Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Novinka: po několika letech ruším diskusi na stránkách, přibývalo anonymů, ubývalo cenných názorů. Podepsané a poslané příspěvky budu nadále publikovat

Bohužel, bohužel, bohužel, definitivně jsem ztratil další iluzi o lidech. Myslel jsem, že jsou schopni napsat svůj názor a podepsat se pod něj, případně jsou schopni zajímavě o problémech diskutovat třeba i anonymně. Bohužel to byla skutečně iluze, proto jsem se rozhodl po vzoru mnoha jiných webů diskusi na stránkách zrušit - ze stránek tak zmizí všechny diskusní příspěvky za poslední roky, místo pro diskusi už pod články nebude. Všechny předešlé diskuse zmizí z toho důvodu, že administrační systém tohoto webu nedokáže rušit jednotlivé diskuse. 

Moje stránky byly jedny z posledních, kam chodí denně stovky lidí a kam každý z nich mohl svůj názor napsat - včetně toho, že mohl psát cokolik ke mně. Byl jsem dlouho přesvědčený, že tím dávám svým čtenářům ohromnou možnost podělit se o svůj názor s jinými lidmi, myslel jsem, že to využijí, že vzniknou zajímavé a slušné polemiky, čekal jsem, že se v diskusích objeví zajímavé pohledy na různé věci kolem nás. Bylo mi přitom úplně jedno, jestli ten názor kritizuje mě nebo kohokoliv jiného, byla to skutečně svobodná diskuse bez jakéhokoliv omezení - jediným omezením byla slušnost.

Stále častěji bylo evidentní, že se to nezdaří. Dlouho jsem odolával prosbám své ženy, abych diskusi blokl, vždy jsem se jí snažil přesvědčovat argument, že lidé musí mít možnost říkat své názory, zejména, když prakticky všechny radniční a jiné weby diskutování a zveřejňování odlišných názorů neumožňují. Jsem velký příznivec okamžiků, kdy si lidé vyměňují svůj pohled na nějaký problém, mám mnohem raději zastupitelstva, kde několik zastupitelů vystoupí se svým názorem, než zastupitelstva, kde všichni přikyvují starostům.

Kdekoliv v naší společnosti vládne ticho, beznázorovost a strach z vyslovení názoru,  na místech, kde jdou všichni (dobrovolně nebo nedobrovolně) jako ovce za jedním "vůdcem", všude tam vidím zárodek něčeho špatného a nezdravého. Otevřenou svobodnou diskusi, stejně jako třeba satiru, karikaturu a humor, potřebujeme nesmírně moc - proto jsem se snažil pro volnou diskusi několik let vytvářet tady na stránkách podmínky.

Jsem si vědom, že mi zrušení diskuse ubere čtenářů, protože možná paradoxně hodně lidí přitahuje diskuse, v níž se objevují sprostory či osobní útoky. Lidi tak často nezajímá meritum věcí, ale spíš to, jestli někdo na někoho hodil kýbl špíny. Nechci ale čtenáře za každou cenu, nechci, aby tyto stránky byly žumpou tak jako některé jiné. Nechci, aby diskuse na mých stránkách šířily mnohdy nepodložené pomluvy, které jsou horší než jed, je to mor dnešní informační doby, jakmile na jakémkoliv člověku taková pomluva ulpí, už nikdy se jí nezbaví, druhým lidem se v hlavě zadře mnohem víc pomluva, než skutečná pravda.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem diskutujícím, kteří vedli diskuse slušně a často přicházeli také se zajímavými názory. Nebylo jich až tak málo, což je, myslím, naděje do budoucnosti, možná se někdy dožijeme doby, kdy budeme schopni umět skutečně diskutovat. Je mi líto, že diskusi uzavírám, ale skutečně se v ní čím dál méně objevovaly názory, které by měly nějakou hloubku, originalitu, cennost, poctivost vyslovit něco podstatného.

Možnost napsat sem na stránky svůj názor ale úplně nekončí. Pokud mi svůj názor napíšete do mailu a podepíšete se, váš názor či příspěvek tady uveřejním. To není málo, řada webů, které si všímají veřejného dění, ani to nedělá.

Věřte mi, že nikdy nepochopím, jak ohromné množství lidí se nedokáže pod svůj názor podepsat, je to až neuvěřitelné, ale zřejmě to svědčí o mnohém. Stejně jako nepochopím, kolik je v nás zloby a neschopnosti někoho povzbudit nebo poděkovat, mohl bych jmenovat desítky situací, kdy někdo něco ve svém volném čase a zdarma učinil, uspořádal, natočil, nafotil, ale místo nějakého uznání hned následovalo v diskusi něco zlého. Není dobré žít v iluzi, jak je člověk úžasný tvor, realisté či pesimisté to mají v životě jednodušší - máloco je překvapí a na mnohé špatnosti jsou připraveni.

Děkuji vám za pochopení ...

Radek Bartoníčekna
radek.bartonicek@gmail.com
(na tento mail můžete psát kdykoliv své názory, pokud nepůjde o anonym, budu váš příspěvek na webu publikovat)

 

A připojuji ještě tento odkaz ze skvělého týdeníku Respekt, který zdánlivě s mým článkem nesouvisí ...