Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

O jednom nápisu a několika videích: ještě Antonínek, židovská muzika, soubory z Velké, CM Falešnica, natáčení Klebetnic a Ženiček, návrat na Dožínky do Kněžpole a D. Němčí

Nějak se mi špatně píše, snažím se tyto stránky věnovat Slovácku a spíše tomu, čemu se říká kultura, ale je to stále obtížnější. Přece jen, stále více jsme pohlceni politikou a tedy děním v této zemi, čemuž jsem se sám věnoval několik let jako novinář a těžko se tomu vyhýbám i nyní.

Politika nás prostě stále více "ovládá" a nejinak tomu bude i v příštích měsících, zejména, když náš čekají krajně vypjaté volby a po nich jistě stejně napjaté sestavování vlády a mnohé následující věci. Mohl bych nyní psát, kdo a co se mi v politice líbí či nelíbí, ale k čemu, když internetových stránek, článků a lidí, kteří mluví o politice, je nespočet? K čemu tento počet rozšiřovat? Dnešní politika je bídná, ať se člověk dívá na dění zprava nebo zleva, nezdá se, že by nás čekalo něco dobrého, lidé, kteří vyznávají klasické a osvědčené konzervativní hodnoty, si budou muset počkat na svou vládu asi hodně let ...

Místo mnoha slov dám proto jeden snímek, který jsem nedávno vyfotil, když jsem chtěl udělat sem na stránky videoukázky a texty o dědině, která byla vyhlášena vesnicí letošního roku ve Zlínském kraji. Jenže, věřte, nevěřte, jel jsem na poslední chvíli a nemohl jsem onu dědinu najít. Z cesty mi tak zůstala jen tato fotka, která ale možná říká více než cokoliv jiného. Když jsem jel kolem této budovy a všiml si nápisu, zastavil jsem, vzal foťák s dlouhým objektivem a udělal tuto fotku. Pracuj, střádej a rozmnožuj, je na ní napsáno.

 

 

Proč jsem tuto fotku dávám? Jako hold generacím před námi, které byly v mnohem obtížnější situaci než my dnes a přesto dokázaly naši zemi dostat na místo, které nám mnohé jiné země záviděly. Když se dobře podíváte na fasádu, zjistíte, že naši předci tuto budovu postavili v roce 1888. Mimochodem, rok předtím postihlo městečko, ve kterém stojí tato radnice (dříve Lidový dům), katastrofální požár, kdy mimo jiné shořelo 300 obydlí. Přesto se lidé tady ve Vizovicích dokázali zvednout - myslím, že mnozí skutečně pracovali, střádali a rozmnožovali ...

Podobně by šlo ukazovat příklady z historie naší země v mnoha a mnoha jiných případech, nedávno jsem například dočetl fantastickou knihu známého publicisty a spisovatele Pavla Kosatíka, který napsal portréty padesáti demokratických osobností našeho kulturního, politického i hospodářského života - název knihy "Čeští demokraté". Je to úžasně zajímavé čtení, při kterým si člověk ještě více uvědomí, kolik skutečných osobností tvořilo naši zemi a s jakou ohromnou energií i poctivostí se snažili naši zemi posunout skutečně dopředu. Velmi bych doporučoval dnešním pánům politikům i takzvaným politikům, aby se například do této knížky začetli. A nejen začetli.

 

Pojďme ale raději na Slovácko, rád bych přidal několik odkazů, které by mohly zajímat ty z vás, které zajímá lidová kultura a dění v našem v načem regionu. Nejdříve přidám několik odkazů na svá videa, která jsem zatím nestačil poutat na stránkách.

 

Nejdříve ještě jedna videoukázka z nedělního Antonínka, tři videoukázky už mnozí z vás viděli, čtvrtou jsem přidal později, proto ji přidávám ještě jednou - TADY se můžete podívat na konec mše, zástupkyně Matice Svatoantonínské  děkují kardinálu Miloslavu Vlkovi, následují jeho slova i slova hostitele, tedy blatnického faráře P. Zdeňka Stodůlky...

Rád bych se také vrátil k výborným Ozvěnám Horňácka, kde si diváci mohli poslechnout jak lidovou muziku z Horňácka, tak muziku "jiných kultur" - jen více takových vystoupení v našem regionu!

TADY jsem nahrál skupinu Létající rabín, její vystoupení řadu diváků skutečně nadchlo...

A TADY je vystoupení Taneční skupiny Rut, která čerpá podobně jako Létající rabín z židovské kultury ...

Vynechat ale pochopitelně nemůžu ani Horňáky, dokud mi šly baterky, nahrával jsem, takže, kdo máte zájem, nabízím tato vystoupení:

TADY je Anička Minksová s muzikou svého taťky 

TADY je vystoupení dětí z Veličánku, menší děti jsem dával na stránky už dříve

TADY už jsou velcí chlapi, mužský sbor z Velké nad Veličkou

TADY můžete slyšet a vidět Velické trnečky

 

Pojďme se ještě podívat na dopolední program Ozvěn Horňácka, jehož součástí bývá i setkání ctitelů Suchovské republiky, kteří pořádají akci s názvem Cestami suchovských republikánů. Nějaká videa z tohoto setkání jsem na web už dával některá ne - TADY můžete začít atmosféru okamžiků, kdy jsme šli při zpěvu a muzice horem Suchova a zastavil nás exstarosta Suchova pan Zemčík. Bylo to od něj velmi milé... TADY jsem nahrál rozhovor s paní Olgou Floriánovou, která patří mezi organizátoryk tohoto setkání, které se uskutečnilo už počtvrté...

 

Na stránkách jsem se ještě nezmiňoval o hodech v Blatničce, kde mimo jiné hrála stála populárnější Cimbálová muzika Falešnica, složená z neúnavných kluků, kteří hrají naplno kdykoliv a kdekoliv, i proto řady jejíchž příznivců prudce rostou - TADY a TADY si můžete poslechnout jejich vystoupení na hodec.

 

Rád bych také upozornil na to, že sympatické "baby" z Hluku, které hrají v CM Ženičky a sbírají ve sboru Klebetnice, dokončily nahrávání svého nového cédéčka. Už několik dnů se chystám o nich napsat článek, ale pokud nechcete čekat, natočil jsem s nimi videorozhovor a zároveň zachytil kousek nahrávání. TADY si můžete pustit rozhovor, z něhož se o "cédéčku" dozvíte mnoho informací, TADY se můžete podívat přímo do studia na nahrávání a prohlédnout si všechny Klebetnice.

 

Pokud vás už dlouho nezdržuji, pojďte se ještě jednou podívat na Dožínky do Kněžpole a Dolního Němčí. Už jsem dával z těchto míst několik videoukázek a řádků, ale některé videoukázky jsem nahrával na internet až dodatečně a moc lidí o nich zatím neví. Pokud máte zájem, budu rád, když na ně mrknete, budete moci zase o něco více poznat naše Slovácko, zmiňované dědiny i některé lidi v nich.

TADY jsem například zachytil atmosféru v Kněžpole. Zrovna nastal zajímavý okamžik, kdy mladí kluci dostávali "školení", jak nosit kosu, vždyť ji mnozí drželi poprvé nebo podruhé. Zároveň jsem se proto některých krojovaných zeptal, cože by chtěli do naší současnosti ze životy našich prababiček a pradědečků. Co myslíte, že odpověděli?

Ještě jsme stále v Kněžpole, tentokrát už na poli, TADY jsem zachytil naše chlapy z Ostrožské Lhoty a TADY pívání žen z Kněžpole a Spytihněva. První písnička mě zaujala natolik, že jsem se pídil po tom, kdeže ji ty "ženské" objevily ....   

Z Kněžpole rychle přeběhněme ještě do Dolního Němčí, to už jsem na stránky dával dříve, přesto ale připomínám tři videoukázky - TADY můžete pocítit atmosféru novodobých Dožínek ve chvíli, kdy se jde k hospodáři, TADY můžete slyšet paní Ježkovou, dobrou duši řady místních akcí a TADY je rozhovor s rodiči a třemi dcerami, které jsem na Dožínkách potkal - všichni byli v kroji!  

 


Čím končit? Možná dobrý nápadem primáše CM Pentla Jakuba Špalka a jeho přátel, kteří zorganizovali pro děti folklorní tábor na Žítkové. Protože mezi dětmi byla i naše osmiletá dcera Anička, vím, že to byl moc zdařilý tábor, který dětem hodně dal. Když jsme si pro dceru jeli a sledovali pěkný závěrečný program, kteří vedoucí s dětmi připravili, líbila se mi kromě jiného jedna věc. Majitel areálu, kde tábor sídlil, Miroslav Šuránek z Hluku, který je velkýp řítel tradic a folkloru, se přišel na vystoupení podívat  - a vydržel po celou dobu. Zdálo se mi, že takové spojení folklorních nadšenců s podnikatelem, který má ke kultuře blízko, je přesně tím, co může přinášet hodně dobrého. Díky tedy všem, kteří tento výborný tábor připravili! TADY se můžete podívat na konec loučení a také videorozhovor o tomto táboře. Bohužel jsem měl na kartě málo místa a karty mi brzy došla.   

Tak, a to je všechno. Omlouvám se, že jsem se vůbec nezmínil o Vyvolených, Vladkovi, otravě v Egyptě, Ivetě Bartošové ani o ničem podobném, vím, že zmínka o každém z nich v titulku článků by mi nabrala stovky nových čtenářů, ale díky - nemám zájem. Když vidím, co zajímá většinu národa, nemůžu se už opravdu dočkat chvíle, kdy začne platit v této zemi ona mnohými vzývaná přímá demokracie. To bude teprve sranda - až nám z ní bude mrazit v zádech.

RB  

 

Ps. Odkaz na jeden článek sem přece jen dám - dobré zprávy potřebujeme jako sůl !!!!! TADY můžete na článek kliknout ... 

 

A kdo se dostal až sem, může TADY kliknout na mé fotky z poutě na Antonínku. Ještě je moc neanoncuji, protože fotky určitě ještě projdu a promažu... TADY jsou ale v nynější podobě, zatím jich je 855