Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nové pozvánky! Například do skanzenu ve Strážnici, na Radůzu, Mladé Horňácko, Zazpívej, slavíčku, na košt vítězných slivovic

S prvními dubnovými dny budu dávat sem na stránky stále více a více nových pozvánek, děkuji za jejich posílání, je vás stále více, co pozvánky s plakáty posílá ...

 

Dobrý den,

posílám plakáty k akci Velikonoce ve skanzenu. Pro akci je vytvořená i událost na facebooku: https://www.facebook.com/events/240967722750958/, některé propagační informace k akci dáváme i na fb skanzenu: https://www.facebook.com/events/240967722750958/

Poslední novinkou je, že pro dětské dílny se podařilo oslovit tetičky a paní z Hluku, Vlčnova, Kunovic a Skoronic a ty budou děti učit vyrábět růžičky a další ozdoby pro koně na jízdu králů.

Ve vinohradnickém areálu a v areálu staveb z Horňácka se budou hrát dětské hry z dob našich prarodičů (kuličky, panák, chůdy, střílení z praku, vyhryzák, roztahovák, čára, skákání gumy atd.), dospělí můžou okoštovat a ohodnotit nejlepší bokovinu (uzený bok), proběhne řízená degustace vína, budou se vařit tradiční pokrmy, barvit vajíčka, plést pomlázky, nakupovat na jarmarku, velikonoční obchůzku, hrkání, vynášení Moreny/Mařeny/Smrtky a přinášení létečka/májíčku předvede Dolinečka ze Starého Města a Vonica ze Zlína.

Nebudou samozřejmě chybět strážnické tetičky, které během domácích prací povykládají, jak se dříve prožívalo postní období a velikonoční svátky. Program bude pestrý a bohatý, na své si určitě přijdou jak děti, tak i rodiče - nezbývá už jen doufat, že bude krásné počasí! Děkuji za spolupráci!

Pěkné jarní dny! J

Mgr. Ivana Šišperová

Centrum lidových tradic Národní ústav lidové kultury Zámek 672, Strážnice

tel.: 518 306 652 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tady je mejlík ze Slováckého muzea:

 

Dobrý den,

posílám tiskovou zprávu k aktuální činnosti pořádané Slováckým muzeem v Uherském Hradišti a Společností přátel slivovice ČR v rámci přípravy II. slováckého koštu slivovice 2014. TOŽ POMÁLI, POMÁLI, ALE UŽ BRZO!!!

Právě těmito slovy zve ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti a viceprezident Společnosti přátel slivovice České republiky Ivo Frolec v reklamním spotu na II. slovácký košt slivovice 2014.

Cílem činnosti Slováckého muzea je uchování kulturního dědictví na území Slovácka a prezentace kulturních statků občanům kraje. Mezi tradiční kulturní hodnoty převážně vesnického prostředí patří i výroba kvalitní slivovice a ovocných destilátů a pořádání tradičních koštů. Ve spolupráci se Společností přátel slivovice tak Slovácké muzeum připravilo již II. slovácký košt slivovice.

Jedná se o košt výběrový, tudíž mezi soutěžní vzorky budou zařazeny pouze vítězné vzorky z jednotlivých obecních koštů. Od začátku roku tak odborníci z muzea přímo v terénu dokumentují přípravy a průběhy koštů a hlavněshromažďují vítězné vzorky slivovice. Výsledky jejich práce budou mít možnost návštěvníci zhodnotit 26. dubna 2014.

Protože se jedná o akci pro muzeum spíše netradiční, zvolilo i netradiční formu propagace. Jako upoutávka na akci vznikl krátký reklamní spot, kde se vyjma ředitele muzea Iva Frolce zhostili rolí páleničářů, netrpělivě očekávajících blížící se košt, i prezident Společnosti přátel slivovice ČR Jiří Severin a vedoucí etnografického oddělení Marta Kondrová.

Součástí koštu bude i pořad Pomáhat a pálit, který návštěvníky seznámí s pálenicemi, pálením a pálenkami na moravsko-slovenském pomezí. A co doporučit? Nasbírat trnek, nadělat kváska, aby milá věděla, co je to láska.

Výběrový II. slovácký košt slivovice 2014 Uherské Hradiště, Velký sál Reduty, 26. dubna 2014 v 15.00 hodin, Uherské Hradiště, nádvoří Reduty, 26. dubna 2014 v 17.30 hodin

Autor: Mgr. Tomáš Chrástek, Mgr. Eliška Kohelová