Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podívejte se na vernisáž výstavy malířky Lenky Jurečkové v Blatnici pod Svatým Antonínkem... S CM Ohnica, Bzeneckými drmolicemi i majstrem Martinem Hrbáčem

Přiznivci pěkných obrázků s folklorní tématikou, stejně jako příznivci lidové muziky, se v pátek v podvečer setkali v Blatnici pod Svatým Antonínkem. "Záminkou" byla vernisáž malířky Lenky Jurečkové, které bychom sice mohli říkat "Pražanda", protože už nějaký ten rok žije v Praze, ale nebylo by to vůči ní spravedlivé, protože ten, kdo ji blíže zná, tak velmi dobře ví, že je to krásná a typická slovácká děvčica od paty až po uši :) Šak také pochází z Bzence, kam často utíká z Prahy, aby po několika dnech zase utíkala z Bzence do Prahy :) 

Podívejte se na videoukázky, sami se přesvědčíte, že na vernisáži panovala výborná nálada, hrála skvělá CM Ohnica, které pro tyto chvíle primoval Lenčin brácha Pavel, přičemž byl na vernisáži ještě jeden "velitel" z rodu Jurečků, a to Lenčina mamka, která vede Bzenecké drmolice, které samozřejmě na vernisáži nechyběly. Osvědčenou sestavu doplňoval věrný Lenčin druh na jejích vernisážích Mirek Potyka, který je po jejím boku ještě déle, než co já pamatuju :)

Hostitelkou, srdečnou a pozornou byla Lenka Fojtíková, dřívějšího času novinářka, tohoto času starostka, která na vlastní kůži poznává radosti i starosti člověka, který má to štěstí (smůlu) velet zvláštní i zajímavé vesnici Blatnice pod Svatým Antonínkem. Každopádně vernisáž patřila v životě starostky k chvílím nejradostnějším, což na ní bylo vidět. Jídla a pití byla přemíra, kdo chtěl, mohl si dopřát občerstvení na celý víkend :)

A abych nezapomněl, měl bych se zmínit o tom nejdůležitějším - o Lenčiném malování a jejích obrazech. V Blatnici stály rozhodně za prohlížení, velká místnost, která není klasickou galeriií, dala podle mého názoru obrazům vyniknout, například Lenčiny krajiny tady bylo možné vnímat víc, než mnohde jinde - mám je nejradši! :) Navíc Lenka výstavu obohatila o několik nových obrazů s motivem Antonínka i blatnických búd, odhaduji, že tyto obrazy budou mít brzy nové soukromé majitele - búdy se moc líbily mé dceři Aničce :)  Však něco zmizelo (jako za peníze) už na samotné vernisáži. 

Na výstavě jsem si všiml také triček, na které Lenka ručně maluje, je to moc pěkná práce, trička bývají parádní, nejsem si jistý, ale na žádné dřívější výstavě jsem takto trička neviděl. Kdo chcete, určitě si nějaké objednejte, autorka má sice spoustu práce a v Praze maluje skoro pořád, pokud jsou zrovna děti ve školce a ve škole, určitě si ale udělá na trička čas. 

Bonusem vernisáže byl zpěv majstra Martina Hrbáče na druhé videoukázce, kdo ho zná, tak ví, že dlouho nevydrží nějakou muziku mlčky sledovat, po pár minutách se u něj dostavuje nenápadný "třes", po kterém si musí jít zazpívat :) Tož, tak sa stalo aj v Blatnici...

RB 

 

 

 

 

 

 

Tak, a tady jsou asi dva nejznámější "maléři" našeho regionu, vlevo Lenka Jurečková - Hasníková (abych nezapomněl na jméno jejího starostlivého manžela), vpravo Franta Pavlica, jako vždy s úsměvem a v dobré náladě. Také on měl vernisáž svých obrazů, akorát o den dřív ve Veselí nad Moravou, já musel být v té době bohužel na jiném místě, takže video ani fotky z této vernisáže nemám. 

 

... tady ještě přidám víc fotek...