Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podívejte se na pěkné záběry České televize z odlívání v dílně Otmara Olivy na Velehradě

Velmi rád bych vám doporučil reportáž České televize, která včera v noci natáčela ve slévárně akademického sochaře Otmara Olivy. Obraz, který ČT natočila, je bez komentáře, a o to je silnější.

 

Reportáž si můžete prohlédnout TADY ...

 

Rád bych vám také doporučil čtení a fotky od Lenky Fojtíkové, která byla u Otmara Olivy včera, ale také mnulý měsíc, kdy jako první psala o jeno novém projektu - TADY prosím

 

K práci tohoto známého sochaře i včerejší atmosféře u něj doma se tady na stránkách určitě ještě  vrátím, osobně jsem byl ve slévárně poprvé, navíc jsem přijel později, i tak jsem ale velmi rád, že jsem měl možnost pocítit náladu, kterou tam Otmar Oliva se svou rodinou a přáteli vytvořili. Pokud si třeba někdo koupíte dnešní MF DNES, najdete ve zlínské příloze článeček, který jsem z tohoto setkání a odlívání psal - dávám ho také sem na stránky ... 

RB 

Sochař Oliva zdobí katedrálu.
Po takové práci jsem toužil, říká

VELEHRAD - Byla to neobvyklá modlitba na neobvyklém místě a v neobvyklý čas.


„Požehnávám tomuto dílu, všemu, co vyjde z tohoto ohně a co je zároveň to nejpodstatnější - a to je lidské tvoření," pronesl modlitbu slovenský arcibiskup z Trnavy Róbert Bezák.

Tři hodiny po půlnoci ze čtvrtka na pátek stál v malé velehradské slévárně a kolem něj drželo v ruce rozsvícenou svíčku několik mužů, kteří se chystali odlívat liturgické plastiky místního akademického sochaře Otmara Olivy.

Když se v sedm ráno vylouply zantukového obalu první odlitky, trnavský arcibiskup je pečlivě sledoval. „Vydarilo sa?" ptal se Olivy, který právě z odlitků osekával antuku a pletivo. „Uvidíme, až to bude všechno hotové," odpovídal.

Byl to dialog dvou mužů, které spojila ojedinělá práce. Vysoce postavený slovenský duchovní se rozhodl, že tento známý moravský sochař bude tím, kdo vyzdobí „jeho" barokní katedrálu sv. Jána Krstitela moderním obětním stolem, křížem, křtitelnicí, arcibiskupskou berlou i dalšími plastikami.

„Po takové práci jsem vždycky toužil a jsem rád, že ji můžu na stará kolena dělat," povídal Otmar Oliva, který pro katedrálu bude pracovat ještě další dva roky. „Nejdříve jsem musel uvážit, jestli do takového slohově čistého prostoru můžu vstoupit. Pan arcibiskup mi ale zadal tuto práci s důvěrou, která je pro práci vždycky tím nejdůležitějším," pochvaloval si.

Slovenského kněze čeká let do Londýna, ale z velehradské dílny se mu nechtělo. Užíval si místní atmosféry, kdy se při odlévání scházejí dvakrát do roka dlouholetí kamarádi Otmara Olivy. „I toto setkání nad prací ukazuje, že pan Oliva je muž, který tvoří evropské umění," uvedl arcibiskup Bezák.

Na odlitcích pro trnavskou katedrálu nyní bude pracovat cizelér Luboš Smílek, který včera také ve slévárně pomáhal. „Jsem rád, že to tady není ‚jen‘ o práci, ale hlavně o přátelství. Já sem vždy jezdím velmi rád, protože atmosféra je parádní," říkal Smílek.

Mezi odlitky Otmara Olivy byly i ty, které míří mimo Trnavu - například na známé moravské poutní místo Sv. Antonínek nad Blatnicí, do italského kostela v Toskánsku i do slovenské Lutiny.

Na necelého půl roku nyní slévárna osiří. Sochař Oliva bude dál tvořit, aby své dílo na podzim opět vložil do rozžhavené pece. Než ho ale v bronzu uvidí, opět se nejdříve skupinka mužů před úsvitem pomodlí.

Radek Bartoníček