opět drum solo s jinými prvky.

Eva Zajícová