Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelný sloupek ve Slováckých novinách: O velkém úspěchu Slováckého muzea + video (nebojte se videa z muzea)

V dnešním pravidelném pátečním "sloupečku", který mi vychází ve Slováckých novinách, píši o vekém úspěchu Slováckého muzea v Uherském Hradišti, které se dostalo v žebříčku návštěvnosti do TOP patnáctky nejlepších muzeií v památníků v České republice. Slovácké muzeum skončilo dokonce sedmé!

Jako "bonus" pro vás, čtenáře těchto stránek, mám video ukázku, která se týká právě muzea (a kterou jsem dal včera na internet). Točil jsem ji letos v květnu, když byla vernisáž výstavy o Františku Kretzovi. Zkuste se podívat, nebo ještě lépe - zajděte na samotnou výstavu do hlavní budovy Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Garantuji vám, že budete spokojeni. A jak píši i ve sloupečku, vemte sebou děti či vnuky, a přejděte z hlavní budovy do Galerie (u Finančního úřadu v UH.), kde je výstava loutek a celých loutkových scén dětských pohádek. Prostě - dejte si vždy alespoň jeden den v měsíci s muzeem a Slovácké muzeum má jistotu TOP 15 napořád :)  

 

TADY je prosím video z vernisáže velmi zajímavé výstavy... (mít víc času, tak nějak a ještě samozřejmě lépe, bych si představoval "videovizitky" z každé akce muzea)

(Na této ukázce ze 14. května 2009 se můžete podívat do Slováckého muzea v Uherském Hradišti na vernisáž velmi zajímavé výstavy o prvním řediteli muzea a věhlasném sběrateli lidového umění Františku Kretzovi. Nejdříve mluví nynější ředitel muzea PhDr. Václav Frolec, který připomíná letošních 95 let Slováckého muzea. Po něm uslyšíte kurátorku výstavy, etnografku PhDr. Romanu Habartovou. Nakonec čte text Františka Kretze PhDr. Jiří Jilík, dlouholetý šéfredaktor Slováckých novin. Výstava stojí skutečně za návštěvu, otevřena je do 20. září 2009. Podívejte se také na stránky muzea - www.slovackemuzeum.cz)   

 

 

A sloupeček z dnešních Slováckých novin:

 

O velkém úspěchu Slováckého muzea

Statistika nuda je, zpívá se v jedné známé písničce. Statistika skutečně nuda je, přesto se ale tady pokusím, abyste při oznámení jedné statistiky zpozorněli - týká se ctihodné instituce v našem regionu.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se totiž dostalo do prestižní patnáctky, ve které jsou TOP muzea a památníky podle počtu návštěvníků za rok 2008. Naše muzeum se umístilo na sedmém místě, když se před něj dostala především prestižní pražská muzea. Židovské muzeum, Národní muzeum nebo například veleznámý Památník Terezín. Úspěch je to skutečně obrovský, Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, které TOP žebříček zveřejnilo, uvádí, že v České republice je 365 muzeí nebo památníků, ve kterých bylo k vidění v roce 2008 téměř čtyři tisíce výstav a dva tisíce expozic.

Když jsem se o tomto žebříčku dozvěděl, vzpomněl jsem si na nedávný rozhovor, v němž mi jeden novinář říkal, že v Uherském Hradišti a okolí prostě lidi na výstavy nedostaneme, protože v lidech je zakořeněna představa muzea a výstav jako něčeho, co je prostě... nuda. Jako ta statistika ve vzpomínané písničce. Částečně dávám tomuto novináři za pravdu, představy lidí o muzeích jsou zkreslené a je velmi důležité tyto představy „nabourávat". Věřím, že tomu pomůže třeba zrovna zveřejněný žebříček i další informace.

Jelikož pomáhám Slováckému muzeu s tím, aby se o jeho činnosti co nejvíce vědělo, vidím zároveň, jak moc pracovníci muzea dělají pro to, aby lidé za jejich prací skutečně chodili. Zajímavých výstav byla v muzeu k vidění celá řada, ať přijdete do muzea prakticky na jakoukoliv akci, myslím, že nebudete zklamáni a každá taková akce vás něčím obohatí.

Zajděte například do hlavní budovy ve Smetanových sadech, stále je tam k vidění krásná etnografická výstava věnovaná velmi zajímavému muži, panu Františku Kretzovi. Jsem přesvědčený, že budete žasnout, když uvidíte, co se podařilo kurátorce výstavy Romaně Habartové shromáždit. A podobné překvapení vás čeká v Galerii, kurátorka Marie Martykánová  vám ukazuje, jak pestrý může být svět loutek, z čeho všeho se například skládají scény pro loutkové pohádky - vemte na výstavu své děti! A když vyjdete z přízemí pár kroků do prvního patra, můžete pro změnu vidě svět otce a dcery, malíře Jiřího Hudečka a malířky Petry Seidlové.

Kouzlo velkého zájmu o Slovácké muzeum tkví právě v lidech, kteří toto muzeum tvoří a patří ke špičkám ve svém oboru. Přesvědčil jsem se o tom i teď  o víkendu ve Strážnici na mezinárodním folklorním festivalu, kde jsem pozoroval, jak paní Ludmila Tarcalová ze Slováckého muzea přebírala ocenění České národopisné společnosti, v kategorii publikace roku. Cenu dostala společně s  muzeem za krásnou knihu Hody s právem na Uherskohradišťsku - zkuste si otevřít tuto knížku.

Mít více místa, rozepsal bych se o dalších zajímavých projektech pracovníků Slováckého muzea. Zajímejte se o jejich práci, určitě tak obohatíte sami sebe...

Radek Bartoníček
Autor tvoří internetové stránky http://www.slovackodnes.cz/

 

 

Paní Ludmila Tarcalová ze Slováckémo muzea ve Strážnici těsně po převzetí ocenění za svou knihu  Hody s právem na Uherskohradišťsku (FOTO: Lenka Fojtíková).

Děkuju Lence, kterou jsem poprosil o fotku, jelikož mně se chvíli předtím vybily obě baterky ve foťáku...