Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ohlédnutí za fašanky: začínám lhotským, postupně přidám řadu dalších - Tady je Blatnice pod Svatým Antonínkem...

Postupně dám na stránky videoukázky a fotky z různých fašanků na Slovácku, začínám tím domácím v Ostrožské Lhotě, na kterém jsem byl osobně. Letos jsem si po několika letech řekl, že nebudu fašanky objíždět, ale vezmu dcery přímo fo fašankového průvodu, aby postupně k této tradici získávaly vztah. O lhotském fašanku také později napíši pár slov, postupně přidám odkazy na videa z fašanků na Horňácku, ve Strání i jinde...

RB 

 

TADY jsem dal stovky fotek právě z lhotského fašanku. Původně jsem na něm nechtěl fotit, ale nedalo mi to :) Příště už ale určitě za nějaků maškaru půjdu, jestli nebudu maškarů nakonec já sám :) Na web jsem dal všechny fotky, které jsem nafotil, nemám čas je procházet a třídit. Pokud by se někdo sám sobě na fotce nelíbil, dejte mi, prosím, vědět, vaši fotku vymažu. Díky také všem, kteří ve Lhotě nebo jinde šli, byla by hrozná škoda, kdyby o fašankovém víkendu byly dědiny vylidněné, tiché a nudné. A díky vám, kteří jste otevřeli, usmáli se, dali třeba nějaký drobný dar nebo si připravili pohoštění! 

 

A ještě před videoukázkami dávám důležtou prosbu a pozvánku Jakuba Hájka, který obnovil tradici stavění mája  v Ostrožské Lhotě. Teď jde ale o to, aby Lhota tuto tradici zase neztratila... 

 

 

  

 

 

 

 

Tady jsem přidal psaní o fašanku v Blatnici pod Svatým Antonínkem od pana Hanáka:

 

Fašanku, fašanku, už je ťa na mále....

 

Masopustní písničky zněly na blatnickém kulturním domě, kde se v sobotu 1.3. 2014 odehrával obecní fašank. Doba masopustu je přesně od tří králů (6. ledna) do popeleční středy (letos 5. března), kdy fašanky vrcholí. V různých obcích se slaví jinak. Typické „pohanské" průvody masek je možné nesčetně spatřit i na Slovácku, ale je řada obcí, kde je fašank spíše „folklorní záležitostí" a to se týká i naší obce Blatnice. Po fašanku následuje 40ti denní doba postní, která končí Velikonocemi.

 

Blatnický fašank je svým způsobem originální, nebudeme si nalhávat, jedná se spíše o sobotní odpoledne zabijačkových specialit, regionálních mrváňů, svařáku a jiných dobrot, které je zpestřeno folklorním doprovodem. K tanci a poslechu vyhrávala dechová hudba Blatničané pod vedením pana kapelníka Radka Vyskočila, dále vystoupil ženský sbor pod vedením paní Anny Křivákové a mužský sbor pod vedením pana Antonína Grňáka.

 

Aby program nebyl jednotvárný, byla do programu zařazena i projekce děkovné pouti, která měla premiéru při letošním krojovém plesu. Jednalo se o pouť z roku 1993, kterou pro tyto potřeby zdigitalizoval pan Vlastimil Fojtík a vytvořil 16min. sestřih těch nejlepších záběrů (plnou verzi této poutě si u něj můžete (pouze do konce března!) objednat na tel: 732/675367).

 

Dále jako bonus byla promítnuta pouť z roku 1994 od pana Stanislava Chabiče, který svůj záznam pro potřeby obce zapůjčil a osobně se přišel na projekci podívat. Hřebem fašankového odpoledne byla scénka ,,Pochování basy", kterou nacvičil a zorganizoval ženský sbor. Tuto scénku současně doprovázela místní dechovka smutečním pochodem, což navodilo perfektní atmosféru.

 

Tady je malý úryvek ze scénky (litanie): „Umřela nám basa, nebude zpívat tvoja chasa" |: Nechala nás samotné, opuštěné, smutné nešťastné :| „My ubozí sirotečkové, nic nám tu na světě nezbude" |: dáme si vínečka, dobrá bude aj slivovička :| „Ty naša Barborko rozmilá, veselá bylas aj opilá" |: zpíváme rekviem, nech je ti Barborko lehká zem :|

 

Podobných hlášek bylo nespočet, některé se humorně dotkly i obecních záležitostí. Ve finále sklidil ženský sbor obrovský aplaus. Ne, že se scénka líbila, prostě vyloženě zpěvačky šokovaly svým vystoupením, za které sklidily bouřlivý potlesk! ;o)

 

Na letošní fašank se letos vypravilo kolem 300 lidí, řada z nich byla i přespolních. Dobrá nálada byla celé odpoledne. Ten kdo šel při slunném odpoledni raději do vinohradu, rozhodně neudělal správnou volbu. V závěru je třeba poděkovat organizátorům, zejména pořádající obci Blatnice a místnímu sboru dobrovolných hasičů, kteří na sebe vzali největší organizátorskou tíhu a vše pečlivě připravili, navařili, nasmažili. Bylo s potěšením přivítat na kulturním domě spřátelenou hasičskou organizaci ze Svatobořic - Mistřína, která přijela rovnou autobusem.

 

Obec Blatnice si velmi váží „aktivních spolků", které dokážou pro obec něco bez nároku na odměnu udělat, či zorganizovat. Takovým spolkům bude i koncem roku poskytnuta podpora na jejich činnost.

 

Ing. Antonín Hanák