Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Návrat k ukázce Jízdy králů v Praze - TADY je největší novinový článek o celé akci od Josefa Holcmana + pár mých slov

Po pravdě řečeno, nevím prakticky o žádném článku, který někdo napsal o onom 15. květnu 2015, kdy obyvatelé i návštěvníci Prahy sledovali ukázku Jízdy králů z Hluku, Kunovic a Skoronic, a zároveň tleskali i mnoha krojovaným ze Slovácka, včetně několika folrklorních souborů a skupin. Samozřejmě, fotek existují tisíce a tisíce, videoukázek učitě desítky, sám jsem dával několik vlastních, ale články?

 

Fakt nevím, o celém průběhu nevyšlo prakticky nic, i regionální noviny daly přednost mnoha fotkám před slovem, v Katolickém týdeníku vyšel článeček, ošem, pozor, kardinál Duka v něm mluví "o chlapcích z okolí Vlčnova na koních"... Aj aj, pan kardinál neví, jak se mýlil a kolik pravých křesťanů rozzlobil... Vždyť to byli Hlučané, Kunovjané a Skoroňané, ne chlapci z okolí Vlčnova :)

 

Vraťme se ale k podstatě, nejlépe zmapoval celou "anabázi" Slovácka v Praze týdeník Naše Slovácko, který vychází na hodonínské straně Slovácka. Ten věnoval celé "akci" skoro dvě stránky, které popsal především Josef Holcman, veleznámý spisovatel skvělých knížek, muž, který v minulosti několikrát Jízdu králů jel, teď jezdí jeho synové a on tuto i další tradice dál podporuje.

 

Obdivuji ho, že tak rychle text napsal, není to nic snadného, pro novinové vydání zvolil spíše popis, který se mi ale líbí a stojí za přečtení. Jak mi řekl, nadčasovější a hlubší text připravuje pro jeden národopisný časopis... Pokusil jsem se článěk okopírovat tak, abyste viděli písmenka a článek si přečetli, pokud vám to ale nepůjde, v přiloženém souboru najdete celé vydání novin v PDF, kde už písmenka uvidíte perfektně... Rád bych zmínil i práci Tondy Vrby, který poskytl do vydání své fotky a má velký podíl na tom, že vše takto pěkně vyšlo. Výborná práce tohoto týdeníku! 

 

Já osobně jsem kromě psaní na své stránky nikde nic o celé "akci" nepsal, všechno bylo nějak tak živé, neustále jsem slyšel nějaké názory, do toho dával na web videa a první postřehy,  předpokládal jsem, že napíši velkou reportáž do časopisu Krajem svatého Antonínka, ale nemám o něm už vůbec žádný přehled a nijak ho nedělám, takže jsem asi prošvihl uzávěrku a nějaký text si chystám spíše pro nějakou knížku nebo jednou sem na web... Každopádně se chci k Praze ještě pořádně vrátit, myslím si, že to bylo něco, co si zaslouží podporu a možná i obhajobu, řada lidí při tomto odvedla obrovskou práci, navíc jsem přesvědčený, že díky této prezentaci zůstalo Slovácko v paměti řady Pražanů i turistů - nezapomínejme na to, prosím...

 

RB   

 

 

 

 

 

 

 

 ... tady jsem se pokusil stránky zvětšit, abyste mohli číst písmenka, případně si otevřete přílohu, tam jsou noviny v PDF s možností si písmenko zvětšit...