Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podívejte se: Hradišťan na Antonínku, orientální tanečnice v Ostrohu, křest známky na Baťově kanále, prázdno na Basikové, hasiči v O.N. Vsi a tenis i fotbal ve Lhotě s férovým pomezním

Mé "stěhování" z Hradišťska a Brodska na Ostrožsko pokračuje, i tento víkend jsem se pohyboval především po tomto "kousku" Slovácka. Hlavní důvod tohoto "stěhování" spočívá v tom, že MF DNES zrušila svou regionální stránku na straně 4, kde bylo možné kromě fotek a komentářů psát také články o různých akcích v našem regionu. Z toho důvodu jsem se domluvil na spolupráci s Mikroregionem Ostrožsko a budu se alespoň prozatím soustředit především na dění tady.

Pokud jde o Hradišťsko, Brodsko a další části Slovácka, nevím, co bude dál. Rád bych se mapování těchto částí věnoval, ale bez podpory novin, nějakého webového portálu nebo organizátorů akcí to už nebude zřejmě možné. V minulosti jsem sice dával sem na své stránky fotky či videa ze stovek akcí "jen tak", z vlastního zájmu a protože jsem v tom viděl smysl, ale upřímně řečeno mi dochází finance i síly se tomuto věnovat.

 

Tak, a pojďme na mé rodné Ostrožsko. Přiblížím vám minimálně tři víkendová setkání, a přidám odkazy na další, u kterých jsem nebyl osobně.

Pokud vás zajímají následující tři akce, klikněte TADY na stránky Mikroregionu Ostrožsko. Najdete tam:

- koncert Hradišťanu na Antonínku (fotky + video)

- soutěž v orientálních tancích v Uherském Ostrohu (fotky + video)

- křest poštovní známky Baťův kanál v přístavišti ve Veselí nad Moravou (fotky + video)

 

O každé z akcí by šlo napsat článeček, někde jen "suše zpravodajský", někde třeba i humorný nebo ironický. Na nic z toho ale nemám čas, snad bych mohl dát nějaká videa. Nejvíc mě láká psaní textu o dívkách a ženách, které se věnují orientálnímu tanci. Jel jsem se podívat na soutěž v Uherském Ostrohu a na každém kousku jsem viděl námět k psaní. Podívejte se třeba na videa a všimněte si, jak se jednotlivá vystoupení velmi liší. Stejně jako se liší například proporce či věk tanečnic. Nebo muzika. Atmosféra. Svým způsobem to byla nádhera...

... vystoupení domácích tanečnic i povídání s nimi a vyhlašování výsledků je na webu Mikroregionu Ostrožsko. Tady se můžete podívat na vítězky z Kunovic - je to jen část jejich vystoupení. Když jsem je viděl, byl jsem velmi překvapený - charakterem jejich vystoupení, oblečením, muzikou ... 

 

... a toto je stejná soutěž - ale zase úplně něco jiného. Už dříve jsem byl poučený, že břišní tance není správné označení, a tady bych i dodal, že nešlo ani tak o bříško, jako spíše - ehm, ehm :) vybrování zadečků :)

 

 

... a tady opět něco úplně jiného, bohužel jsem nechytil začátek, kdy tyto ženy nádherně využily "plachtění šátků"... I tato část ale byla moc pěkná ...

 

 

Pojďme rychle od těchto dráždivých vystoupení pryč, stejně nevím, jak to ti muslimové dělají, že dokáží být navenek tak zdrženliví, když se jim tam někdo takto "producíruje" :) Podstatně vážnější a hlubší  setkání se uskutečnilo na Antonínku, přijel Hradišťan a myslím, že zdaleka nejenom já jsem se těšil na krásné odpoledne na Antonínku. Bohužel, počasí o víkendu bylo deštivé, což se podepsalo i na účasti lidí na tomto koncertu - nás platících bylo 186, pokud se nemýlím. I tak stál ale koncert určitě za to. Zatím dám jednu ukázku, možná přidám další...

Rád bych ale poděkoval všem organizátorům za tento koncert i za to, že udržují tradici takových hudebním setkání na tomto našem nádherném poutním místě. Tato setkání moc Antonínku sluší - rozhodně nekonečně víc než kolotoče, které už jsou připravené na víkendové řádění :)

 

 

Co dalšího z víkendu?

 

Jak jsem se tak díval do okresních novin,  nejvýš se dostal Uherský Ostroh s Bárou Basikovou a koncertem ve prospěch malých hokejových žáčků. Slovácké noviny dokonce udělaly z tohoto tématu hlavní článek novin (správný novinářský tah), což by se samozřejmě nestalo, kdyby přišlo více diváků. Takhle jich přišlo jen něco přes stovku, takže noviny TADY píší o ostudě a v titulku hlásí: "Hanba! Hřímala Basiková z pódia.

Tož, jestli "hřímala" nevím, faktem je, že počet lidí poněkud zaráží. A to hlavně proto, že peníze ze vstupného měly jít na podporu malých hokejistů. Jak známo, hokej stojí dost peněz, Ostroh ho sice dlouhodobě silně dotuje, ale pochopitelně to nestačí.

Přemýšlím, co k tomu napsat víc. Odsuzovat Ostrožany nebo i přespolní? Je fakt, že Ostroh je zvláštní městečko a dostat lidi někde je hodně složité, na druhé straně, počasí bylo opravdu velmi nepříznivé, lidé o víkendu nechodili vůbec nikde, sám jsem tak promokl na Antonínku, že už jsem večer do Ostrohu nejel, byť mám Basikovou velmi rád. Odpoledne před koncertem jsem si s ní povídal na soutěži Světlo orientu, ke všem lidem byla nesmírně vstřícná a věřila, že večer si ji diváci přijdou poslechnout. No, nepřišli... Prý byly v hledišti hlavně ženy (chlapi sledovali v teple a suchu ME ve fotbale), takže nakonec asi nedošli ani sami hokejisté nebo třeba rodiče či prarodiče malých žáčků . byť ti by mi možná namítli, že už nasypali do hokeje hordu peněz... Škoda. Snad bude následovat akce, která pošramocenou pověst vylepší.  

 

Ještě jeden příspěvek o dětech, a to o malých hasičích. Soutěžily v Ostrožské Nové Vsi, kde je zachytil Mirek Kusák. TADY najdete jeho fotky, podívejte se. Malých hasičů ubývá, doba, kdy v hasičském byly děti snad ze všech vesnic, bohužel končí... Vítězem je podle mě tak každý, kdo takové žáčky má, tady můžete vidět jejich výsledky ze soutěže v Ostrožské Nové Vsi. 

 

Tak, a nakonec fotbal v Ostrožské Lhotě, nerad bych ho úplně zanedbával, i když větší příspěvek plánuji na příští týden, kdy soutěž končí. Včera Lhoťané hráli s Kostelany, na podzim u nich vyhráli 8:0. Včera už to takový brankostroj nebyl, Lhota vyhrála 3:1 a udržuje si vynikající 2. místo v tabulce. Pokud vyhraje i příští neděli nad Polešovicemi, může Lhota za určitých okolností (už je tady popisoval nedávno Staňa Dufka) postupovat do vyšších soutěže. Mohli bychom tedy volat hurá, hurá, hurá, ale jsem poněkud na rozpacích. Předseda lhotského klubu totiž už avizoval, že nechce postupovat - tož, být hráčem na hřišti, byl bych z takového vyjádření poněkud na vážkách :) Ale postupovat prý nechce nikdo, žádná dědina, žádné městečko - všem je v tom okresu prostě dobře...

Ještě k utkání, Staňa Dufka mi "referoval", že naše Lhota vyhrála zaslouženě, nejlepším hráčem bylo (jako mnohdy dříve) Jirka Jurčeka a velké uznání si zaslouží domácí pomezní Petr Hanáček. Když naši hráči vstřelili gól na 3:1 z ofsajdu a rozhodčí gól uznal, Petr ho upozornil na chybu a rozhodčí gól zpětně neuznal. Palec nahoru oběma.

Já bych dal ještě dodatečně palec dolů domácímu pomeznímu, který "vypomáhal" rozhodčímu v utkání žáčků :) Během druhého poločasu totiž úplně přestal mávat a povídal si s někým z diváků. Tož, při fotbale jsem to viděl poprvé za skoro čtyřicet let. Pomezní tak částečně reagoval na situaci na hřišti, kde se našim žáčkům bohužel nedařilo a prohráli tolik, že to tady raději ani nebudu zveřejňovat :) I tak jsme jim ale zatleskali a držíme palce - otřepat se z takových proher a pracovat na zlepšení je víc než být stále Nadalem nebo Boltem :)

Jo, a ještě jedna informace. Staňa Dufka vzkazuje, že zve všechny v neděli do udírmy, protože má službu. Ptal jsem se ho odkud jsou klobásky, ale to nevěděl. A také nevěděl, jestli v případě vítězství bude v nedělu postupová oslava - tož,  to nevíme asi nikdo :)

 

V sobotu se hrál ve Lhotě rovněž tenisový turnaj, který měl kvalitní zastoupení. Veškeré podrobnosti najdete TADY na webu tenisového klubu, vítězství slavila dvojice Michal Bachan + Jirka Haláč.

 

Teď jsem si všiml, že jsem v titulku slíbil také křest poštovní známky na Baťově kanále ve Veselí nad Moravou. Tak to byla hóóódně zajímavé akce, velmi jsem byl překvapený, jak moc lidí zajímala, jak velká fronta na známku i orazítkování stála, kolik autogramů dal muž, který se na ní podílel. Když tak se podívejte na video, které jsem na místě natočil - uvidíte, kolik zajímavostí je kolem jedné jediné poštovní známky...

RB

RB