Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Obhajoba Zuzany Lapčíkové: Je přínosným a silným kandidátem do Senátu, na Slovácku jí mnozí nepřejí, píše jeden ze čtenářů

Nevím, jestli tušíte, jak je těžké na Slovácku (ale možná i jinde mimo Prahu), najít někoho, kdo řekne svůj názor a podepíše se pod něj. Věřte mi, je to často těžké, lidí, kteří vám něco napíší anonymně (mnohdy podle a zákeřně), najdete celé armády, najít ale člověka, který prostě řekne, co si myslí a také se k tomu přihlásí, je fakt problém.

Proto sem rád, že na mou výzvu k předcházejícímu článku (TADY jsem psal volnější text o senátních kandidátech), zareagoval pan Margetík, který napsal názor k jedné ze senátních kandidátek, k paní Zuzaně Lapčíkové.

Na konci textu se také zmiňuji o sporu, který nyní vře kolem SLovácké základní umělecké školy, kde patřila k zakladatelům této školy. Chtěl jsem o této věci napsat, vše pochopitelně sleduji, ale přiznám se, že je to pro mě z dálky nesrozumitelné, nevím, kde je pravda, kdo si zaslouží podporu. Jestli paní Lapčíková, nebo ti, kteří tvrdí, že je z vedení školy odstranila. Spoléhám se v tomto na informování místních médií, která mají ke všemu blíž. I v této věci se utvrzuji ve svéém dávném přesvědčení - jakmile s někým nemluvím z očí do čí, nemám možnost poslouchat obě strany, a to pokud možno společně na jednom místě, těžko se ve sporech různých lidí orientuji.

Zpět k názoru pana Margetíka: jak jsem slíbil v minulém článku, ať mi napíše kdokoliv, jeho názor tady na stránkách zveřejním, vůbec mi nevadí, že to bude třeba názor odlišný od mého  - nemůže to být ale anonym. Inu, posuďte sami, co píše pan Margetík, udělejte si názor, případně pošlete ten svůj. Děkuji vám...

Radek Bartoníček      

 

Dobrý den,

jsem poměrně častým a letitým návštěvníkem Vašeho webu Slováckodnes.cz,  i když musím přiznat, že mě spíše zajímají Vaše názory a reportáže nefolklorního typu. Tam mě také dnes zaujal Váš pohled na kandidáty do Senátu - na Vaši výzvu zasílám svůj pohled na osobnost Zuzany Lapčíkové.

Seznámil nás kdysi pan Janoušek - původní majitel knihkupectví Portál v Uherském Hradišti. Patřím, myslím, mezi kamarády Zuzany a její rodiny, nejsem tedy určitě nezaujatý, známe se asi 12 let a pomáhali jsme jí s kolegy stavaři při rekonstrukcích rodného domu v Topolné a jako konzultanti v některých jejích dalších aktivitách při rozjezdu ZUŠky. Naše spolupráce byla pro mě vždycky lidsky hodonotná a inspirativní - spíše než komerční, tak kamarádská.

Pokud je nyní voláno po větším zastoupení žen v politice, je v tomto ohledu přínosným a silným kandidátem. Přes svoji křehkost, nelehké životní peripetie a „obyčejné", nicméně silné a vroucné rodinné zázemí, bez „dobře situovaných strýčků", dokázala relativně mladá strašně moc. Je možné napsat vcelku běžné důvody - talent, neuvěřitelná pracovitost, odvaha, velká komunikativnost a podobně, ale pokud můžu soudit, je jejím hlavním plusem nehrané zářící charisma, kterým dokáže lidi správně nakopnout a trvale zainteresovat do problému jakéhokoliv druhu.

Když se Napoleon, nominující své generály do války na ně ptal, zeptal se, jestli mají štěstí, a jestliže měli,  tak je bral. Zuzana je má také - podporována svým manželem Radkem Zdráhalem a 3 dětmi, které jsou všechy obdařeny podobnými charakteristikami jako ona. Ještě o dětech uslyšíme, nepochybuju, jsou to megatalenty.

Tolik nálože nemůže náš region tak snadno akceptovat (znáte to také Vy, jak o tom na webu čtu), její posun do Prahy byl vcelku logickým vyústěním, zde na Slovácku jí mnozí nepřejí, jak už to chodí. Některým lidem vadí její tryskající ambice a samozřejmě úspěch, kterého dosahuje na první pohled velmi lehce. Lidé jsou tady jen málo otevření a velmi rádi se srovnávájí, nepřijmou snadno jinakost.

To ale nebyl její důvod odchodu, má tu nepoměrně více přátel a pořád se sem vrací. Jde o možnost dalšího uplatnění a výuku dětí. Její manžel Radek Zdráhal si už velkou politiku „odzkoušel" asi dva roky ve funkci náměstka ministra kultury za Nečase, byl vyštípán v polovině období, protože se jako poctivý „Slovačisko původem z Brna" nechtěl podílet na některých křivých cestách fungování kulturního institucionalismu v Praze -  to se „nahoře" neodpouští. O peníze za každou cenu Lapčíkovým - Zdráhalovým rozhodně nejde, to by tam zůstal a jel v zaběhlých kolejích obklopen „igelitkami". 

Nynější rozvrat na SZUŠ v UH je prohrou všech, je mi to líto, znám všechny jednatele z počáteční fáze hledaní prostorů UH, prostě se nedokáží domluvit, jsou to všechno persony, každá má svůj díl pravdy a ty na sebe naráží.     

Přeji Vám dobrý rok 2014.

Zdravím, Zbyněk Margetík