Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nejvíce podrobný rozhovor se starostou Uherského Hradiště: 33 otázek a odpovědí - původní rozhovor, který nikde jinde nenajdete - a reakce opozice

Právě dnes jsem zpracovával do sobotní MF DNES rozhovor se starostou Uherského Hradiště Květoslavem Tichavským. Jde o rozhovory, které MF DNES publikuje společně s komentáři v rámci seriálu Rok po volbách.

Bohužel, z původního rozhovoru se mi dostalo do novin jen několik málo otázek, takže, kdo chcete, můžete si tady přečíst kompletní rozhovor. Pro ty z vás, které zajímá Uherské Hradiště, může mít rozhovor svůj smysl. A pokud vás zajímá kratší varianta a komentář, zkuste si v sobotu koupit MF DNES. Moje žena říká, že komentář je kritický, mně osobně se zase tak kritický nezdá. Tož, nevím :)

RB 

 

Tak tato fotka vznikla po skončení rozhovoru. Přemýšlel jsem, s čím starostu vyfotil, a všiml si, že na zemi má čerstvou cenu, kterou Uherské Hradiště dostalo za titul Město zeleně. Mimochodem, cenu, o jejímž oprávnění pro město se docela diskutuje. A jste první, kdo tuto cenu vidíte :) 

 

 

 

1. Pane starosto, vy jste na radnici 13 let, starostou jste ale až poslední rok poté, co v primárních volbách ODS možná překvapivě neuspěl váš předchůdce. Proč vlastně skončil, jaké pro to byly důvody, a jak došlo k tomu, že jste jej vystřídal vy?

Nevím, co v tom hledáte. Princip demokratických voleb je ten, že každá strana udělá primárky. A já jsem s ním šel do primárek v ODS. Můj předchůdce prostě získal míň hlasů než já.

 

2. Vracím se k tomu proto, že nikdy toto "střídání moci" nebylo úplně jasně vysvětleno, zvláště, když on chtěl být nadále starostou. Proč už nezískal v ODS podporu? A vy jste čekali na rozhodování ODS o kandidátovi na starostu s tím, že vše necháte na delegátech?

Oba dva jsme šli do toho s tím, že buď anebo, to jsem řekl já i on. Nedělal jsem žádné tahy, ani jsem si nic nedomlouval. Já jsem měl nejvíc hlasů už i dvě volební období předtím, takže i z toho se dá snadno usoudit, že šlo o férový demokratický postup.

 

3. A proč už nedali delegáti ODS podporu vašemu předchůdci Karáskovi? Pokud se nepletu, důvody nikde publikovány nebyly.

V demokracii se prostě rozhoduje o tom, koho v dané chvíli většina pokládá za lepšího. Tak to prostě v uherskohradišťské ODS funguje.

 

4. I když do dalších voleb zbývají tři roky, předpokládáte, že předáte "velení" svému místostarostovi Stanislavu Blahovi, s nimž tvoříte určitý tandem?

V době příštích voleb budu mít důchodový věk a za sebou 16 let práce na radnici. Což je na práci v komunální politice dost. Nepočítám, že bych za každou cenu pokračoval jako starosta. Proč by nemohl vyhrát primárky třeba pan kolega Blaha?

 

5. A řekl byste teď jednoznačně, že už nemáte v plánu kandidoval za tři roky na post starosty?

Na to jsem už odpověděl. Uvidíme, jak se to vyvine. Práce starosty je náročná, je třeba si všechno promyslet.

 

6. Takže nepracujete s panem Blahou na tom, že on to po vás bude postupně přebírat?

Samozřejmě, pokud pak získá podporu ve volbách? Všechno je možné...

 

7. Navenek to vypadá, že vy jako tandem jedete bez větších problémů...

Kdyby to nefungovalo, určitě by se to projevilo. Zatím ale fungujeme dobře.

 

8. Občas se mi ale zdá, že vás první místostarosta se snaží dominovat, a vás se to úplně nelíbí. Třeba, když ho na tiskové konferenci nenápadně upozorníte, že k nějakému problému byste chtěl říci názor místo něj vy.

My jsme se domluvili, že si své věci budeme komentovat sami. Jinak to přece ani nejde.

 

9. Neměl jste ale obavu, že takto můžete na radnici ztratit post jedničky a lidé by mohli mít pocit, že o dění na radnici a ve městě nerozhodujete ve skutečnosti vy?

Já takový pocit nemám. Jako starosta mám nad vším supervizi, myslím, že fungujeme dobře. Neděláme si mezi sebou žádné naschvály a vzájemně se o všem informujeme. Já vím o jejich akcích, oni o mých.

 

10. V čem je nevětší rozdíl mezi prací místostarosty a starosty?

Velmi zjednodušeně řečeno v dělbě práce a v míře odpovědnosti za svěřený resort. Přes to, že tvoříme s místostarosty jeden tým, největší odpovědnost mám já.

 

11. Je z vašeho pohledu výhoda nebo nevýhoda být tak dlouho na radnici?

Výhoda je v tom, že znám genezi věcí, které vznikaly. Proto za nejhodnotnější z mé "éry" starostování považuji to, že se plynule pokračuje v tom, co jsme začali v minulosti. Dokončili jsme rekonstrukci aquaparku, kina Hvězda nebo Jezuitské koleje. Tedy všechno akce za desítky milionů korun. Stejně tak pokračujeme v budování nových parkovišť. O těchto věcech se ale nezačalo mluvit teď , nýbrž třeba už před deseti lety. Například v bývalém plaveckém bazénu nám hygiena tak dlouho povolovala různé výjimky až jsme se museli rozhodnout, jak dál, a tak vznikl aquapark.

 

12. Přicházíte po starostovi Karáskovi, kterého by šlo označit za starostu "budovatele". Od hodně místních lidí člověk slyší, jak mluví o tom, že za něj se v Uherském Hradišti postavilo či rekonstruovalo hodně věcí. Co byste chtěl, aby bylo spojeno s vámi?

V žádném případě nechci někomu upírat zásluhy. Ale myslím, že vždycky je rozhodující zastupitelstvo. Když například někteří lidé říkají, že díky Tichavskému vznikl nový, moderní fotbalový stadion, tak já jako starosta přece nemůžu říci, že jsem ho vybudoval. Rozhodlo o tom zastupitelstvo. To je to samé, jako když se za pana Karáska podařilo přeměnit bývalá kasárna v místo, kde je bydlení, náměstí, parky a vzdělávání, což se v takovéto míře nepodařilo nikde v republice.

 

13. Právě po této "budovatelské" éře ale přichází jiná doba, kdy už zdaleka není možné získat tolik evropských peněz. Jaké ambice máte tedy vy, co můžou lidé od vašeho vedení čekat, zaměříte se spíše na drobnější akce a co nejlepší správu města?

Ano, jen bych nesouhlasil s označením drobnější akce. Dokončili jsme například aquapark za 280 milionů korun, teď rekonstruujeme Jezuitskou kolej za 80 milionů, rekonstrukce kina Hvězda si vyžádala částku kolem 30 milionů korun, opravujeme budovu známého obchodu Hradišťanka, kam se přesune část úřadu. Mrzí mne jedna věc a to, jak dopadla celá věc s budovou bývalé věznice. Na její rekonstrukci skutečně nemáme peníze.

 

14. Jenže je právě evidentní, že na akce tohoto typu bude méně peněz. Co lze tedy čekat od vašeho vedení města?

Pokud jde o peníze, uvidíme jaké bude rozpočtové určení daní či jak bude postupovat vláda. Nebudeme si moci dovolit tak rozsáhlé záležitosti, jako dosud, ale připravujeme například projekt rekonstrukce centrálního Masarykova náměstí. Což je zase otázka několika desítek milion korun. Ve spolupráci s krajem a ŘSD chystáme rozsáhlou rekonstrukci hlavní křižovatky, kterou chceme udělat tak, aby jí mohla auta projíždět podstatně snadněji než nyní. Mimochodem, v souvislosti s dopravou, je také naší snahou pomoci prosadit obchvat Jarošova a další míst. Jinak ale máme celý dlouhý seznam toho, co bychom rádi během následujících tří let udělali.

 

15. Co například?

Velké plány máme s parkem Rochus, na jehož okraji by se mohlo postavit třetí velký skanzen po Rožnově pod Radhoštěm a Strážnici. A máme samozřejmě i sny, například ten s postavením nové sportovní haly. To je ale všechno běh na dlouhou trať.

 

16. Plánů máte hodně, ale myslím, že musíte myslet i na velmi těsný poměr v zastupitelstvu, kde by stačilo, aby se jediný člen vaší radniční koalice přidal k opozici a už by řízení města nebylo ve vašich rukou.

Určitě je trošku rozdílná práce v zastupitelstvu dříve a teď, kdy máme těsnou většinu 14:13.

 

17. Ale zatím tato většina hlasuje v drtivé většině případů spolehlivě pro vás. V tomto vás ani nic nemůže ohrozit. Nebo máte mezi sebou nějaké "zlobivé dítě"?

To není o zlobivých dětech. Na začátku jsme si stanovili priority a těch se držíme.

 

18. A je něco, v čem nejste úplně spokojený, co byste chtěl v tomto vylepšit?

Chtěli bychom jít blíž k městským částem. Tam cítíme, že jsme jim nevěnovali tak velkou pozornost, jakou si zaslouží. To chceme vylepšit.

 

19. A co chcete vylepšit? Městské části se vždycky cítily mírně odtržené.

Máme připravena nějaká řešení, ale nechci o nich mluvit dřív, než budou kompletně hotová.

 

20. Pokud vám rozumím, nejde o konkrétní akce, ale o systém, kdy víc vtáhnete jejich zástupce do rozhodování?

Ano. A zároveň bychom těmto částem chtěli více pomoci z rozpočtu. Veškeré informace o tom rád poskytnu, ale až bude celý postup upřesněn a až jej schválí zastupitelstvo města.

 

21. Když se ohlédnete za minulými měsíci, je něco, co jste mohli udělat jinak? Například při budování aquaparku, kde původní cena ve smlouvě se zvedla o další řádku milionů?

Pokud jde o aquapark, tak mě nejvíc mrzí, že jsme si nemohli dovolit venkovní bazény v nerezovém provedení, které by vydrželo beze změny desítky let. Místo toho máme bazény kryté fólií a to je problém. Jenže fólie stojí tři, čtyři miliony a nerezové bazény dvacet milionů. Momentálně už na to nebyly peníze.

 

22. Bylo ale například nutné, aby město souhlasilo s navýšením ceny za stavbu až na samou hranici toho, kolik si mohla stavební firma za rekonstrukci aquaparku účtovat? Zvláště, když na stavbě byly stovky a stovky nedodělků.

Každá firma jde nejdříve s cenou co nejníže, aby vyhrála výběrové řízení. A pak využívá zákonných norem, takže dvacet procent se dalo čekat i tady. A když jste zmínil nedodělky, ty jsou na každé stavbě. Stavba aguaparku je velmi složitá, má obrovské množství specifik.

 

23. Takže nebyla jiná možnost, než zaplatit firmě další miliony korun, které dosáhly 20 procent původní ceny ve smlouvě?

Myslím, že náš odbor investic na celé věci pracoval velice dobře. Nemyslím si, že bychom zaplatili firmě víc, než stavba opravdu stála.

 

24. Nepřijde vám ale například zvláštní, že jste jako radnice uzavřeli několik dodatků ke smlouvě na aquapark, na základě kterých jí byly vyplaceny zmiňované peníze, a přitom veřejnost nemá možnost smlouvu ani dodatky vidět a tak kontrolovat vaše počínání a rozhodování?

Já nevím, z čeho vycházíte. Nezažil jsem, že by na naše kulaté stoly, které pro veřejnost pořádáme, přišlo hodně lidí a diskutovali by třeba o tom, že jsme k nim málo otevření. Někdy to spíše vypadá, jako by o některé věci lidé nejevili zájem. Začali jsme třeba přenášet přímé přenosy zastupitelstva on-line na internetu a sledovanost je velmi slabá.

 

25. Co z toho ale plyne? To, že není potřeba být příliš otevřený a poskytovat co nejvíce informací s odůvodněním, že lidé o toto nemají zájem?

Myslím si, že mnoho lidí, je ve skutečnosti spokojených. Problém je v tom, že ti spokojení většinou své názory nikde neříkají. Osobně bych jejich názory uvítal.

 

26. Takže si myslíte, že většina lidí je spokojena s tím, jak řídíte město?

Myslím, že ano. A nejde jen o obyvatele. Jezdí k nám různí starostové a další lidé, kteří si například přijedou pro naše zkušenosti a říkají, že se jim líbí to či ono. Byl tady například starosta Kopřivnice, často jsem v kontaktu s primátorem města Zlína.

 

27. Nepomohlo by informování lidí a jejich většího vtažení do záležitostí města, kdyby například bylo na internetu mnohem víc informací o jednotlivých bodech, které jdou do zastupitelstva? Například jako v Uherském Brodě, kde se lidé můžou dozvědět na internetu detaily o každém bodě, které zastupitelstvo projednává?

U nás jsme v minulosti narazili na to, že si opozice si stěžovala, když měli novináři nebo veřejnost informace dřív než oni. Proto je mají zastupitelé na zasedání jako první. To ovšem neznamená, že by veřejnost neměla dostatek informací.

 

28. Vraťme se ještě k otevřenosti radnice. Zatím například nezveřejňujete podrobnosti o výběrových řízení, kdo s jakou nabídkou se přihlásil, proč přesně byl ten a ten vybrán. Začnete to dělat?

Právě pořizujeme program, díky kterému bude na internetu vše, zadávací podmínky,kdo se přihlásil, s jakými nabídkami i kdo vyhrál a proč.

 

29. Vy byste řekl, že jste dostatečně otevření a informujete občany co nejvíce?

Když to srovnám s jinými městskými úřady, tak si myslím, že jsme v informovanosti spíš na vyšší úrovni. Nemáme co tajit a před lidmi se v žádném případě neschováváme, což se týká i úředníků na radnici.

 

30. Ještě se zastavím u hospodaření města, které bylo nyní oceněno zlepšením hodnocením ratingu. V něm ovšem byla také zmínka, že nejslabší stránkou města je zadluženost. Nebojíte se, že tuto zadluženost by město přestalo zvládat? A je správné dluhy pokrývat penězi, které máte našetřeny z minulosti?

Nebojím. Zpráva nemluví o tom, že by zadluženost byla nejslabší stránkou města, pouze konstatuje, že patří mezi slabé stránky. A o rozpočtu města, včetně zadlužení, jednáme velmi často. Zvláště nyní, kdy státních prostředků už nechodí tolik, jako dříve. Mnoho lidí nám říká, že v Hradišti se pořád něco děje a pořád se něco vylepšuje.

 

31. Poslední dotaz, který se týká nedávného zjištění, že na radnice ponechala řidičské průkazy některým nebezpečným řidičům, kterým je měla odebrat. Co jste si řekl, když jste se to dozvěděl?

Naštvalo mě to, ale bylo to pochybení jednoho člověka na jednom odboru.

 

32. Nesnížilo to vaši důvěru v tajemníka radnice nebo v chod tohoto úřadu?

Určitě ne. Na radnici pracují zkušení lidé. Kdybych k nim neměl důvěru, nemohli bychom společně pracovat. I pro nás, komunální politiky, je práce lidí na radnici velmi důležitá. Jsem jim za ni vděčný.

 

33. Občas zaslechnu, že si lidé stěžují například na to, že na radnici se dostávají různí příbuzní nebo že úředníci nejsou dostatečně vstřícní. Co byste na to řekl?

Pokud se někdo setká s něčím takovým, musí mi říci, kde kdy a jak se to stalo, a já to budu řešit. Já se naopak setkávám i s tím, že si někdo stěžuje a pak zjistím, že k chybě nedošlo na radnici. Děkuji za rozhovor.

 

Radek Bartoníček

A tady jsem ještě přidal celý text, který mi k ročnímu vládnutí starosty Tichavského a jeho koalice poslal člen opozice, Stanislav Mikula ze sdružení Zdravé město.

Způsob vedení radnice po volbách mi vadí, město s takovým rozpočtem musí mít v čele zdatné manažery s vizí a to Hradišti bohužel nemá. Politika místo selského rozumu, navíc arogance jednání, chybí pokora a skromnost a taky schopnosti.


Příklady:

- v 9 členné majetkové komisi města mají koaliční strany většinové zastoupení 5 svými členy. Úplně  5 STEJNÝCH členů sedí v Radě města. Majetková komise má radit Radě města! Má taková komise vůbec smysl?

- pan starosta Tichavský se často brání výrazu zadlužené město. Jak ale jinak nazývat město, které má nesplacené úvěry ve výši 400 milionů? A pokud čekáte nějaké šetření,  opak je pravdou. Počet zaměstnanců úřadu neklesá, miliony se vyhazují za nesmyslné studie, vybavení, cesty, černou dírou na peníze bude i nový aquapark, který už žádá město o snížení nájmu.

-  vedení města má snahu  se hlavně zviditelňovat navenek a opíjet veřejnost  tzv, úspěchy, jako jsou  různé ceny (např. problemaitické udělení ceny Město stromů, kterou napadlo hradišťské o.s.Chraňme zeleň, Nejkrásnější nádraží, Nejlepší aquapark atd.). Přitom roky neřešená dopravní situace ve městě, neustálé zastavování centra města dalšími budovami bez řešení jejich dopravní obslužnosti jsou věci,které lidi hlavně zajímají, ale o jejich řešení radnice evidentně nemá zájem a nebo schopnosti je řešit... Doprava v Uh.Hradišti je časovaná bomba,

Podobně ovšemi i stav řady budov v městském majetku.

Stanislav Mikula