Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánka: O víkendu jsou hody v Kunovicích - tady jsou podrobnosti... A odkaz na hody ve Starém Městě

Z Kunovic mi přišla do mailu podrobná informace o letošních hodech, které začínají právě dnes. Kdo máte zájem, můžete si přečíst podrobnosti. A nezapomeňte - hody jsou také ve Starém Městě.

RB 

 

Tady jsem dal odkaz na podrobnosti k hodům ve Starém Městě ...  

 

A tady - Kunovice:

 

Letošní hody v Kunovicích začaly již v pondělí 26. září, kdy se uskutečnila první z pěti lekcí letošní Školy lidových tanců. Od pondělí do pátku se v sále kulturního zařízení Pálenice mohou všichni, kdo mají zájem učit lidové tance našeho regionu. Tanečníkům hrála po celou dobu trvání Školy lidových tanců hudecká muzika Jana Mudráka.

Na tradiční hodové výstavě letos mohou příznivci výtvarného umění prohlédnout soubor litografií Františka Pavlici nazvaný Slovácký rok. Vernisáž se uskuteční v pátek 30. září v 17 hodin v obřadní síni Městského úřadu Kunovice. Součástí vernisáže bude také prezentace publikace Slovník nářečí obcí Dolního Poolšaví. Cimbálová muzika Burčáci a Mužský pěvecký sbor z Kunovic se postarají o dobrou náladu pátečního podvečera.

Samotné hody začnou hodovou mší svatou v kostele sv. Petra a Pavla, po níž bude následovat krojový průvod městem. Během něj si kunovská chasa postupně vyzvedne stárky a stárkyně a celý průvod vyvrcholí v 17 hodin před radnicí žádáním starostky o udělení hodového práva.

V mezičase se však bude v Kunovicích dít celá řada akcí. Ve 13.30 bude v portálu Panského dvora odhalena pamětní deska někdejšímu starostovi Ing. Jiřímu Vařechovi, který před dvěma lety při stejné příležitosti zahajoval rekonstrukci této nemovité kulturní památky a výrazným způsobem se zasloužil o rozvoj dnešních Kunovic.

Na nádvoří Panského dvora vystoupí během odpoledne cimbálové muziky Kunovjané a Poľun ze Staré Turé, mužské sbory z Kunovic a Ostrožské Nové Vsi, folklorní soubor Kasanka z Moravského Lieskového a lidový vypravěč Jožka Pavlíček.

V kombinaci s jarmarkem vína, který se bude konat ve zmíněném prostoru se dá na nádvoří Panského dvora prožít příjemné odpoledne. Zájemci si navíc budou moci nově zrekonstruovaný areál Panského dvora prohlédnout nejen zvenčí, ale částečně i zevnitř.

V nedalekém Komunitním centru proběhne vernisáž Malováno srdcem II. Své výtvarné práce zde předvedou na výstavě klienti DZP Na Bělince. Slovácká dechovka neodmyslitelně k hodům patří a kdo si bude chtít užít tohoto hudebního žánru, bude mít možnost na náměstí pod lípou.

Od 16 hodin zde bude hrát dětská dechová hudba Svatobořáci. Hodová zábava - vyvrcholení každých hodů - se koná od 20 hodin ve sportovní hale.

Hrát bude vyhlášená dechová hudba Stříbrňanka a cimbálová muzika Lůčka. V nedělním odpoledni se budete ještě stále s hodovou chasou moci potka v ulicích města. Tradiční vození berana za doprovodu cimbálové muziky Mladí Burčáci letošní hody v Kunovicích zakončí. Šak dojděte do Kunovic na hody!