Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Povídání o jedné legendě: podívejte se na křest knížky o Janu Antonínu Baťovi - rodákovi z Uherského Hradiště - Letadlem kolem světa

Už sice uteklo několik dní od jedné velmi zajímavé akce, která proběhla v Uherském Hradišti, ale dovolte mi se k ní tady vrátit - už třeba proto, že se o ní skoro nikde nic nepsalo. Šlo přitom o akci, která se týkala velmi významného rodáka z Uherského Hradiště, a to Jana Antonína Bati, pozoruhodné osobnosti, která převzala řízení věhlasné firmy Baťa poté, co tragicky zemřel zakladal firmy Tomáš Baťa.

 

Akce v Uherském Hradiště, která se uskutečnila 14. září 2015, přitom úzce souvisela s oběma bratry a firmou Baťa. Šlo o křest knihy s názvem Letadlem kolem světa, a pojednávala o tom, jak Jan Antonín Baťa vyrazil do světa na obchodní schůzky, které měly mimo jiné zajistit po smrti nevlastního bratra Tomáše další existenci a expanzi firmy. V lednu 1937 proto vzlétlo z letištní plochy v Otrokovicích letadlo, na jehož palubě seděl právě Jan Antronín Baťa, několik málo jeho spolupracovníků a také členové palubního personálu. Mezi nim byl také palubní mechanik Josef Engliš, který si z cesty dělal zápisky. A jeho vnuk, Petr Engliš, dal dohromady knihu, kterou bylo možné teď v září v Uherském Hradišti koupit!

 

Koupil jsem tu knížku a můžu vás ujistit, že je to NESMÍRNĚ ZAJÍMAVÉ čtení!!! Ostatně, jako mnohé další, co se týká, Jana Antonína Bati, firmy Bati a všech možných souvislostí. Fantastické a poučné dobrodružství dozvídat se o tomto nové a nové informace!!! Stejně jako ale třeba o členech posádky, včetně Josefa Engliše. Mít čas, popsal bych o tomto všem tisíce slovíček a mnoho řádek. Ale doporučuji vám - pusťte se do tohoto dobrodužství čtení sami...

 

RB 

 

Z celého setkání v Uherském Hradišti jsem sestříhal také tuto videoukázku, na které můžete mimo jiné vidět a slyšet vnučku Jana Antonína Bati jménem Dolores Bata Arambasic. A opět, stejně jako u knížky a všeho dalšího, bylo velmi zajímavé ji poslouchat.... Na videu se můžete seznámit také s autorem knihy Petrem Englišem nebo vydavateli knihy.