Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Návrat k moc pěkné akci - ke vzpomínce na americké vojáky, kteří padli v Bílých Karpatech. V úctě před všemi, kteří brání svobodu a demokracii

Nevím, kolik z vás si přečte následující řádky a pustí si některou videoukázku. Vím, že vás nebude mnoho, protože mnohem raději máte například folklorní ukázky. Já osobně ale nade vše stavím příspěvky o lidech, kteří bojovali či bojují za svobodu a demokracii. Také proto jsem předminulou neděli spěchal z poutě na Antonínku směr Bílé Karpaty a Vyškovec, abych mohl zachytit v nedělním odpoledni poslední vzpomínkovou akci, věnovanou 70. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty. 

Karpaty jsou nádherné! Fantastická příroda! A také nevyzpytatelná. Když jsem vjel do kopců svítilo sluníčko, ale než jsem přijel k památníku, věnovanému americkým vojákům, musel jsem projet takřka neproniknutelnou mlhou. O to více ale bylo možné vnímat v těchto místech vše, co souviselo s událostmi, které se právě v této krajině odehrály 29. srpna 1944.  

RB 

 

 

Ps. A tady už přidávám kompletní text, který přišel od paní Evy Hamrlíkové z Muzea Bojkovska...

 

70. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty

 

Britové i Američané na konci roku 1943 přesunuli své letecké základny ze severní Afriky do jižní Itálie. Zahájily letecké útoky na cíle v Německu a okupované východní Evropě. Snažili se likvidovat německý průmysl na výrobu pohonných hmot a následně paralyzovat německé mechanické jednotky.

 

Jako letecká bitva nad Bílými Karpaty byl později označen střet amerických letounů s německými stíhači. Odehrála se v úterý 29. 8. 1944 v rámci náletu nad Moravskou Ostravu v prostoru mezi městy Piešťany, Trenčín, Zlín a Ostrava. Americká letadla startovala z jihoitalského Amendole, ke svému cíli však nedorazila, protože se opozdila a stala se cílem útoků německých stíhačů.

 

Prvním terčem německého útoku byla Létající pevnost č. 473 „My Baby", jejíž trosky dopadly na Slovensko na katastr obce Nová Bošáca.

 

Bombardér č. 885 „Lovely Ladies" se zřítil do kopaničářské osady Vyškovec.

 

Letoun č. 048 „Queen" dopadl v plamenech na pole v Krhově.

 

Trosky bombardéru č. 096 „ Big Time" dopadly na katastr obce Šanov.

 

Létající pevnost č. 159 „Tail End Charlie" se po výbuchu roztrhla a její trosky byly rozesety mezi obcemi Rudice a Přečkovice.

 

Letorun č. 359 dopadl v plamenech na katastr obce Kašava.

 

Trosky Létající pevnosti č. 369 se zřítily v lesích u obce Liptál.

 

V Beskydech v obci Lhotka pod Ondřejníkem u Metylovic dopadla Létající pevnost č. 118 „Snafuperman".

 

Posledním zříceným letadlem byl Liberátor č. 313 „Rough Cobb", který spadl poblíž loveckého zámečku Antonstál u obce Nemšová na Slovensku.

 

Vzpomínkové akce u příležitosti 70. výročí těchto tragických událostí byly zahájeny v pátek 29. 8. 2014 v Kašavě na Zlínsku, kam vyrazila i početná skupina leteckých badatelů, letci veteráni a rodinní příslušníci sestřelených amerických letců.

 

Po pietních vzpomínkách u památníku na tomto místě pokračovaly pietní akce na Slovensku, nejprve v Nové Bošáci a posléze v obci Nemšová.

 

V sobotu 30. 8. 2014 za hojné účasti místních, hostů z blízkého i vzdálenějšího okolí a také z Ameriky byly položeny věnce k památníku padlých amerických letců v obci Šanov, po vzpomínkovém ceremoniálu pokračoval program u památníku v lese nad Šanovem, který v roce 1982 zhotovil Otto Žitník společně s pány Ščuglíkem a Studénkou ze Šanova.

 

Po obědě v bojkovské ZŠ se americká společnost přemístila do Muzea Bojkovska, kde za hojné účasti místních i zahraničních občanů byla pokřtěna kniha s příspěvky leteckých badatelů „Umírali i za naši svobodu, NEZAPOMÍNÁME...", kterou editoval Vlastimil Hela.

 

V muzeu byly vernisáží zahájeny dvě výstavy. Do 15. 9. je k vidění expozice mapující leteckou birvu a osudy posádek jednotlivých letadel, která bude postupně přemístěna do obcí, které byly leteckou tragédií zasaženy. Realizátorem druhé výstavy je Miroslav Navrátil. Tato se vztahuje ke krhovské tragédii a návštěvníci si ji mohou prohlédnout do konce měsíce září.

 

Po vernisáži a křtu knihy v muzeu pokračoval program v Přečkovicích, kde byly položeny věnce u pamětních desek na domě rodiny Pešátovy, která téměř rok ukrývala jednoho z přeživších letců. Sobotní vzpomínky byly završeny v Rudicích polní mší, kterou celebroval Msgre Jan Graubner, arcibiskup olomoucký.

 

V neděli 31. 8. 2014 ráno byla v kostele ve Slavičíně sloužena mše za padlé americké letce, následovaly pietní akce u hrobu, kde byli původně američtí letci pohřbeni.

 

Po prohlídce expozice věnující se letecké bitvě ve slavičínském muzeu pokračoval program v Krhově u památníku, kde zazněly i salvy na počest padlých letců.

 

Vzpomínkové akce pak skončily na Vyškovci za hojné účasti představitelů obcí Vyškovec a Bojkovice a také široké veřejnosti.

 

 

Někteří významní zahraniční hosté

Loy Dickinson - navigátor B - 17G Tail End Charlie

Chuck Childs - veterán 2 nd BG, odlénaných 50 misí

Todd Weiler - synovec Jimmyho Weilera - pilot B-17 G Queen Nancy

Owsianik Graham - dcera Joea Owsianika - střelec B - 17 G Tail End Charlie

Paul Merrell - synovec Dudley E. Standridge - zadní střelec B - 17 G Big Time

Gail Helveston Lercher - neteř Harolda W. Helvestona - kopilot B - 17 My Baby

 

 

Letečtí badatelé, kteří akci téměř rok připravovali:

Vlastimil Hela

Michael Žitník

Roman Sušil

Anton Bonko

Miroslav Navrátil

Radovan Frait

Pavel Mikulka

S. Vaculík