Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Omluva a upřesnění: Nejsem hlupák, který píše nepravdivé informace o povolební situaci v Uh. Brodě

Nerad sem píši následující příspěvek, ale věřte mi, že nemám jinou možnost, než právě tady uvést na pravou míru jednu nepravdivou informaci, pod kterou jsem podepsaný v dnešních novinách.

Představte si, že jste třeba komunální politik, přijde za vámi novinář a dlouho spolu mluvíte. Poskytnete tomu novináři informace a čekáte, co napíše. Když druhý den otevřete noviny, chytnete se za hlavu a zjistíte, že napsal pravý opak toho, co jste mu sdělili jako nezpochybnitelná fakta o své osobě.

Tak, přesně toto se stalo mně, a bohužel, já byl v této záležitosti tím novinářem. Tento komunální politik, další lidé z jeho okolí, zasvěcení čtenáři nebo novináři místních médií mají plné právo si myslet, že jsem hlupák, s kterým nemá smysl mluvit, nemá smysl mu poskytovat nějaké informace a nemá smysl ani věřit tomu, co píše tady v novinách nebo třeba na svých internetových stránkách.

Celá věc má ovšem jeden jediný háček, který ale většinou nikoho nezajímá. Za nepravdivou informaci nemůže novinář, který článek napsal a je pod ním podepsaný, ale může za ni někdo, kdo článek někde v kanceláři redakce přijal, poté špatně upravil a dal do novin. Děje se tak ve všech novinách, akorát je smůla, když se to stane vám a ještě v novinách, kde jste roky pracovali a máte k nim skoro tak blízko jako k vlastní rodině.

Tedy naprosto konkrétně:

Omlouvám se místostarostovi Uherského Brodu Pavlu Josefíkovi, že jsem v dnešní regionální příloze MF DNES podepsaný pod informací, že v letošních volbách ani nekandidoval. Není to pravda, takovou větu jsem nikdy nenapsal a v článku se objevila až po úpravě článku editorem redakce.

Pravda je totiž zcela jiná a do článku jsem ji napsal - Pavel Josefík naopak získal nejvíce hlasů ze všech kandidátů ODS. TADY jsou prosím pro doplnění výsledky zástupců ODS v brodských volbách. Mimochodem, povídání o tom, jak ve volbách kandidoval, získal nejvíc hlasů z ODS a nakonec "zásahem" spolustraníků musel na radnici skončit, věnoval ne zrovna krátkou část našeho setkání. Když si pak přečetl, že jsem napsal, jak nekandidoval, tak si musel myslet, že jsem minimálně cvok :)  

Pro novináře je klíčové mít důvěru lidí, s kterými komunikuje, musí je přesvědčit, že pokud mu poskytnou nějaká fakta (třeba taková, o kterých jsem se teď zmínil), on tyto fakta dokáže přesně napsat. Pro mě osobně je proto klíčové v tomto případě složité brodské povolební situace mít důvěru všech akterů, s kterými jsem se zatím setkal a s nimiž se ještě setkat chci. Rád bych proto, aby nejen čtenáři, lidé v Uherském Brodě či kolegové novináři, ale také tyto komunální politici věděli, že nejsem hlupák, který napíše zcela opačně informaci, kterou mu sdělí.

Říká se, že mýlit se je lidské. Je to tak, sám se občas při psaní zmýlím a vždy mě to nesmírně mrzí, několik let jsem dělal i editora redaktorských článků, a jistě jsem někdy nedobře takový článek zeditoval. Může se to opravdu stát, věřte jako čtenáři, že to novináře mnohdy trápí a nedělají chyby záměrně. Vždy je ale podle mého názoru nezbytné se omluvit tomu, o kom novinář nepravdivou informaci napsal a uvést tuto nepravdu na pravou míru.

Děkuju za pochopení ...

RB

 

Ps. I přes tuto nepříjemnost se budu snažit situaci v Uherském Brodě dál věnovat, včera jsem dlouze mluvil jak s místostarostou Josefíkem z ODS, tak odcházejícím starostou Ladislavem Kryštofem z ČSSD a jeho pravděpodobným nástupcem Patrikem Kunčarem z KDU-ČSL. Myslím si, že situace v Brodě je velmi zajímavá a řada důležitých informací se dodnes k občanům města a čtenářům médií nedostala. Místo psaní je ale zatím spíše čas pro sbírání informací a souvislostí, důležitá bude pochopitelně také středeční volba nového vedení města. Vyčkejme tedy ...

 

Tady je ještě původní znění článků pro noviny:

 

Stěhování začíná, starosta Kryštof se balí a svolává voliče

Uherský Brod - Uherský Brod se chystá na středeční jednání zastupitelstva, které zřejmě přinese největší změnu na radnici za poslední léta. Pokud totiž nově vytvořená koalice KDU-ČSL, ODS a Nezávislí za rozvoj města bude držet pohromadě, skončí po dvanácti letech na radnici dosavadní starosta za ČSSD Ladislav Kryštof.

 

„Je tady trochu nepořádek, po dvanácti letech na radnici už začínám balit věci," omlouvá se starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof, když včera před osmou ráno přichází do práce a v kanceláři mu leží na zemi několik dokumentů. Kdo by čekal, že na starostovi bude vidět nějaké zklamání z toho, že ho má ve středu „vyměnit" nová koalice, ten by byl překvapený. Alespoň navenek vypadá starosta uvolněně, občas se usměje a tvrdí, že je s koncem na radnici smířený.

„Ve čtvrtek se budu hlásit ve Zbrojovce Uherský Brod, kde jsem naposledy pracoval," prohlašuje a přitom několikrát opakuje, že cítí při odchodu ze všeho nejvíce velkou spokojenost, protože ČSSD ve města zvítězila a on získal nejvíce hlasů. „Člověk musí s takovým odchodem počítat. Starosta není práce na čtyřleté volební období, ale je to práce od zastupitelstva po zastupitelstva, protože na jakémkoliv zasedání zastupitelstva může být odvolaný," pokračuje ve smířlivém tónu.

Jeho „smíření" s povolebním vývojem ve městě má ale přece jen své hranice. Odcházející starosta se totiž při povídání nezmínil o tom, že Broďané dostali v těchto dnech materiály ČSSD, ve kterých ostře kritizuje chování nové koalice a publikuje také osobní sms zprávy, které mu poslal lídr KDU - ČSL a kandidát na starostu Patrik Kunčar.

„Ze zisků hlasů jednotlivým zastupitelům vyplývá, že připravovanou koalici si podle volebního výsledku nepřála ani polovina voličů, kteří odevzdali ve volbách své hlasy jistě s přesvědčením, že vedení města vzejde ze zastupitelů s největším počtem preferenčních hlasů Jinak, než naprostá ignorace přání občanů se tento stav nedá jednoduše nazvat," stojí v tomto letáku ČSSD, který vyzývá voliče, aby přišli na zastupitelstvo. „Přijďte se podívat na veřejné ustavující zasedání zastupitelstva. Přestože všechna volební uskupení slibovala, že budou respektovat vaše přání a budou vám naslouchat, tak již nyní některé subjekty na vaše hlasy odevzdané ve volbách odmítají brát zřetel, ba přímo na ně kašlou," končí sociálně demokratické leták, který je podepsaný mimo jiné starostou Kryštofem.

Společně s ním by měl skončit také místostarosta Pavel Josefík, jehož ODS ale přitom bude na radnici také vládnout - ovšem bez Josefíka. Ten má kancelář jen kousek od starosty a včera ráno se rovněž chystal na vystěhování. Na rozdíl do starosty ale mluvil o svém zklamání mnohem otevřeněji. „Loajálně podporuji novou koalici a jejího lídra, zároveň ale přiznávám, že jsem zklamaný z celkové atmosféry kolem radnice a nelituji toho, že tady už dál nebudu," říká.

Z ODS sice získal v Uherském Brodě nejvíce hlasů, chtěl i v práci na radnici pokračovat, ale postavilo se proti němu několik mladších členů ODS. „Důvěru dostaly nové tváře, které nemají za sebou v podstatě nic. Jsem z toho velmi zklamaný," přiznává místostarosta, kterého má podle koaliční dohody nahradit v křesle jiný člen ODS, dosavadní mluvčí hradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Co bude s Josefíkem? Než odcházel na radnici, měl stavební firmu, jejíž činnost ale zcela zastavil a nemíní ji ani obnovit. „Nějaké místo už mám, ale zatím o něm nechci mluvit," podotýká a dodává, že se chce také věnovat občanskému sdružení Kaunic.

Zcela jiné starosti má Patrik Kunčar, horký favorit na starostovské křeslo. Kdybyste jej potkali, možná byste při prvním pohledu na něj ani nevěřili, že právě on má stát v čele radnice.

Včera dopoledne ještě pracoval jako geodet jen kousek od radnice ve skromně zařízené místnosti geodetické firmy, a vůbec nepřipomínal v mikině a manšestrácích někoho, kdo by měl velmi brzy sedět v saku a kravatě v kanceláři prvního muže města. „Zpočátku jsem měl obavu, jestli bych práci starosty zvládl, ale čtyři roky jsem se snažil pracovat maximálně v městském zastupitelstvu. Myslím, že jsem tam získal řadu zkušeností," říká tento sedmatřicetiletý muž, kterému byste určitě hádali ještě méně let.

Na radnici to nebude mít v případě zvolení jednoduché, bude muset počítat se zcela novým prostředím a lidmi, kteří ve své většině byli jistě nakloněni dosavadnímu starostovi. Kunčar navíc přijde do vedení radnice s koalicí, která má pouze většinu jediného hlasu. „S lidmi z koalice jsem ale několikrát jednal a věřím jim. Právě důvěra byla to, co po volbách rozhodlo o této koalici. Původně jsme jednali také s Ladislavem Kryštofem, ale způsob jeho jednání i to, že zveřejnil naši soukromou korespondenci ukázal, že to není člověk, kterému lze věřit," tvrdí Kunčar.

Už za několik desítek hodin bude jasné, kdo komu může v Uherském Brodě věřit a kam budou směřovat kroky jednotlivých aktérů komunální politiky. Středeční odpoledne tak rozhodne o tom, jestli se bude muset dlouholetý starosta Kryštof definitivně stěhovat a uvolňovat kancelář svému lidoveckému nástupci.