Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánky: Horňácké i Kopaničářské slavnosti, Letní filmová škola, hody v Ostrožské Lhotě, Myslivecká noc na Antonínku, divadlo v Ostrohu, Svátek bláznů, Kupokofest v Nivnici, sport v Hluku, Jazzgang, Čechomor, Slovácký rok, Slovácké léto, Beseda u bigbítu

Je mi líto, že neaktualizuji stránky častěji, ale psaní pro MF DNES mi zabírá více času, než jsem vůbec čekal. Když už večer dopíšu, přiznám se, že raději utíkám od počítače pryč, než abych doplňoval tady stránky. Rád bych ale podpořil alespoň několik akcí, které se kolem nás konají.

 

Zajděte se například podívat na některé z divadelních představení v Uherském Ostrohu. Plakát jsem měl dlouho na hlavní stránce tohoto webu, podrobný program je TADY. Bohužel, v minulosti přicházelo málo diváků, což je velká škoda.

 

Velmi zajímavý festival s názvem Kupokofest je k vidění v Nivnici. Doporučuju k nahlédnutí program festivalu, včetně skvělého nápadu na videopoutávky. Kupkofest najdete TADY.

 

Osobně mám rád také spíše skromný multikulturní festival ve Veselí nad Moravou s názvem Svátek bláznů. Je to velmi příjemná akce, na kterou můžete vzít odpoledne i děti. Program, prosím, TADY.

 

Spíše malý, ale velmi sympatický a "náš slovácký" je hudební festival Beseda u bigbítu v Tasově u Veselí nad Moravou. Mnoho informací k němu najdete TADY na perfektních stránkách festivalu. Na programu je 5. a 6. srpna.

 

Velkou propagaci má dění přímo v centru Uherského Hradiště. Probíhá tady po celý týden Slovácké léto, což je série sportovních utkání i kulturních akcí. Tento týden jsem mluvil s jedním z mladých organizátorů celé akce, a s uznáním jsem pozoroval, co se jim podařilo dát dohromady. Program Slováckéhé léta je TADY.

 

Rád bych vás také upozornil na jedno večerní hraní, které proběhne v sobotu večer v Hluku. Hned vedle tvrze, ve zcela nové venkovní restauraci tady bude hrát výborná skupina Jazzgang. Můžete si o ní přečíst TADY. Přidám ještě jednu večerní akci. Ze sobotu na neděli se odehraje na Antonínku tradiční a vždy velmi vyhledávaná Myslivecká noc, takže nezapomeňte, večery na Antonínku jsou nádherné - bez muziky a akcí ještě víc než s nimi.

 

Samozřejmě, nezapomínám ani na folklorní akce. Právě tento víkend probíhají Kopaničářské slavnosti. Možná bych mohl upozornit, že v programu letos vystoupí populární skupina Čechomor. Program je prosím v diskusi, omlouvám se, původně jsem dal loňský ročník.

 

A když už jsem u folklorních akcí, nelze nevzpomenout další ročník Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou, které jsou na porgramu příští týden. Pozvánku najdete na hlavní stránce webu, program objevíte po kliknutí TADY. Neodpustím si jednu poznámku. Když jsem před několika dny četl, jak si starosta Velké přeje před blížícími se slavnostmi, aby nepršelo, přišlo mi to skoro úsměvné i smutné. Myslím, že po tolika letech tak unikátního setkání je málo být odkázaný pouze na počasí. Horňácké slavnosti, jeho účinkující i diváci si už dávno zasloužili mnohem lepší zázemí než mají. Bohužel, v tomto i dalších směrech Velká i celé Horňácko hodně zaspaly dobu. Nemusím dodávat, že pokud prší, není Velká na pořádání slavností "vybavena" a Horňácké končí takřka fiaskem a zklamáním pro mnoh lidí. Ve Velké mě nebudou mít za tato slova rádi, ale bohužel, takto to je. Nicméně Horňácké slavnosti si naštěstí zachovávají své kouzlo navzdory počasí a organizačnímu zázemí.

 

V souvislosti s Horňáckými slavnostmi bych velmi rád všechny pozval na páteční pátou hodinu na velický mlýn, veškeré podrobnosti jsou TADY ...  

 

V nedobrých podmínkách se léta konala také další akce - Letní filmová škola v Uherském Hradišti. To se ovšem od letošního roku mění, Hradiště na rozdíl od Velké má peníze i štěstí na granty, takže za čtyřicet milionů korun opravilo kino Hvězda, hlavní sídlo festivalu. Plakát festivalu najdete na hlavní stránce mého webu, podrobný program a další informace jsou TADY.

 

Na hlavní stránku webu se snažím dávat také akce, které organizují Hlučané, konkrétně Karel Bojko a další lidé kolem hluckého sportu. Ti připravili v Hluku další zajímavé akce, a já bych vás proto velmi rád odkázal na výborné stránky městské příspěvkové organizace Sport Hluk. Stránky s podrobnostmi ke všem akcím jsou TADY.

 

Lidí, kteří připravují zajímnavé akce a setkání je mnoho a mně je líto, že zdaleka sem nestačím dát všechny akce ani z nejbližšího okolí. Přesto věřím, že všechny tyto akce si najdou své diváky a návštěvníky, protože jejich zájem je pro všechny organizátory tím největším potěšením.

 

Velmi držím například palce všem, kteří se podílejí na letošních Slováckých hodech s právem v Ostrožské Lhotě. Ty jsou nachystány na 22. až 24. červenec, a jejich program najdete na stránkách těch, kteří se o hody starají - Slováckého krúžku Háječek. Informace pro hodovou chasu jsou TADY, program TADY.

 

Myslím, že bych měl připomenout ještě jednu akci, na kterou už mám dlouho pozvánku na hlavní stránce webu. Tato akce je sice v kalendáři "až" v srpnu (od 11. do 14. srpna), ale doporučuju vám si najít na ni místo. Jde o Slovácký rok v Kyjově, který osobně považuju za nádherné setkání všech, kteří mají rádi lidovou kulturu. Velmi se chci tomuto setkání věnovat a snažím si na něj najít místo. Program a veškeré informace najdete TADY.

 

Co ještě dodat? Blíží se třetí hodina ranní, takže je čas spíš ke spaní. Pokud byste chtěli dát anonci na svou akci, pošlete mi, prosím, plakát nebo program, pokud někdo z organizátorů akcí, které anoncuji, vzpomene na svých akcích, že existují tyto mé stránky, budu vám vděčný, děkuju. V tento tichý čas bych vám rád popřál, abyste měli vždycky kolem sebe lidi, s kterými máte možnost tyto či jakékoliv jiné akce navštívit. K tomu je ale potřeba, aby člověk měl na takové přátele čas. Bohužel, já jsem poznal, jak to dopadá, když se člověku jaksi nedaří takový čas najít, takže většinou marně přemýšlím, s kým někam vyrazit. S vyrůstajícími dětmi a rodinnými povinnostmi není už ale ani na nějaké velké navštěvování akcí prostor. Život se neustále mění a dokud má člověk možnost, měl by co nejvíce akcí navštěvovat, bavit se na nich a snažit se, aby jej něčím zajímavým a důležitým obohacovaly. Držím vám v tom palce.

 

RB

 

Ps. A pokud budete mít, prosím, z nějakých akcí fotky, videa či odkazy, dejte určitě vědět! Děkuju!